Ny regel för alla som flyger till London – införs till våren

2024 09 12

Alla svenskar som åker till Storbritannien, ett av de populäraste resmålen bland befolkningen, måste från och med nästa år börja betala en ny avgift.

Förändringen innebär att turister från Sverige, samt alla andra länder inom Europeiska unionen, numera ska betala för att komma in i landet.

Avgiften gäller resenärer av alla kategorier, inklusive bebisar och barn.

Det rapporterar CNN.

135 kronor

Kostnaden för att få lov att resa in i Storbritannien kommer att ligga på 10 pund, det vill säga cirka 135 svenska kronor.

Regeln, som träder i kraft 2025, gällde initialt enbart medborgare från Qatar, Bahrain, Kuwait, Oman, Saudiarabien och Förenade Arabemiraten och handlar formellt om att man måste ansöka om ett elektroniskt resetillstånd, ETA, innan man får komma in i landet.

Nu utökas alltså kravet till att omfatta samtliga EU-medborgare, med undantag för Irland.

– När det är fullt utrullat kommer ETA-systemet att täppa till det nuvarande gapet i förhandstillstånd och innebära att vi för första gången kommer att ha en heltäckande uppfattning för de som reser till Storbritannien, säger landets inrikesminister Yvette Cooper enligt CNN.

Krångligt för weekendresenärer

Storbritannien är ett av de mest populära resmålen för svenskar. Inte minst lockar London mängder med weekendturister från Sverige.

Och nyheten har hittills gått under radarn, menar reseexperten Lottie Knutsson som nu flaggar för att det kommer att bli krångligare att åka över till de brittiska öarna över en helg.

– Jag tror det kommer tas emot med viss förvåning eftersom det kommunicerats så pass lite. Det kommer nog krävas stora informationsinsatser, säger hon till TV4 Nyheterna.

Hon understryker att det snarare är själva krånglet och att det tar tid att fylla i ett formulär som kommer att avskräcka snarare än själva kostnaden.

Ska ta tre dagar

Enligt den brittiska regeringen ska det gå att ansöka om ETA via en app.

Varje person måste ansöka separat även om man åker som en familj eller ett sällskap.

– Du får vanligtvis ett beslut inom tre arbetsdagar, men du kan få ett snabbare beslut. Ibland kan det ta längre tid än tre arbetsdagar, informerar regeringen på sin hemsida.

Foto: F. Christopoulos

Text: Redaktionen


Nya regler för alla som reser till Thailand

2025 01 26

Resenärer till Thailand får nu nya regler att förhålla sig till.

Thailand är som bekant en av svenskarnas favoritdestinationer.

Nu på lördagen kommer uppgifter om att ett nytt system kommer att införas - och det innebär nya regler att förhålla sig till för alla som reser till landet.

Det rapporterar Bangkok Post.

Nya regler

Från och med den första maj i år måste alla utländska medborgare som reser in till Thailand skriva i ett digitalt formulär som kallas TM6.

Där ska besökare bland annat redovisa sin adress under vistelsen.

Natthriya Thaweevong, turistdepartementets ständiga sekreterare, förklarar att onlineformuläret förväntas hjälpa till att spåra turister medan de är i Thailand, vilket ökar förtroendet för säkerheten när landet bekämpar negativa uppfattningar.

Överväger turistavgift

Det ser även ut som att Thailand överväger att införa en turistavgift, även om det inte är helt säkert ännu.

– En källa på ministeriet som begärde att få vara anonym säger att med tanke på att TM6-formuläret snart kommer online är det större sannolikhet att turistavgiften på 300 baht kommer att skjutas upp, uppger Bangkok Post.

Nya resetrender

Svenskarna väntas fortsätta vallfärda till Thailand och får då komma ihåg de nya reglerna.

Resebolaget TUI har i dagarna släppt en ny rapport där de framhåller att det finns en del resetrender som väntas bli påtagliga detta reseår.

– Överflöd och flärd står inte längre högst upp på resenärernas prioriteringslista, framhåller TUI som en av trenderna i ett pressmeddelande.

– Under 2025 söker vi istället lyx i form av bekvämlighet, avkoppling och premiumupplevelser. Mikroäventyr utan pressande scheman och med omsorgsfullt utvalda aktiviteter blir allt mer populärt.

“Kommer vilja bidra”

TUI fortsätter.

– Det kommande året vill resenärer bidra positivt till destinationerna de besöker och de efterfrågar samhällsbaserade upplevelser som gynnar resmålet och lokalbefolkningen, så som naturvårdsprojekt och strandstädningar.

Foto: Myra Pro

Text: Redaktionen


Ica massanmäls – på grund av ny reklamfilm

2025 01 27

En ny reklamfilm skapar stor frustration.

En ny reklamfilm från Ica väcker känslor.

Reklamfilmen kallas “Sebastians haul” där karaktären Sebastian visar upp olika varor som han har handlat från livsmedelsjätten.

Samtidigt rör sig två halvnakna män i bakgrunden.

Längst ner i texten finns en länk till reklamfilmen.

Massanmäls

Nu strömmar anmälningarna in till Granskningsnämnden, uppger Nyheter24.

Många personer som är kritiska till reklamfilmen menar att den är “osmaklig” och “opassande”.

– Icas extrapris reklam med halvnakna män i bakgrunden är den smaklösaste reklam jag sett. Usch o fy, skriver en person i sin anmälan.

“Stötande”

Så här skriver en annan anmälare:

– Högst opassande och stötande reklam, särskilt det nakna som syftar på något annat än vad som kan köpas på ICA.

Ica har svarat Nyheter24 att karaktärerna är del i ett arbete för att förstärka och driva frågan om “ett öppet samhälle för alla”.

Andra ser reklamfilmen mer positivt.

– Jag var tvungen att söka upp reklamen för att se den, helt fantastisk ju, skriver en Facebook-användare.

Så fungerar det

Granskningsnämnden prövar om innehållet i radio- och tv-sändningar följer de regler som finns i radio- och tv-lagen, sändningstillstånden och i innehållsvillkoren för public service på internet

Mediemyndigheten förklarar:

– Nämnden gör bedömningen med utgångspunkt i de villkor som reglerar bolagens verksamheter och som anges i radio- och tv-lagen, sändningstillstånden och anslagsvillkoren. Uppföljningen går att läsa bland våra publikationer.

Sitter i nämnden

Granskningsnämnden består av en ordförande, sex ledamöter samt ersättare. 

Samtliga är tillsatta av regeringen och de är inte politiskt tillsatta utan de kommer från olika delar av mediebranschen och akademin.

– De utses för en period om fyra år. Ordföranden i nämnden ska vara eller ha varit domare, fortsätter Mediemyndigheten.

– Ledamöterna utses för en period om fyra år. För att samtliga ledamöter inte ska utses vid samma tillfälle ska minst tre och högst fyra av ledamöterna utses vartannat år. 

Klicka här för att se Icas reklamfilm.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen