NY TAKTIK: USA slår till mot Ryssland på nätet

2022 04 05

Landet har riktat sanktioner mot Rysslands cyberbrottslingar på “the dark web”.

Det är det amerikanska finansdepartementet som ligger bakom de nya, kreativa sanktionerna, rapporterar CNN.

Cyberbrottslingar härjade

Enligt departementet har man utfört en sanktion mot vad man kallar för Rysslands “mest framstående” mörka webbmarknad. 

En plats på internet där ryska cyberbrottslingar sålde verktyg och metoder för hackerattacker till ett värde av miljontals dollar.

“Djupt oroande för USA”

– Det globala hotet om cyberbrottslighet och ransomware (gisslanprogram eller utrepssningstrojan på nätet, red. anm.) som har sitt ursprung i Ryssland, och kriminella ledares förmåga att operera där ostraffat, är djupt oroande för USA, säger finansminister Janet Yellen enligt CNN.

25 miljoner dollar i kryptovaluta

Sanktionerna utfördes samtidigt som tysk polis slog till mot ryska Hydra, marknaden för internets mörka sida, som ledde till att man kunde beslagta 25 miljoner dollar i kryptovaluta.

Rysk media bekräftar

Uppgifterna om det tyska tilltaget omtalades även i ryska medier. Däremot hävdar man att det Hydra snart kan vara tillbaka igen.

– Det är inte så svårt att återställa Hydra. Programvaran kan laddas upp till en annan internetkälla, med bättre säkerhetsåtgärder, säger Igor Bederov, grundare av det ryska Internet-Rozysk cybersäkerhetsföretaget, till The Moscow Times.

Fristad för kriminalitet

Hydra har bedrivit verksamhet på internets mörka sida sedan 2015. “The dark web” utgör ett internetbaserat nätverk som tillgängliggörs för användare via en speciell programvara.

Forskare och amerikansk underrättelsetjänst är övertygade om att “dark web” på många sätt används som fristad för olaglig handel och verksamhet.

Ökad tendens till attack

I slutet av mars varnade Joe Biden för att man har märkt av tendenser till ökade ryska cyberattacker mot USA, enligt BBC.

Nu kommer alltså en del av svaret när landet riktar sanktioner direkt mot rysk kriminalitet på nätet.

Strypa finansiering

Förra året riktades en stark ström av ransomware-attacker på nätet mot amerikansk infrastruktur. 

Biden har därför försökt strypa finansieringen av kriminella gäng som härjar på nätet.

Foto: M. Feshenko

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Ukraina stoppar Ryssland

2026 03 09

Ukraina har satt stopp för ryska framryckningar och återerövrat territorium.

Ukraina ser mer positivt på läget på fronten nu jämfört med i slutet av 2025.

Det säger Volodymyr Zelenskyj, som berättar att ukrainska styrkor gjort viktiga erövringar.

”Varit ganska framgångsrika”

Ukrainska styrkor har befriat områden i landets södra delar som varit ockuperade av Ryssland.

De har därmed också lyckats stoppa en ny rysk offensiv i söder, uppger Zelenskyj, enligt Kyiv Independent.

– I södra delen av vårt land har ukrainska styrkor under den senaste en och en halv månaden genomfört ett antal viktiga åtgärder både i försvar och i vissa offensiva områden, säger Zelenskyj i samband med en gemensam presskonferens med Nederländernas premiärminister Rob Jetten i Kyiv, rapporterar tidningen.

– Åtgärderna syftade uteslutande till att motverka Ryska federationens planer. Vi tror att vi har varit ganska framgångsrika – vi återställde kontrollen över någonstans runt 400–435 kilometer, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Kina drar sig ur - överger Ryssland

”Mer positivt nu”

Zelenskyj medger att förhållanden på slagfältet är fortsatt svåra, och Ukraina är i behov av omvärldens stöd.

Ändå menar han att läget ser något ljusare ut nu jämfört med för några månader sedan.

– Men jag vill säga detta, mycket försiktigt, alla är mer positiva än det var i slutet av 2025, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Rysslands viktigaste mål är fortfarande att erövra östr Donetsk och Luhansk, och det pågår alltjämt en offensiv i Donbas.

– Deras planer har inte ändrats, de skjuts upp eftersom de inte kan göra detta med de medel och styrkor de har idag och på grund av våra väpnade styrkors agerande, säger Zelenskyj.

I Donetsk fortsätter ryska styrkor dock att vinna territorium, men till ett väldigt högt pris, enligt tidningen.

Varje erövrad kvadratkilometer vinns till priset av enorma förluster.

Det har också rapporterats att ukrainska styrkor i februari 2026 sammantaget erövrade mer territorium än de ryska styrkorna.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen