Ny regeringskoalition klar i Estland – Putinvänliga förlorade

2022 07 09

En ny regeringsöverenskommelse i Estland gör att det Putinvänliga partiet inte lyckas ta över.

I stället ser den sittande premiärminister Kaja Kallas – som är en av Ukrainas trognaste allierade i Europa – ut att kunna sitta kvar vid makten.

Putinisterna förlorar

Hennes liberala Reformpartiet har nått en överenskommelse med Socialdemokraterna SDE och kristdemokratiska högerpartiet Isamaa, som betyder Faderslandet.

Därmed får inte det Putinvänliga oppositionspartiet Centrumpartiet och det nationalistiska Ekrepartiet möjlighet att sondera den politiska terrängen med syfte att bilda regering.

Centrumpartiet har tidigare samverkat med den ryska diktatorn Putins parti Enade Ryssland och har ett betydande stöd hos den ryskspråkiga delen av befolkningen.

Kristdemokraterna avgjorde

Estland har befunnit sig i regeringskris sedan Reformpartiet kastade ut Centrumpartiet ur regeringen och de konkurrerande alternativen till att bilda ny regering har varit följande:

-Premiärminister Kaja Kallas liberala Reformparti och Socialdemokraterna som tillsammans når upp till 44 mandat

-Centrumpartiet och Ekrepartiet som tillsammans har 45 mandat

Det krävs 51 mandat för majoritet.

Det är med andra ord kristdemokratiska Isamaa-partiet som med sina resterande 12 mandat har haft makten att avgöra hur Estland ska styraa framöver.

Valresultatet 2019

Efter valet i Estland 2019 blev valresultatet följande i det 101 mandat stora parlamentet:

29 % Liberala Reformpartiet (34 mandat)

23 % Centrumpartiet (26 mandat)

18 % Nationalistiska Ekrepartiet (19 mandat)

11 % Kristdemokratiska Isamaa (12 mandat)

10 % Socialdemokraterna (10 mandat)

Fokus på estniska språket

Nu står det klart att kristdemokratiska Isamaa har valt att göra upp med Liberalerna och Socialdemokraterna. Därmed når man 56 mandat och kan bilda majoritetsregering.

Överenskommelsen inkluderar en uppmärksammad reform som gå ut på att införa endast estniska språket på förskolor i landet. Därmed är det slut med ryska språket på förskolorna.

Motverka Putins hot

Överenskommelsen innebär även följande:

-Öka säkerheten för att stå emot det ökande hotet från Ryssland

-Satsningar på att bekämpa inflationen

-Mer stödpengar till barnfamiljer

-Reform av elmarknaden som öppnar upp för elköp utanför ordinarie elhandelsplats

Har en påve

– Habemus papam (Vi har en påve). Vi har nått en ny koalitionsöverenskommelse, meddelade Kaja Kalls på twitter i samband med att det stod klart.

– Vi har några resterande detaljer kvar, tillade hon.

Foto: Eesti Riigikogu

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen