Ny sjukdom drabbar många svenskar – när man äter lunch och middag

2024 12 14

Närmare 100 000 svenskar tros vara drabbade av samma sjukdom och många vet inte om det.  

Det rör sig om den nya diagnosen allergisk matstrupe som vanligtvis drabbar människor mellan 20-40 år, men även personer i andra åldersgrupper.

Sjukdomen orsakar bland annat svårigheter att svälja och maten kan fastna i matstrupen.

– Om matbitar fastnar i strupen är det vanligt att man försöker pressa ned den med vatten. Om inte det fungerar försöker man kräkas upp den. Fungerar inte det behöver personen uppsöka sjukvård akut. Då sövs patienten och matbiten tas ut via gastroskop.

Det säger Marie Carlson, överläkare och professor inom gastroenterologi, Akademiska sjukhuset/Uppsala universitet, i ett uttalande.

”Undviker att äta tillsammans”

Personer med födoämnesallergi eller andra allergier som astma eller hösnuva är särskilt utsatta.

Och antalet drabbade ökar. Närmare 100 000 svenskar bedöms lida av sjukdomen, rapporterar TV4.

– I likhet med andra allergiska sjukdomar ökar förekomsten av allergisk matstrupe. Exakt vad som orsakar sjukdomen är inte helt klarlagt, men i cirka åtta av tio fall triggas inflammationen i gång av allergener, det vill säga ämnen i födan och luften som framkallar allergi. Symtomen skiljer sig och beror mycket på patientens ålder, säger Marie Carlson.

Specialistläkaren konstaterar att vardagen påverkas avsevärt för flertalet drabbade.

– Det är vanligt att man vänjer sig vid symtomen och utvecklar strategier för att undvika besvär. Vissa väljer att endast äta hemma. Man undviker att äta tillsammans med kollegor eller på restaurang av rädsla för att mat ska fastna och måltiden behöva avbrytas. Somliga undviker också att äta den sortens mat som ofta fastnar såsom kyckling, kött och ris. Man planerar måltiden noga och börjar med att dricka vatten för att underlätta passagen.

Finns behandling

Marie Carlsson anser att utvecklingen är bekymmersam. Att många svenskar går utan diagnos och behandling oroar läkaren.

Hon berättar att personer som väntar för länge med behandling riskerar att drabbas av bestående komplikationer, till exempel ärrvävnad och förträngningar.

– Behandlingen syftar till att dämpa inflammationen, förebygga risken för ärrutveckling och att minska symtom. Den består vanligtvis av lokalt verkande kortison, ibland i kombination med protonpumpshämmare, men även av kostbehandling, biologiska läkemedel och utvidgning/dilatation av matstrupen, säger läkaren och tillägger:

– Kunskap om sjukdomen behöver spridas och bli ännu mer känd så att fler får diagnos och rätt behandling. Vid misstanke om allergisk matstrupe ska patienter remitteras till specialistläkare för utredning och diagnostik.

FAKTA: Allergisk matstrupe (Eosinofil esofagit) 

  • En kronisk inflammatorisk sjukdom som påverkar matstrupen och kan orsaka sväljningsbesvär, uppstötningar (reflux) och magbesvär.
  • De vanligaste symtomen hos vuxna patienter är att det gör ont när man sväljer, att det är svårt att svälja och att maten går långsamt ner i matstrupen.
  • Sjukdomen har varit känd sedan cirka 10–20 år. För upp till 80 procent av de drabbade finns även annan allergi/atopi.
  • I Sverige drabbas 0,5–1 procent av befolkningen. Sjukdomen är vanligast i 20-40 års åldern och är tre gånger vanligare hos män. Efter refluxsjukdom (Gastro-esofagal reflux) är det den vanligaste inflammatoriska sjukdomen i matstrupen.

Källa: Akademiska sjukhuset

Foto: L. Hansel

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA klarar sig – Sverige drabbas stenhårt

2026 04 29

Stockholmsbörsen pressas hårt av energikrisen till följd av kriget i Mellanöstern, medan de techtunga USA-börserna står emot. 

Den bedömningen gör Martin Guri, aktiechef vid analysföretaget Kepler Cheuvreux.

– USA är självförsörjande vad gäller energi, de har en annan agenda kring väldigt mycket och indexkomposition gör att de har väldigt mycket tech. Tech klarar sig väldigt bra i det här klimatet vilket vi i Europa har mycket mindre av och Sverige ingenting, säger han till EFN.

”Ser fundamentalt skitruttet ut”

Martin Guri flaggar för ytterligare nedgångar på Stockholmsbörsen.

Han hänvisar till att indexet OMXS30, som representerar de 30 mest omsatta aktierna på Stockholmsbörsen, utgörs av 40 procent ”capital gods” – det vill säga företag som tillverkar maskiner, fordon eller andra industriella komponenter.

– Tittar du på den svenska börsen så är capital goods 40 procent av index. Lägg sen på 25 procent bank så ser det fundamentalt skitruttet ut, säger Guri.

Faller på bred front

Under onsdagen går Stockholmsbörsen mot den sjunde röda dagen i rad.

Vid lunchtid är indexet OMXS30 ner med 0,18 procent. Samtidigt backar OMXSPI med 0,20 procent.

LÄS MER: Handelsbanken: Det händer nu med svensk ekonomi

”Berg- och dalbana”

I april var svenska sparares nettoköp störst i Sverigefonder, tillväxtmarknadsfonder och globalfonder.

– Börsårets berg- och dalbana fortsätter in i april, som hittills bjudit på en tydlig återhämtning efter mars breda nedgångar. Fondspararna försöker hänga med i svängarna och ger nu full gas i köpen av både global- och Sverigefonder. För första gången sedan september i fjol är globalfonder återigen den mest köpta fondkategorin, säger Avanzas sparekonom Felicia Schön.

Samtidigt konstaterar experten att svenska fondsparare verkar ha svårt  att bestämma sig för var de ska investera sina pengar.

– Kappan vänds efter vinden och nu blåser det återigen friskt mot globalt. Även teknikfonder har bytt plats från säljsidan till att nu vara på plats sju bland de mest köpta fondkategorierna. Det har varit en stark återhämtningsmånad på många håll men starkast återhämtning har setts just bland de amerikanska techjättarna, vilket också gett ett efterlängtat lyft i globalfondernas avkastning.

LÄS MER: ”Luktar 2008 igen” – tidigare banktoppen varnar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ofattbart besked uppges nära – nu ger Trump grönt ljus

2026 04 29

Flera experter, tjänstemän och toppnamn från militären menar att den största upptäckten i människans historia redan har gjorts.

Den senaste tiden har förhoppningar väckts om att USA:s president Donald Trump snart kommer att bekräfta den: att utomjordingar finns på riktigt.

Jag tror att det bara är en tidsfråga vid det här laget innan en sittande president kliver fram till mikrofonen och får uppleva det största ögonblicket en ledare kan ha, vilket är att berätta för hela mänskligheten att vi inte är ensamma i universum och att USA har för avsikt att leda vägen.

Det sade Dan Farrah, regissör av ufodokumentären “The Age of Disclosure”, som intervjuat dussintals högt uppsatta amerikanska tjänstemän som påstår sig ha sett utomjordiska farkoster och icke-mänskliga kroppar, till Fox i vintras.

"Aldrig varit närmare"

De senaste åren har ufofrågan fått stor uppmärksamhet i USA.

År 2023 hävdade exempelvis David Grusch, som jobbade 14 år inom den amerikanska underrättelsetjänsten, under ed i kongressen att han hade andrahandsuppgifter på att USA besitter utomjordiska rymdskepp och “döda piloter” och har gjort så sedan 1930-talet. 

Frågan har därefter knappast svalnat.

Stephen Basset, grundare av lobbyorganisationen Paradigm Research Group, är idag en av de mer framstående rösterna i ufovärlden.

– Vi har aldrig varit närmare ett avslöjande. USA:s president är nu i en position där han skulle kunna göra detta imorgon. Han skulle kunna ordna en snabb presskonferens från Ovala rummet och bekräfta om några minuter att vi inte är ensamma, säger han enligt The Guardian.

Trump ger klartecken

På onsdagen väcks förhoppningarna till liv bland världens ufoentusiaster.

Donald Trump meddelar nämligen att Vita huset “kommer att släppa så mycket information som möjligt om ufo den närmaste framtiden”, rapporterar Reuters.

Beskedet kommer på en pressträff drygt två månader efter att Trump lovat att ett avslöjande var på gång.

Baserat på det enorma intresse som visats kommer jag att instruera krigsministern och andra relevanta departement och myndigheter att påbörja processen med att identifiera och släppa statliga handlingar relaterade till utomjordiskt liv, oidentifierade luftfenomen (UAP) och oidentifierade flygande föremål (UFO), samt all annan information som är kopplad till dessa mycket komplexa, men extremt intressanta och viktiga, frågor, framhöll Trump på Truth Social i februari.

LÄS MER: Putin slår larm – ”Kan leda till katastrof”

Obama: "De finns"

USA:s tidigare president Barack Obama väckte stor uppmärksamhet i vintras när han i en podd med Bryan Tyler Cohen påstod att utomjordingar "är verkliga, men jag har inte sett dem".

Donald Trump kommenterade då saken och sade att Obama "delar hemligstämplad information".

Obama har efteråt förtydligat att han under sin tid som president inte såg några bevis för att utomjordingar kontaktat jorden.

Pentagon har också konsekvent förnekat påståenden om utomjordiskt liv och uppgifter som stödjer exempelvis David Gruschs utspel.

– Jag har för närvarande inga bevis för att något program någonsin har funnits för att genomföra någon slags omvänd ingenjörskonst av någon form av utomjordiskt UAP-program, har Sean Kirkpatrick, chef för Pentagon-avdelningen AARO, sagt enligt The Guardian.

Flera kritiker har även ifrågasatt trovärdigheten hos en del uppgiftslämnare i The Age of Discolure.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen