NY TEORI: Han mördade Olof Palme

2024 08 13

Den sista boken om mordet på Olof Palme är skriven.

Det anser i alla fall Jon Jordås, journalist, dokumentärchef och producent till några av Sveriges största true crime-poddar.

I boken ”Den sista boken om mordet på Olof Palme” kastar han ett nytt ljus över februarinatten 1986, då Sveriges statsminister sköts ihjäl.

Journalisten anser sig ha funnit lösningen på mordgåtan.

I boken pekar han ut privatinvesteraren C A som den skyldige.

– Som jag ser det går det inte att komma närmare än så här, säger John Jordås till Di.

Stämmer in på flera punkter

Spåret C A har förekommit i Palmeutredningen sedan polisen gjorde en lista över personer som ägde en liknande revolver som det utpekade mordvapnet.

C A var ägare till en Magnum-revolver och bodde på gångavstånd från biografen Grand, som Olof Palme besökte vid mordnatten.

I boken uppmärksammar Jordås att C A är den enda som inte lämnat in sitt vapen för provskjutning, trots flera kallelser från polisen. C A hävdar att han sålde vapnet på gatan i början av 1990-talet.

Journalisten pekar även på att mannen passar perfekt in på den gärningsmannaprofil som polisen tog fram i samarbete med den amerikanska polismyndigheten FBI.

Trots det är C A i princip okänd för allmänheten.

Det vill Jon Jordås ändra på.

– Jag tycker att det är så märkligt att han inte är mer känd för allmänheten. Jag vill ändra på det. Innan Palmemordet läggs till handlingarna vill jag att den här mannen ska finnas med på kartan, säger han till Di.

Teorin: Det var utlösande faktorn

Jon Jordås har en teori om vad som fick C A att skjuta Olof Palme.

Socialdemokraterna höjning av aktieskatten i februari 1986 slog hårt mot mannen som tjänat betydande pengar på aktier. Händelsen kan ha spätt på hans avsky mot den dåvarande statsministern, menar Jordås. 

Förhördes flera gånger

C A är i dag inte vid livet.

Han begick självmord 2008 i samband med att poliser knackade på hans dörr.

Mannen förhördes flera gånger av polisen. I förhören har C A förnekat att han skjutit Olof Palme och uppgett att han var sjuk i influensa när mordet inträffade.  

Foto: Alvin portal

Text: Redaktionen


Stora problem på Willys – tvingas stänga butiker

2025 05 15

Axfood upplever stora problem med betalningar i sina butiker just nu.

Just nu går det inte att betala kontaktlöst på varken Willys eller Hemköp.

Den svenska matjätten Axfood drabbas just nu av driftstörningar, och väljer därför nu att tillfälligt stänga vissa butiker.

Magnus Törnblom är pressansvarig på Willys. Han uppger att problemen ligger hos en underleverantör.

– Problemet ligger tidigare i kedjan, hos en leverantör som tillhandahåller vår betaltjänst, uppger Törnblom enligt Expressen.

“Jobbar så snabbt man kan”

Problemen ska dock bara gälla kontaktlösa betalningar, så kallade “blippbetalningar”.

Ännu finns heller ingen prognos för när problemen kan ha löst sig, rapporterar Aftonbladet.

Enligt tidningen arbetar man dock “så snabbt man kan” med att lösa strulet, samtidigt som man beklagar problemen.

Läs mer: Obehaglig upptäckt på Willys – bland grönsaker och bröd

Ännu en smäll för Hemköp

Enligt Barometern gäller problemen både för Willys- och Hemköpbutiker, vilka båda ägs av Axfood.

Detta innebär ytterligare en tuff smäll för Hemköp på senare tid. 

För bara några veckor sedan utnämndes nämligen butikens kundklubb till “Sveriges sämsta”, trots över två miljoner medlemmar.

– Vi fortsätter arbetet med att förbättra Klubb Hemköp och strävar så klart efter att bli ännu fler medlemmar, sade Joel Bergman, CRM-chef på Hemköpskedjan, i ett tidigare uttalande.

Läs också: Matjätte i botten – har “sämsta” kundklubben av alla

Foto: Axfood 

Text: Redaktionen


EKONOMI: Tungt bakslag för Ryssland – “De vill inte”

2025 05 15

Västerländska företag är ointresserade av att återvända till Ryssland.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har majoriteten av de västerländska länderna kapat ekonomiska kontakter med landet.

Sanktioner införs på löpande band och många välkända internationella varumärken har lämnat Ryssland.

Nu framgår att det inte finns något som helst intresse från de västerländska företagen att komma tillbaka till landet.

Det rapporterar ryska oberoende Moscow Times.

Kan öppna upp

Ryssland planerar att lätta på kapitalkontrollerna för nya utländska investeringar, enligt en högt uppsatt tjänsteman vid finansdepartementet.

Det öppnar dörren för företag – inklusive västerländska sådana – som vill återvända till den ryska marknaden, rapporterar Reuters.

Inget intresse

Problemet med ett sådant beslut är att det inte finns något intresse hos de västerländska företagen att återuppta verksamhet i Ryssland.

Inget av de internationella varumärken som lämnade den ryska marknaden efter utbrottet av det fullskaliga kriget i Ukraina har ansökt om att få återvända.

Det säger Roman Chekushov, vice industri- och handelsminister i Ryssland. 

– Återkomsten av varumärken bör vara ett initiativ från de utländska företagen själva, säger Chekushov enligt Moscow Times.

– För närvarande känner jag inte till att något varumärke eller något företag som äger ett varumärke har lämnat in någon ansökan om något till exempelvis industri- och handelsministeriet.

Vill få in utländskt kapital

Tidigare i år kom besked om att Ryssland vill öppna upp för nytt kapitalinflöde.

Landet försöker nu locka tillbaka investerare och få in nya. 

“Har redan beslutats”

Alexei Yakovlev, chef för ministeriets avdelning för finanspolitik, förklarar.

– Ramverket för att reglera inflödet av nya pengar och säkerställa möjligheten att dessa pengar och de inkomster som genereras av dem kan tas ut har redan beslutats, säger han.

Läs mer: Massivt ryskt budgetunderskott – överväger drastiska åtgärder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen