NY PROGNOS: Miljöpartiet och Liberalerna balanserar på målsnöret

2022 06 29

Trots dystra opinionssiffror för MP spås förutsättningar för en slutspurt mot fyraprocentsspärren.

Men det är ändå sannolikt att Miljöpartiet precis snubblar på gränsen till att få behålla sina platser i riksdagen. Det visar en ny prognos från Svenska Dagbladet.

En spåkula till framtiden

Tidningen har tillsammans med Newsworthy samt Lunds och Uppsala universitet analyserat SCB:s stora mätning i maj, samt valresultaten de senaste 20 åren och de allra färskaste väljarbarometern.

Kombinationen innebär en spåkula där SvD ger en kvalificerad gissning huruvida Miljöpartiet och Liberalerna, som kämpar i opinionen, klarar riksdagsspärren på fyra procent.

Nästan 50/50

Sannolikheten att MP når fyra procent uppskattas just nu till 44 procent. För L ligger sannolikheten på 53 procent. 

– Med tanke på tidigare valresultat, och det faktum att partier som legat under fyra procent ofta lyckats spurta, ser vi det som sannolikt att MP ska kunna närma sig spärren. Frågan är om man når ända fram. Liberalerna har legat över spärren i ett par mätningar nu, men det är för tidigt att ta ut någon seger, säger Jens Finnäs, grundare av Newsworthy.

1 000 simuleringar

Den bedömda sannolikheten är ett resultat av 1 000 simuleringar. 

– Vi lägger även in annan information, som hur det sett ut tidigare val och vad som brukar hända i opinionen under perioden från SCB:s majmätning och fram till valet. Nu har vi helt enkelt mer information för att kunna göra en prognos för valdagen, säger Jonas Wallin, docent i statistik vid Ekonomihögskolan vid Lunds universitet, till SvD.

Under- och överskattningar

I bedömningen har även faktorer som stödröster tagits med. Modellen har nämligen tagit hänsyn till “historiska spurteffekter” för de mindre partierna.

Den har också analyserat opinionsinstitutens pricksäkerhet, som visar att MP och V ofta överskattas medan S underskattas.

Andersson spås bli statsminister

Prognoserna ger även svar på många andra frågor, som exempelvis sannolikheten kring vem som blir nästa statsminister. 

Av 1 000 simuleringar vann Magdalena Andersson (S) 576 stycken, medan Ulf Kristersson (M) vann 424 simuleringar.

Fortsatt lyft för L

I en färsk opinionsmätning från DN/Ipsos fick Miljöpartiet enbart 3 procent, medan Liberalernas lyft fortsätter och parkerar på fem procent.

–  Liberalerna befinner sig i en positiv spiral där opinionsvindarna blåser betydligt varmare än tidigare. Det här visar att det går att påverka opinionsläget på bara några månaders sikt, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

Röster från M

Moderaterna tappar samtidigt från 22 till 20 procent, röster som tros ha spillt över på just Liberalerna.

Se den senaste opinionsmätningen här.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Liberalerna

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Kundrusning till Icas nya satsning på lösgodis

2026 05 14

Ica tänker nytt när det kommer till lösgodis.

Ett nytt, färgstarkt upplägg för godisavdelningen testas nu på Ica Maxi.

Resultaten pekar redan uppåt i försäljningen, rapporterar Dagligvarunytt.

Ska locka kunder

Ica Maxi Arninge är först ut med att testa kedjans nya godiskoncept, där fokus ligger på att göra avdelningen mer visuell och inbjudande för kunder.

Med rosa godisnappar, karameller och tydlig avskärmning för avdelningen i härliga pastellfärger, blir godissektionen mer lockande och lättare att hitta vid för kunderna.

Butikens handlare, Andreas Paulsson, beskriver förändringen som främst estetisk.

Istället för att bygga om hela ytor handlar det om att addera färg, form och tydligare avgränsning för att skapa en mer attraktiv upplevelse för kunden.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

Försäljningen ökar

Efter bara ett par veckor i test har butiken redan sett tydliga effekter i sina nyckeltal.

– Om vi gör en uppskattning kan vi säga att försäljningsandelen för godis har ökat med 0,5 procentenheter, vilket är cirka 5 procent mer än ökningen för övriga butiken, säger Paulsson, till Dagligvarunytt.

Även om Ica Maxi Arninge är den första butiken som fått prova konceptet, hoppas Ica Maxi att fler butiker kan ta efter.

– De följer siffrorna nu, och om det fortsätter så här kommer de att rulla ut lösningen till fler, säger han.

Nya godisprodukter rullar in

Förutom att utseendet i butikerna ändras så har en hel del nyheter inom godisväg precis landat i Icas butiker.

Godisjätten Cloetta har lanserat flera nya produkter, något som Marcusoscarsson.se, nyligen rapporterat om.

Bland nyheterna finns att en succé från lösgodishyllan, Malaco Foamy Monkeys, nu paketeras om och lanseras i påse inom Malaco-sortimentet.

– Produkten blev snabbt en succé bland konsumenter som söker nya varianter av välkända smaker, och nu breddas tillgängligheten ytterligare när Foamy Monkeys även lanseras i påse inom Malaco‑sortimentet, uppgav Cloetta, vid lanseringen.

Samtidigt introduceras nya samarbeten, bland annat en mixpåse i samarbete med Trocadero med smaker som cola, jordgubb och Trocadero.

Även nya varianter inom Gott & Blandat lanseras, där Fruity Bites sticker ut som ett veganskt alternativ med fruktsmaker.

LÄS MER: Bolånekunder lurade av banker

Foto: V. Amano 

Text: Redaktionen