Ny studie om Sis-hem: Mer inlåsning och kontroll än vård

2022 04 06

Både ungdomar och personal anser att miljön på de statliga ungdomshemmen är svår att bedriva vårdarbete i.

Det menar forskaren Kajsa Nolbeck som har studerat vårdmiljön på statens institutionsstyrelses ungdomshem (Sis) i nästan fem år som en del av sin doktorsavhandling.

Inlåsning istället för vård

Nolbeck kommer i sin avhandling fram till att det ofta är inlåsning som gäller istället för den individuella vård som det är tänkt att ungdomarna ska få.

– Det jag har sett är att det är en väldigt ensidig och oreflekterad tonvikt på säkerhet. Och att säkerhet tolkas som kontroll. Det blir en konflikt mellan säkerhet och kontroll å ena sidan och vård och behandling å andra, säger hon till SVT.

Flickor utsätts oftare för tvångsåtgärder än pojkar

Statskontoret publicerade tidigare i veckan en utredning där det bland annat framgår att flickor utsätts för tvångsåtgärden avskiljning oftare än pojkar och att de generellt sätt känner sig otrygga på hemmen i större utsträckning jämfört med pojkar.

Kan vara farligt att låsa in ungdomar

– Att bara låsa är inte bara ineffektivt, det kan även vara skadligt. Det har man sett in tidigare forskning, fortsätter Nolbeck

En problematisk miljö

I Kajsa Nolbecks avhandling har hon sett att både ungdomar och personal lyfter samma problem rörande miljön inne på hemmen. Vilket förvånade henne.

– Både ungdomar och personal ser att det här är en svår miljö att bedriva vårdarbete i, säger hon.

Övergrepp har förekommit

Sis-hemmen har tidigare varit med om upprepade granskningar där det framgått att ungdomar ofta har utsatts för övergrepp och kränkande behandlingar av personalen.

Statskontoret pekar på allvarliga brister

Statskontorets utredning av Sis-hemmen visar att situationen inte har förbättrats i någon större utsträckning. Det finns fortfarande allvarliga brister, vilket enligt Elin Wernquist, generalsekreterare på Barnrättsbyrån inte är något nytt.

– Det är inga nyheter, säger hon till SR.

Statskontorets förbättringsförslag

Statskontoret förslår att Sis:

  • Utvecklar en tidsatt plan med konkreta åtgärder för att tillgodose behovet av lämplig personal med rätt kompetens vid ungdomshemmen.
  • Löpande anordnar obligatoriska utbildningar om etik, bemötande, neuropsykiatriska funktionsnedsättningar och psykisk ohälsa för personalen vid ungdomshemmen.
  • Inrättar ett forum för att utbyta erfarenheter för personalen på ungdomshemmen. Bemötande bör vara ett återkommande tema, eftersom en stor del av klagomålen från barn, ungdomar och anhöriga med flera gäller personalens bemötande.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 februari 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 02 28

En känd lågpriskedja varnar.

Bedrägerier har blivit ett allt större problem i Sverige de senaste åren.

Nu varnar en känd byggvarukedja för pågående bedrägeriförsök där företagets namn utnyttjas.

Bedrägeriförsök pågår via sms, e-post och i sociala medier.

”Falska verksamheter”

Det är lågprisbyggmarknaden jem & fix, med över 70 butiker runt om i landet, som varnar för bedrägeriförsök där bedragare utger sig för att representera företaget.

– Just nu cirkulerar falska verksamheter som påstår sig vara jem & fix på sociala medier, i e-post och via sms, varnar företaget på sin hemsida.

När man får falska sms och e-post av det slaget brukar man uppmanas att radera det direkt.

Jem & fix varnar för att lämna ifrån sig några uppgifter. Det är aldrig företaget själva som ligger bakom sådana utskick.

– Vi ber dig aldrig lämna personliga uppgifter och begär inte information om dig via en länk, uppger företaget.

Byggvarukedjan ber endast om personlig information i själva köpprocessen på hemsidan, aldrig annars.

– Var aktsam och följ våra råd om du är osäker.

Kolla avsändaren

Jem & fix ger flera råd om hur man kan undvika att falla offer för de bedrägeriförsök som just nu pågår i företagets namn.

Man bör alltid kolla avsändaren, skriver företaget. Deras e-postadresser avslutas alltid med @jemfix.com och ingenting annat.

 Företaget skriver också alltid sitt företagsnamn jem & fix med små bokstäver.

På Facebook heter företaget jemofixsverige och på Instagram jemfix.se, vilket innebär att konton med andra namn är falska och kan vara kopplade till bedrägeriförsök.

LÄS OCKSÅ: Energibolag i konkurs

Se upp med telefonnummer och text

Som kund kan du bara ringa företagets kundtjänst på telefonnummer 046-28 52 900. Se därför upp för uppmaningar om att kontakta företaget på något annat nummer.

Man kan också se upp för bedragare genom att titta på själva texten i ett meddelande, enligt jem & fix.

– Är texten i meddelandet konstigt formulerad? Vid bedrägeri är texten ofta översatt av en dator, påpekar företaget.

LÄS OCKSÅ: Brittiska stridsflygplan i luften

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


29dec25

UPPGIFTER: Diktatorn död – liket hittat

2026 02 28

Donald Trump uppger att israeliska uppgifter om att Irans islamistdiktator är dödad är korrekta.

Inga bilder har ännu uppvisats i media men enligt källor skall diktatorns kropp vara påträffad.

Trump skall själv ha fått se på bilder av den dödade diktatorn.

– Khameneis kropp har hittats.

– Och han är bekräftat död, hävdar källorna enligt Reuters.

Bibi Netanyahu

Israels ledare framhåller att det finns tilltagande tecken på att diktatorn är eliminerad.

– Det finns många tecken på att han "is no longer", rapporterar Reuters.

Irans islamistregim och dess diktator är en av världens mest hatade  och grymma diktatorer.

USA: 32 000 dödade

Enligt amerikanska underrättelseuppgifter skall 32 000 invånare i Iran dödats av diktatorns militärer i samband med demonstrationerna för frihet, mänskliga rättigheter och demokrati nyligen.

Sent på lördagskvällen har nu även president Donald Trump  uttalat sig om diktatorns förmodade död.

– Vi känner att det är en korrekt berättelse, säger Donald Trump.

Trump i NBC News

Han uttalar sig i en intervju med NBC News där han fick frågor om de obekräftade rapporterna om att islamistdikatorn, vars regim hållit Irans befolkning i ett järngrepp i 47 års tid, skall ha dödats i de israeliska och amerikanska angreppen.

– De flesta i Irans seniora ledarskap är borta, framhåller Trump till NBC News,

– Folket som tar alla beslut, de flesta av dem är borta, enligt Trump.

Jubel på gatorna

I samband med medieuppgifterna har jubel brutit ut på gatorna i mångmiljonstaden tillika huvudstaden Teheran.

Invånare blinkar med lampor och firar på flera håll i landet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen