NY TAKTIK: USA slår till mot Ryssland på nätet

2022 04 05

Landet har riktat sanktioner mot Rysslands cyberbrottslingar på “the dark web”.

Det är det amerikanska finansdepartementet som ligger bakom de nya, kreativa sanktionerna, rapporterar CNN.

Cyberbrottslingar härjade

Enligt departementet har man utfört en sanktion mot vad man kallar för Rysslands “mest framstående” mörka webbmarknad. 

En plats på internet där ryska cyberbrottslingar sålde verktyg och metoder för hackerattacker till ett värde av miljontals dollar.

“Djupt oroande för USA”

– Det globala hotet om cyberbrottslighet och ransomware (gisslanprogram eller utrepssningstrojan på nätet, red. anm.) som har sitt ursprung i Ryssland, och kriminella ledares förmåga att operera där ostraffat, är djupt oroande för USA, säger finansminister Janet Yellen enligt CNN.

25 miljoner dollar i kryptovaluta

Sanktionerna utfördes samtidigt som tysk polis slog till mot ryska Hydra, marknaden för internets mörka sida, som ledde till att man kunde beslagta 25 miljoner dollar i kryptovaluta.

Rysk media bekräftar

Uppgifterna om det tyska tilltaget omtalades även i ryska medier. Däremot hävdar man att det Hydra snart kan vara tillbaka igen.

– Det är inte så svårt att återställa Hydra. Programvaran kan laddas upp till en annan internetkälla, med bättre säkerhetsåtgärder, säger Igor Bederov, grundare av det ryska Internet-Rozysk cybersäkerhetsföretaget, till The Moscow Times.

Fristad för kriminalitet

Hydra har bedrivit verksamhet på internets mörka sida sedan 2015. “The dark web” utgör ett internetbaserat nätverk som tillgängliggörs för användare via en speciell programvara.

Forskare och amerikansk underrättelsetjänst är övertygade om att “dark web” på många sätt används som fristad för olaglig handel och verksamhet.

Ökad tendens till attack

I slutet av mars varnade Joe Biden för att man har märkt av tendenser till ökade ryska cyberattacker mot USA, enligt BBC.

Nu kommer alltså en del av svaret när landet riktar sanktioner direkt mot rysk kriminalitet på nätet.

Strypa finansiering

Förra året riktades en stark ström av ransomware-attacker på nätet mot amerikansk infrastruktur. 

Biden har därför försökt strypa finansieringen av kriminella gäng som härjar på nätet.

Foto: M. Feshenko

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen