Ny rysk avdelning har upprättats – verkar i Europa

2025 02 15

Rysslands underrättelsetjänst har en ny avdelning.

Ryssland fortsätter att intensifiera arbetet kring Europa.

Uppgifter kommer nu om att en ny spionenhet har grundats med syfte att ställa till det för väst.

Det rapporterar Wall Street Journal.

Ny enhet

Rysslands underrättelsetjänst har en ny skugglik enhet som siktar in sig på västvärlden med hemliga attacker i Europa och på andra håll, uppger västliga underrättelsetjänstemän.

Den är känd som avdelningen för särskilda uppgifter och är baserad i det ryska militära underrättelsehögkvarteret, ett vidsträckt glas- och stålkomplex i utkanten av Moskva som kallas akvariet. 

Dess verksamhet, som inte tidigare har rapporterats, har omfattat mordförsök, sabotage och en plan att placera brandbomber på flygplan.

“Är i konflikt”

James Appathurai, biträdande generalsekreterare för Nato, förklarar hur han tänker.

– Ryssland anser sig vara i konflikt med vad man kallar ”det kollektiva väst” och agerar därefter, till och med genom att hota oss med kärnvapenattacker och bygga upp sin militär, säger han till WSJ.

Den nya avdelningen, som är känd för västerländska underrättelsetjänstemän under sin ryska akronym SSD, tros ligga bakom en mängd nya attacker mot väst, inklusive mordförsöket på vd:n för en tysk vapentillverkare och en plan att placera brandbomber på flygplan som används av fraktjätten DHL.

LÄS MER: Viktor Orban varnar – "Ukraina kan bli som Afghanistan"

“Kommer fortsätta”

Den välansedda tankesmedjan Atlantic Council framhåller att Ryssland kommer att fortsätta bedriva hotfullheter och hybridkrig mot väst tills det att Vladimir Putin har besegrats.

Sedan Putin inledde den fullskaliga invasionen av Ukraina i februari 2022 har han upprepade gånger beskrivit sin vision om en ”multipolär världsordning” som skulle vända det kalla krigets dom och skapa en värld uppdelad i inflytandesfärer. 

Ny världsordning

Atlantic Council bedömer att den världsordning som Putin hoppas kunna införa skulle styras av den geopolitiska djungelns lagar och definieras av osäkerhet och aggression.

– Väpnade konflikter skulle spridas över hela världen när tidigare accepterade regler för internationella relationer ersattes av den överordnade principen att makt överträffar allt annat.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin gör överraskande utspel om Rysslands militär

2025 06 27

Vladimir Putin ger ett överraskande ”besked” om Rysslands militär.

Rysslands krig mot Ukraina och aggressiva retorik mot västvärlden har fått Nato att komma överens om ökade försvarsutgifter.

Det ryska hotet anses vara större än på flera decennier.

Nu kommer dock Rysslands diktator Vladimir Putin med ett överraskande ”besked” – som dock lär mottas med mycket stor skepsis i västvärlden.

Hävdar neddragning

Putin reagerar hånfullt mot Natos beslut att höja målet för försvarsutgifter till 5 procent, rapporterar Reuters.

Det handlar om utgifter som enligt den ryske diktatorn kommer att gå till ”inköp från USA och till att stödja deras militärindustriella komplex”.

Sedan kommer Putins ”besked”, som många lär tvivla starkt på: Ryssland tänker istället minska sina försvarsutgifter från och med nästa år.

– Men nu kommer det viktigaste. Vi planerar att minska försvarsutgifterna. För oss planerar vi för detta nästa år och året därpå, under den kommande treårsperioden, säger Putin, enligt nyhetsbyrån.

Anklagar Europa

Ryssland har stora ekonomiska problem och kan därför behöva minska sina utgifter.

Trots det lär Putins besked mottas med stor skepsis bland västerländska ledare.

Det finns i nuläget inte mycket som talar för att Ryssland vill ha fred i Ukraina, och i väst lär man fortsätta utgå ifrån att Putin vill stärka sitt krigsmaskineri mer och mer.

Men Putin hävdar alltså att Ryssland troligtvis kommer att minska sina försvarsutgifter de kommande tre åren. Det är ännu inte bestämt, men allt pekar i den riktningen, enligt diktatorn.

– Och Europa funderar på hur man kan öka sina utgifter, tvärtom. Så vem förbereder sig för någon form av aggressiva åtgärder? Vi eller de? frågar sig Putin, enligt nyhetsbyrån.

Uppskattar Trump

Trots den aggressiva retoriken mot västvärlden, passar Vladimir Putin på att uttrycka sin uppskattning för USA:s president Donald Trump.

Putin berömmer Trumps ansträngningar för att få slut på kriget, men fäller samtidigt en lite syrlig kommentar om Trumps förhoppningar om att kriget ska få ett snabbt slut.

– Han sade nyligen att det visade sig vara svårare [att få slut på kriget] än det verkade utifrån. Ja, det är sant, säger Vladimir Putin.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump sätter hård press på allierad – ”Tiden är inne”

2025 06 27

Donald Trump vill att en allierad ska ingå ett avtal.

USA:s president Donald Trump har sagt att han vill vara en fredsmäklande president som ”stoppar alla krig”.

Nu sätter Trumpadministrationen press på en av USA:s allierade.

Trump menar att tiden är inne för att få ett slut på ett av de krig som just nu pågår.

”Tiden är inne”

Efter att Israel ingått vapenvila med Iran, vill nu Trumpadministrationen att landet ska nå en uppgörelse om vapenvila med Hamas, rapporterar Newsweek.

Donald Trump försöker sätta press på Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, och hoppas på att kunna tvinga fram både en vapenvila och så småningom en långvarig fredsuppgörelse avseende Gaza.

– En överenskommelse är mycket möjlig, säger en person med insyn i förhandlingarna till tidningen.

Donald Trump anser att det nu är rätt tidpunkt att få slut på kriget i Gaza.

– Presidenten arbetar mycket hårt med att övertyga israelerna om att tiden är inne, nu när de är klara med Iranfrågan, säger källan.

Vill nå permanent lösning

I USA:s senaste kända förslag till uppgörelse handlar det om en 60 dagar lång vapenvila.

Men Trump strävar också efter en mer permanent fredsuppgörelse.

– Han hoppas att de 60 dagarna ska leda till en lösning, frigivning av alla gisslan och ett permanent eldupphör som kan leda till förhandlingar om framtiden för ett fredsavtal mellan Israel och Palestina, säger källan till tidningen.

Donald Trump fattade nyligen beslutet att angripa Iran, och därefter har det kommit till en vapenvila mellan Israel och Iran. Nu hoppas presidenten, som har sagt sig vilja gå till historien som en fredsmäklare, att han ska kunna pressa Israel till att också avsluta kriget i Gaza.

Israel har sagt sig vara intresserade av att snart få till en vapenvila Gaza.

Representanter för Hamas har också sagt att det pågår intensiva kontakter med medlare för att eventuellt uppnå ett avtal om vapenvila.

Trump, som sägs drömma om Nobels fredspris, har i veckan uttryckt förhoppningar om att kriget i Gaza snart kan ta slut, och menar att det i så fall är mycket tack vare USA:s agerande.

– Jag tycker att stora framsteg görs i Gaza. Jag tror att på grund av den här attacken vi utförde kommer vi att få mycket goda nyheter, sade Donald Trump på onsdagen, enligt tidningen.

Foto: White House official photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sina bilder

Text: Redaktionen