NY TREND: Barn lockas ta bort getingbon med farlig metod

2023 07 21

Getingarna tycks ha invaderat många hushåll under sommaren 2023.

Antalet anmälningar till Anticimex har fullständigt skjutit i höjden under de senaste veckorna.

Hittills under sommaren har antalet utryckningar för att ta bort getingbon ökat med drygt 70 procent.

Men alla väljer inte att ringa skadedjursexperter när man upptäcker att getingarna har byggt bo i anslutning till hemmet, till exempel på balkongen, i taket eller under verandan.

Och nu sprids en farlig trend på sociala medier med uppmaningar om ett husmorsknep för att själv råda bot på getingbon, rapporterar TV4.

Använder bensin

Metoden har sitt ursprung i USA och går ut på att hälla bensin i en burk och placera denna under ett getingbo.

Insekterna ska då tuppa av och falla ner i bensinburken.

Många barn som använder sociala medier blir nu exponerade för metoden, vilket oroar skadedjursexperten Thomas Persson Vinnersten från Anticimex.

– Våra getingbon ser inte ut som i USA och nu är de så pass stora i Sverige så man skulle behöva en hink för att göra detta. Dessutom har vi inga pappersgetingar som bygger öppna bon, utan våra getingar bygger bon med hölje runt om, säger han till tv-kanalen.

Flera risker

Thomas Persson Vinnersten betonar att metoden, som blivit viral, innehåller flera risker.

Inte minst för barn som är känsligare.

– Jag tycker inte att man ska laborera med olika kemikalier bara för att det ser kul ut. Det är lite att leka, säger han och varnar för att man kan orsaka en svärm om man råkar stöta till boet.

Tusentals i ett och samma bo

Om man upptäcker ett bo i ett tidigt skede är det oftast inga problem att ta bort det själv.

Men så här års har de ofta växt till sig – och om några veckor kan det befinna sig tusentals getingar i ett och samma bo.

– Om du inte har rätt utrustning så behöver du hjälp  med att ta hand om getingboet. Då ska du ringa ett skadedjursbolag som kan hjälpa till, det är kopplat till hemförsäkran, säger Thomas Persson Vinnersten till Dagens Nyheter.

Förebyggande åtgärder

Det bästa för att inte få getingproblem är dock att arbeta förebyggande, vilket bör göras på våren eller på hösten.

– Förebygg vid platser där getingar gilla att bygga bon genom att sätta insektsnät för ventilationsgaller samt täpp till kvisthål och andra infartsvägar på huset, framhåller Anticimex på sin hemsida.

Foto: S. Millar

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


Använd ej på SoMe!

“Enorm vändning” på gång i Tyskland – inte hänt på 80 år

2026 09 02

Världens blickar riktas mot Tyskland på söndag.

En historisk förändring är på väg att ske i EU-jätten.

Alternative für Deutschland (Alternativ för Tyskland), AfD, är på väg att bli största parti i delstatsvalet i Sachsen-Anhal på söndag. Enligt opinionsmätningarna har partiet till och med chans på majoritet.

Något motsvarande har inte skett sedan Adolf Hitlers tid.

Detta skulle vara första gången i Förbundsrepubliken Tyskland efter andra världskriget som ett öppet radikalt högerparti har stigit till ledning av en delstat eller blivit det största partiet, säger Kimmo Elo, forskare vid Östra Finlands universitet, till finländska Iltalehti som beskriver scenariot som en “enorm vändning”. 

Infört en "brandvägg"

Till följd av landets nazistiska historia har Tysklands styrande partier isolerat ett antal mindre nynazistiska partier, samt AfD, från beslutsfattande.

Det har gjorts med en så kallad Brandmauer, en “brandvägg”.

De här valen visar tyvärr att försöken att isolera AfD och bryta dess stöd inte har varit framgångsrika. Partiet har fortsatt att både radikaliseras och växa bakom brandväggen, säger Elo. 

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Merz löfte

AfD, som av det tyska inrikesdepartementets underrättelsetjänst klassats som ett misstänkt högerextremistiskt hot, har växt särskilt mycket sedan nuvarande förbundskansler Friedrich Merz tog över som Tysklands ledare i maj 2025.

Merz har försäkrat att hans parti CDU inte kommer att ha några bredare samarbeten med AfD eller låta Sachen-Anhalt falla i “händerna på radikaler”.

På tysk nivå har CDU hittills varit ganska enade. Kritiska röster har dock hörts, särskilt i de östtyska delstaterna, säger Kimmo Elo och tillägger:

– Valet i Sachsen-Anhalt kommer säkerligen att starta en diskussion inom CDU om hur partiet ska närma sig AfD i framtiden.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Bundesarchiv Bild 183-S33882 CC BY-SA 3.0 DE resp Official White House Photo by Daniel Torok resp Elekes Andor Wikipedia Commons CC BY 4.0

Text: Redaktionen