Ny motgång för Ryssland – stort missnöje bland soldater

2022 12 03

Ryska soldater får inte betalt som utlovat och är kritiska till utbildningen.

Kriget i Ukraina går inte alls som Vladimir Putin hade förväntat sig.

I början av invasionen hade han hoppats att det inte skulle ta mer än tre dagar, nu är kriget inne på sin tionde månad.

Nu kommer uppgifter om att ett hundratal ryska soldater från Moskva som nyligen rekryterats inte fått betalt överhuvudtaget, uppger den oberoende ryska nyhetsförmedlaren Astra.

Ännu en bataljon stationerad i Belarus innehållande hundratals soldater har inte fått betalt som de ska och har även riktat kritik mot utbildningen.

Har strejkat 

I början av november strejkade över hundra soldater i Uljanovsk.

Soldaterna var nyrekryterade och vägrade ta sig till Ukraina om de inte fick betalt som de skulle, uppger Business Insider.

– Vi riskerar våra egna liv för att dö för eran säkerhet och ert fredliga liv, skrev soldaterna i ett meddelande.

Rekryterna hade utlovats en summa på 195 000 ryska rubel, motsvarande drygt 30 000 svenska kronor.

Vägrade träna

Ett antal soldater vägrade även att träna till följd av den uteblivna betalningen i Uljanovsk.

– Vi vägrar delta i den speciella militäroperationen och vi kommer söka rättvisa tills vi har fått de pengar vår regering har lovat oss, fortsatte rekryterna.

Ryska tjänstemän har utlovat löner som är mer än dubbelt så höga som det nationella genomsnittet i Ryssland.

Har inte råd

Utbetalningarna till de mobiliserade trupperna kan kosta Kreml uppemot tre biljoner rubler, motsvarande 330 miljarder svenska kronor det kommande halvåret.

Detta kan leda till stora problem för Ryssland, som lider svårt ekonomiskt efter västvärldens hårda sanktioner.

Överens om pristak

Under fredagen kom EU-länderna överens om ett pristak på rysk olja.

Priset får nu inte överstiga 60 dollar per fat från och med måndag, rapporterar CNN.

Även G7-länderna USA, Kanada, Japan och Storbritannien har för avsikt att tillämpa pristaket.

– Dagens överenskommelse om ett pristak på oljan är ett steg i rätt riktning, men det är inte tillräckligt, säger Estlands utrikesminister Urmas Reinsalu om beskedet.

Foto:  Дмитрий Хрусталев-Григорьев

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen