NY TAKTIK: USA slår till mot Ryssland på nätet

2022 04 05

Landet har riktat sanktioner mot Rysslands cyberbrottslingar på “the dark web”.

Det är det amerikanska finansdepartementet som ligger bakom de nya, kreativa sanktionerna, rapporterar CNN.

Cyberbrottslingar härjade

Enligt departementet har man utfört en sanktion mot vad man kallar för Rysslands “mest framstående” mörka webbmarknad. 

En plats på internet där ryska cyberbrottslingar sålde verktyg och metoder för hackerattacker till ett värde av miljontals dollar.

“Djupt oroande för USA”

– Det globala hotet om cyberbrottslighet och ransomware (gisslanprogram eller utrepssningstrojan på nätet, red. anm.) som har sitt ursprung i Ryssland, och kriminella ledares förmåga att operera där ostraffat, är djupt oroande för USA, säger finansminister Janet Yellen enligt CNN.

25 miljoner dollar i kryptovaluta

Sanktionerna utfördes samtidigt som tysk polis slog till mot ryska Hydra, marknaden för internets mörka sida, som ledde till att man kunde beslagta 25 miljoner dollar i kryptovaluta.

Rysk media bekräftar

Uppgifterna om det tyska tilltaget omtalades även i ryska medier. Däremot hävdar man att det Hydra snart kan vara tillbaka igen.

– Det är inte så svårt att återställa Hydra. Programvaran kan laddas upp till en annan internetkälla, med bättre säkerhetsåtgärder, säger Igor Bederov, grundare av det ryska Internet-Rozysk cybersäkerhetsföretaget, till The Moscow Times.

Fristad för kriminalitet

Hydra har bedrivit verksamhet på internets mörka sida sedan 2015. “The dark web” utgör ett internetbaserat nätverk som tillgängliggörs för användare via en speciell programvara.

Forskare och amerikansk underrättelsetjänst är övertygade om att “dark web” på många sätt används som fristad för olaglig handel och verksamhet.

Ökad tendens till attack

I slutet av mars varnade Joe Biden för att man har märkt av tendenser till ökade ryska cyberattacker mot USA, enligt BBC.

Nu kommer alltså en del av svaret när landet riktar sanktioner direkt mot rysk kriminalitet på nätet.

Strypa finansiering

Förra året riktades en stark ström av ransomware-attacker på nätet mot amerikansk infrastruktur. 

Biden har därför försökt strypa finansieringen av kriminella gäng som härjar på nätet.

Foto: M. Feshenko

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 06

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen


04feb26

Skarp varning till svenska folket – se upp för det här telefonsamtalet

2026 02 05

Varje år anmäls hundratusentals bedrägerier i Sverige.

Bluffmakarna fortsätter att terrorisera svenska medborgare.

Och nu har de fått ett nytt kort på handen. Med hjälp av generativ AI kan bedragarna förfalska röster och utge sig för att vara någon du känner.

När barnet eller kollegan ringer på en måndagskväll kan det vara en bedragare bakom luren.

Investeringsprofilen och grundaren av företaget Börshajen, Andra Farhad, pekar ut den nya bedrägerimetoden som det största ekonomiska hotet mot hushållen.

– Den största ekonomiska risken för svenska hushåll 2026 ringer upp dig en vanlig torsdagskväll, låter exakt som ditt barn i panik och ber om hjälp. Men bakom rösten finns varken blodsband eller nöd – bara en algoritm och en bottenlös hunger efter dina livsbesparingar, skriver hon i SvD.

”Asymmetrisk krigföring”

Andra Farhad konstaterar att bedrägerimetoden är enkel att använda. 

– Med dagens generativa AI krävs det bara tre sekunder av din röst, stulen från ett klipp på sociala medier, för att klona ditt tonläge, din dialekt och din andning. Det är asymmetrisk krigföring i sin renaste form: en ensam individ mot en global tech-armé, framhåller skribenten.

Enligt Farhad krävs fler och skärpta AI-regleringar från både Sverige och EU för att bekämpa bedrägeriformen.

Hon uppmanar även människor att i förväg komma överens om hur pengar får överföras, alltid ringa tillbaka via kända nummer och aldrig fatta ekonomiska beslut  i affekt.

LÄS MER: Biltema går ut med varning till kunder

TIPS: Så skyddar du dig mot AI-bedrägerier

- Var medveten. Det är viktigt att känna till att den här tekniken finns och att den kan användas för att göra väldigt trovärdiga förfalskningar.

- Var sunt misstänksam. Var särskilt uppmärksam på ovanliga och konstiga situationer. Inte minst om någon ber dig föra över pengar eller identifiera dig med ditt bank-id.

- Använd aldrig ditt bank-id på uppmaning av någon som ringt upp dig. Du kan inte veta vad det används för att godkänna, eller vem det är som egentligen ringer.

- Om du jobbar på ett företag – följ den policy som finns även om du tror att det är din chef som ringer. Föreslå att du ringer tillbaka till chefen – detta kallas att motringa.

Källa: Internetstiftelsen

LÄS OCKSÅ: Annika Strandhäll rasar – hotar med lagstiftning 

Foto: T. Grote

Text: Redaktionen