NY PROGNOS: Miljöpartiet och Liberalerna balanserar på målsnöret

2022 06 29

Trots dystra opinionssiffror för MP spås förutsättningar för en slutspurt mot fyraprocentsspärren.

Men det är ändå sannolikt att Miljöpartiet precis snubblar på gränsen till att få behålla sina platser i riksdagen. Det visar en ny prognos från Svenska Dagbladet.

En spåkula till framtiden

Tidningen har tillsammans med Newsworthy samt Lunds och Uppsala universitet analyserat SCB:s stora mätning i maj, samt valresultaten de senaste 20 åren och de allra färskaste väljarbarometern.

Kombinationen innebär en spåkula där SvD ger en kvalificerad gissning huruvida Miljöpartiet och Liberalerna, som kämpar i opinionen, klarar riksdagsspärren på fyra procent.

Nästan 50/50

Sannolikheten att MP når fyra procent uppskattas just nu till 44 procent. För L ligger sannolikheten på 53 procent. 

– Med tanke på tidigare valresultat, och det faktum att partier som legat under fyra procent ofta lyckats spurta, ser vi det som sannolikt att MP ska kunna närma sig spärren. Frågan är om man når ända fram. Liberalerna har legat över spärren i ett par mätningar nu, men det är för tidigt att ta ut någon seger, säger Jens Finnäs, grundare av Newsworthy.

1 000 simuleringar

Den bedömda sannolikheten är ett resultat av 1 000 simuleringar. 

– Vi lägger även in annan information, som hur det sett ut tidigare val och vad som brukar hända i opinionen under perioden från SCB:s majmätning och fram till valet. Nu har vi helt enkelt mer information för att kunna göra en prognos för valdagen, säger Jonas Wallin, docent i statistik vid Ekonomihögskolan vid Lunds universitet, till SvD.

Under- och överskattningar

I bedömningen har även faktorer som stödröster tagits med. Modellen har nämligen tagit hänsyn till “historiska spurteffekter” för de mindre partierna.

Den har också analyserat opinionsinstitutens pricksäkerhet, som visar att MP och V ofta överskattas medan S underskattas.

Andersson spås bli statsminister

Prognoserna ger även svar på många andra frågor, som exempelvis sannolikheten kring vem som blir nästa statsminister. 

Av 1 000 simuleringar vann Magdalena Andersson (S) 576 stycken, medan Ulf Kristersson (M) vann 424 simuleringar.

Fortsatt lyft för L

I en färsk opinionsmätning från DN/Ipsos fick Miljöpartiet enbart 3 procent, medan Liberalernas lyft fortsätter och parkerar på fem procent.

–  Liberalerna befinner sig i en positiv spiral där opinionsvindarna blåser betydligt varmare än tidigare. Det här visar att det går att påverka opinionsläget på bara några månaders sikt, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

Röster från M

Moderaterna tappar samtidigt från 22 till 20 procent, röster som tros ha spillt över på just Liberalerna.

Se den senaste opinionsmätningen här.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Liberalerna

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen