NY STUDIE: Så många steg bör du gå varje dag

2023 08 09

Den gamla rekommendationen om att gå 10 000 steg är bara att glömma.

Rådet har figurerat en längre tid, och enligt Karolinska institutet togs det från början fram som ett enkelt men relativt godtyckligt budskap för att få folk att börja röra på sig.

Nu har en internationell forskargrupp från John Hopkins University School of Medicine ifrågasatt rådet med hjälp av vetenskapen – och kommit fram till hur många steg som egentligen räcker att gå varje dag.

Och det är långt ifrån dessa 10 000 steg som behövs, rapporterar The Guardian.

Här är nya rådet

Forskarna har gjort en metaanalys.

Det innebär i det här fallet att man vägt samman 17 olika studier med totalt 226 889 deltagare som följts över sju år i snitt.

Resultatet är slående.

Enligt forskarna räcker 2 337 steg om dagen. Redan vid det antalet minskar risken för hjärt- och kärlsjukdomar betänkligt.

– Det viktigaste budskapet man ska ta med sig från den här studien är att det hjälper till att förenkla hälsobudskapet. Redan att ta ganska få steg kan ha betydelse, säger idrottsvetenskapsdocenten Elin Ekblom Bak från Gymnastik och idrottshögskolan till Svenska Dagbladet, som också uppmärksammat studien.

Då minskar risken att dö

Hälsonyttan är med andra ord närvarande redan vid bara ett par tusen steg.

Den ökar sedan, men slår av på takten, ända upp till 20 000 steg – oavsett ålder. En sådan effekt har man tidigare enbart sett till 15 000 steg.

Mest anmärkningsvärt enligt forskarna själva är dock att medianvärdet 3 967 steg om dagen minskar risken för att avlida av hjärt- och kärlsjukdomar.

En siffra som står i stark kontrast till tidigare forskning som pekat på att 5 000 steg behövs.

– Vår analys indikerar att så lite som 4 000 steg om dagen behövs för att avsevärt minska dödsfall, oavsett orsak, och ännu färre för att minska dödsfall från hjärt-kärlsjukdom, säger forskningsledaren Maciej Banach, professor i kardiologi, enligt The Guardian.

Effekt i alla grupper

När det gäller yngre åldersgrupper kunde forskarna se den kraftigaste hälsoförbättringen hos individer som gick mellan 7 000 och 13 000 steg om dagen.

För 60-plussare sågs samma effekt om man gick 6 000 – 10 000 steg.

– Vår studie bekräftar att ju mer du går, desto bättre. Vi fann att detta gällde både män och kvinnor, oavsett ålder och oavsett om du bor i en tempererad, subtropisk eller subpolar region i världen, eller en region med mixat klimat, säger Banach.

Foto: C. Keister

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen