NY RAPPORT: Världens 10 lyckligaste länder utsedda

2023 03 20

Sverige är omringade av lyckliga länder.

Det framgår i en ny rapport som idag släpptes av World Happiness Report.

Såväl Danmark som Norge och Island placerar sig högt upp på listan – och vinnaren är vår granne i öst.

Finland är enligt organisationen landet med världens lyckligaste folk. För sjätte året i följd.

– Det yttersta målet för politik och etik bör vara mänskligt välbefinnande, säger Jeffrey Sachs, amerikansk nationalekonom, till World Happiness Reports hemsida.

Undersökt lyckogapet

Rapporten har tittat närmare på trenderna för hur lycka fördelas mellan människor, vilket i många fall inte sker på jämn nivå.

Den har också undersökt lyckogapet mellan respektive befolknings övre och nedre halva.

– Mer generellt är människor lyckligare när de bor i länder där glädjeklyftan är mindre, framhåller organisationen.

Ingen pandemieffekt

Årets rapport innehåller flera intressanta insikter, enligt Lara Aknin, en av författarna.

– För andra året i rad ser vi att olika former av vardagsvänlighet, som att hjälpa en främling, donera till välgörenhet och voluntärarbete ligger över nivåerna före pandemin. Vänlighetshandlingar har visat sig både leda till och härröra från större lycka.

Det kan också konstateras att kriget i Ukraina inte gått obemärkt förbi, vilket av förklarliga skäl fått landet att sjunka på listan.

– Men det som är förvånande är dock att välbefinnandet i Ukraina sjönk med mindre än det gjorde 2014 när Ryssland annekterade Krim, och detta är delvis tack vare den extraordinära ökningen av medmänsklighet över hela Ukraina som samlats upp i data om att hjälpa främlingar, säger Jan-Emmanuel De Neve, en annan författare till rapporten.

– Den ryska invasionen har gjort Ukraina till en nation.

Toppen och botten: här hamnade Sverige

Sverige återfinns på plats nummer sex, före exempelvis Norge.

Nedan ser du de tio uppskattningsvis lyckligaste nationerna bland de undersökta länderna.

  1. Finland
  2. Danmark
  3. Island
  4. Israel
  5. Nederländerna
  6. Sverige
  7. Norge
  8. Schweiz
  9. Luxemburg
  10. Nya Zeeland

De fem olyckligaste länderna:

133. Kongo-Kinshasa
134. Zimbabwe
135. Sierra Leone
136. Libanon
137. Afghanistan

Källa. World Happiness Report

Foto: A. Visalli

Text: Redaktionen


29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen