Ny regeringskoalition klar i Estland – Putinvänliga förlorade

2022 07 09

En ny regeringsöverenskommelse i Estland gör att det Putinvänliga partiet inte lyckas ta över.

I stället ser den sittande premiärminister Kaja Kallas – som är en av Ukrainas trognaste allierade i Europa – ut att kunna sitta kvar vid makten.

Putinisterna förlorar

Hennes liberala Reformpartiet har nått en överenskommelse med Socialdemokraterna SDE och kristdemokratiska högerpartiet Isamaa, som betyder Faderslandet.

Därmed får inte det Putinvänliga oppositionspartiet Centrumpartiet och det nationalistiska Ekrepartiet möjlighet att sondera den politiska terrängen med syfte att bilda regering.

Centrumpartiet har tidigare samverkat med den ryska diktatorn Putins parti Enade Ryssland och har ett betydande stöd hos den ryskspråkiga delen av befolkningen.

Kristdemokraterna avgjorde

Estland har befunnit sig i regeringskris sedan Reformpartiet kastade ut Centrumpartiet ur regeringen och de konkurrerande alternativen till att bilda ny regering har varit följande:

-Premiärminister Kaja Kallas liberala Reformparti och Socialdemokraterna som tillsammans når upp till 44 mandat

-Centrumpartiet och Ekrepartiet som tillsammans har 45 mandat

Det krävs 51 mandat för majoritet.

Det är med andra ord kristdemokratiska Isamaa-partiet som med sina resterande 12 mandat har haft makten att avgöra hur Estland ska styraa framöver.

Valresultatet 2019

Efter valet i Estland 2019 blev valresultatet följande i det 101 mandat stora parlamentet:

29 % Liberala Reformpartiet (34 mandat)

23 % Centrumpartiet (26 mandat)

18 % Nationalistiska Ekrepartiet (19 mandat)

11 % Kristdemokratiska Isamaa (12 mandat)

10 % Socialdemokraterna (10 mandat)

Fokus på estniska språket

Nu står det klart att kristdemokratiska Isamaa har valt att göra upp med Liberalerna och Socialdemokraterna. Därmed når man 56 mandat och kan bilda majoritetsregering.

Överenskommelsen inkluderar en uppmärksammad reform som gå ut på att införa endast estniska språket på förskolor i landet. Därmed är det slut med ryska språket på förskolorna.

Motverka Putins hot

Överenskommelsen innebär även följande:

-Öka säkerheten för att stå emot det ökande hotet från Ryssland

-Satsningar på att bekämpa inflationen

-Mer stödpengar till barnfamiljer

-Reform av elmarknaden som öppnar upp för elköp utanför ordinarie elhandelsplats

Har en påve

– Habemus papam (Vi har en påve). Vi har nått en ny koalitionsöverenskommelse, meddelade Kaja Kalls på twitter i samband med att det stod klart.

– Vi har några resterande detaljer kvar, tillade hon.

Foto: Eesti Riigikogu

Text: Redaktionen