NY TREND: Barn lockas ta bort getingbon med farlig metod

2023 07 21

Getingarna tycks ha invaderat många hushåll under sommaren 2023.

Antalet anmälningar till Anticimex har fullständigt skjutit i höjden under de senaste veckorna.

Hittills under sommaren har antalet utryckningar för att ta bort getingbon ökat med drygt 70 procent.

Men alla väljer inte att ringa skadedjursexperter när man upptäcker att getingarna har byggt bo i anslutning till hemmet, till exempel på balkongen, i taket eller under verandan.

Och nu sprids en farlig trend på sociala medier med uppmaningar om ett husmorsknep för att själv råda bot på getingbon, rapporterar TV4.

Använder bensin

Metoden har sitt ursprung i USA och går ut på att hälla bensin i en burk och placera denna under ett getingbo.

Insekterna ska då tuppa av och falla ner i bensinburken.

Många barn som använder sociala medier blir nu exponerade för metoden, vilket oroar skadedjursexperten Thomas Persson Vinnersten från Anticimex.

– Våra getingbon ser inte ut som i USA och nu är de så pass stora i Sverige så man skulle behöva en hink för att göra detta. Dessutom har vi inga pappersgetingar som bygger öppna bon, utan våra getingar bygger bon med hölje runt om, säger han till tv-kanalen.

Flera risker

Thomas Persson Vinnersten betonar att metoden, som blivit viral, innehåller flera risker.

Inte minst för barn som är känsligare.

– Jag tycker inte att man ska laborera med olika kemikalier bara för att det ser kul ut. Det är lite att leka, säger han och varnar för att man kan orsaka en svärm om man råkar stöta till boet.

Tusentals i ett och samma bo

Om man upptäcker ett bo i ett tidigt skede är det oftast inga problem att ta bort det själv.

Men så här års har de ofta växt till sig – och om några veckor kan det befinna sig tusentals getingar i ett och samma bo.

– Om du inte har rätt utrustning så behöver du hjälp  med att ta hand om getingboet. Då ska du ringa ett skadedjursbolag som kan hjälpa till, det är kopplat till hemförsäkran, säger Thomas Persson Vinnersten till Dagens Nyheter.

Förebyggande åtgärder

Det bästa för att inte få getingproblem är dock att arbeta förebyggande, vilket bör göras på våren eller på hösten.

– Förebygg vid platser där getingar gilla att bygga bon genom att sätta insektsnät för ventilationsgaller samt täpp till kvisthål och andra infartsvägar på huset, framhåller Anticimex på sin hemsida.

Foto: S. Millar

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 16

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen