22 juli 2026

NY MÄTNING: Vind i seglen för den ena sidan

2021 11 04

I dag tar Magdalena Andersson över som ny partiledare för Socialdemokraterna och samma dag kommer nu en ny mätning som visar att vänstersidan har vind i seglen.

En ny mätning av Novus visar att Vänsterpartiet och Miljöpartiet ökar samtidigt som Socialdemokraterna inte påverkas nämnvärt av det faktum att Magdalena Andersson tar över som partiledare - i alla fall inte initialt. 

På högersidan ökar Moderaterna samtidigt som SD minskar och det är en trend som nu  pågått en tid uppger Novus vd Torbjörn Sjöström.

– Moderaterna fortsätter uppåt tredje månaden i rad och Sverigedemokraterna tappar för tredje månaden i rad, säger han till SVT.

Vänsterpartiet ökar och KD minskar

Vänsterpartiet ökat till 11,3 och ligger nu en mycket hög nivå vilket fortsatt ger partiet muskler när det gäller att ställa krav i regeringsfrågan. Samtidigt tappat KD till en nivå farligt nära 4%-spärren.

Här är Novus resultat för november jämfört med oktober:

                                                       Nov     Okt

🔴Vänsterpartiet                 11,3         +0,7
🔴Socialdemokraterna     25,6         -0,4
🟢Miljöpartiet                          4,8         +0,8
🟢Centern                                  8,5         -0,3
🔵Liberalerna                           2,8         +0,2
🔵Moderaterna                    22,9         +0,3
🔵Kristdemokraterna         4,1         -0,5
🔵SD                                           19,1         -0,3
 
🔴🟢 S+V+MP+C                50,2        +0,8
🔵🔵 M+KD+SD+L            48,9         -0,3   
 

Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V, SD eller extra val. Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.

ANALYS

Den stora slutsatsen inför valet 2022 av den nya mätningen är att M-KD-SD-L-sidan med Moderaterna i spetsen har en stor utmaning när det gäller att hålla både L och KD över spärren. Framförallt är Liberalerna i en akut situation.

🔴 V ligger mycket högt i opinionen och om partiet når över 10 % i valet har man en rejäl styrkeposition. I det närmaste är partiets fokus att skapa en ny dynamik  när Magdalena Andersson tar över som S-ledare,

🔴 S ligger relativt stabilt kring 26  % och nu handlar allt om att följa utvecklingen när Magdalena Andersson tar över. Hon väntas ge S ett lyft uppåt.

🟢 MP ökar i denna mätning och partiets förhoppning är att klättra upp till strax över 5 % för att slippa den långvariga pressen kring 4 %-spärren. Det krävs dock fler mätningar för att se om ökningen i denna Novusmätning är ett trendbrott.

🟢 C är med sina 8,5 % vågmästare i svensk politik om detta skulle bli valresultat.

🔵 L har ökat i en rad mätningar den senaste tiden och Nyamko Sabunis senaste utspel om att öppna för att ge miljöminister Per Bolund (MP) sparken om inte S-MP-regeringen agerar i frågan om utökade möjligheter till förvaring av utbränt kärnbränsle kan ge L ytterligare råg i ryggen. Men partiet är fortfarande i en mycket svår situation.

🔵 M ökar för tredje Novusmätningen i rad  och parkerar sig nu tydligt som näst största parti. I denna mätning är Ulf Kristerssons parti bara 2,7 % ifrån att bli Sveriges största parti. M:s främsta huvudvärk är emellertid L och KD.

🔵 KD har fått en lugnare tillvaro efter att Ebba Buschs husaffär är över men det är tydligt att det senaste året skadat patiet i opinionen.

🔵 SD tappar för tredje Novusmätningen i rad men ligger fortsatt högt i opinionen. 

◾Mätningen är genomförd 4 – 31 oktober.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


Natoplan har skjutit ner farkost

2026 07 24

Natos stridsflyg har genomfört en nedskjutning.

En drönare tog sig under förmiddagen in i Rumäniens luftrum.

Farkosten sköts ner av ett rumänskt stridsplan efter att ett varningslarm gått ut till befolkningen, rapporterar RBC Ukraine.

F-16-plan i luften

Ett rumänskt stridsflygplan av typen F-16 har skjutit ner en drönare som hade tagit sig in i landets luftrum.

Det uppger Rumäniens president Nicușor Dan och den rumänska nyhetsbyrån Agerpres.

Händelsen inträffade under förmiddagen när det rumänska flygvapnet ingrep mot farkosten.

Enligt presidenten kunde piloten agera utan att någon människa befann sig i fara.

– Området var obebott, så piloten kunde öppna eld utan någon risk. Just nu undersöker ansvariga myndigheter området för att ta reda på alla detaljer kring händelsen, säger Nicușor Dan.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Nationellt varningsmeddelande

Innan drönaren sköts ner hade Rumänien skickat ut ett nationellt varningsmeddelande till invånare i flera områden.

Varningen utfärdades efter uppgifter om en möjlig drönare i sydöstra delen av landet.

Bland annat berördes Buzău län, men även Brăila, Galați och Tulcea fick liknande varningar.

Rumäniens räddningstjänst uppger att larmet skickades ut genom landets officiella varningssystem RO-ALERT.

Efter insatsen har myndigheter skickats till platsen för att samla in information och fastställa exakt vad som har hänt.

Den rumänske presidenten betonar att utredningen nu ska ge fler svar kring farkosten och dess väg in över rumänskt territorium.

Stridsflyg i Polen

Händelsen sker samtidigt som flera Natoländer har uttryckt oro för möjliga provokationer kopplade till kriget i Ukraina

Så sent som förra veckan skickade Polen upp stridsflygplan efter att ett ryskt Il-20-spaningsflygplan närmat sig polskt luftrum över Östersjön.

De polska jaktplanen skickades upp för att möta det ryska planet och efter att radiokontakt etablerats fick den ryska besättningen order om att lämna området.

Polens försvarsminister Władysław Kosiniak-Kamysz kallade händelsen allvarlig.

– Ett par av våra jaktflygplan i incidentberedskap mötte ett ryskt spaningsflygplan som försökte ta sig in i polskt luftrum, sade försvarsministern.

Han beskrev samtidigt Ryssland som ett direkt hot mot Polen och andra Natoländer.

Incidenten i Polen var inte den första under året.

Tidigare har polska F-16-plan vid flera tillfällen skickats upp för att möta ryska militärflyg över Östersjön.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: C. Cruttenden

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Inte hänt på 40 år i Sverige – framgång för regeringen

2026 07 24

Regeringen kan konstatera ett historiskt besked på fredagen.

När Tidösamarbetet tog form för snart fyra år sedan blev migrationen en av de mest centrala frågorna i avtalet. Regeringen har själv talat om att man inlett ett paradigmskifte i svensk migrationspolitik.

Att få ordning på Sverige, det är vårt absolut nödvändiga stora projekt och där ingår både att minska invandringen så att vi klarar av integrationen men också få ner den stora gängkriminaliteten, sade statsminister Ulf Kristersson (M) våren 2023.

Inte hänt sedan 1984

På fredagen släpper Migrationsverket sin nya prognos för hur många som bedöms söka asyl i Sverige under 2026.

Siffran landar på 4 200 nya ansökningar i år. Det är den lägsta nivån sedan 1984, enligt TV4 Nyheterna.

– Det beror både på att det kommer färre asylsökande till EU och att svenska regelverket har gjort Sverige mindre attraktivt för asylsökande, säger Eric Ramstedt, planeringsdirektör på Migrationsverket, i ett uttalande.

"Historiskt lågt"

Migrationsminister Johan Forssell (M) är nöjd över utvecklingen och konstaterar att det handlar om historiskt låga nivåer. Han menar att det är centralt för att Sverige ska klara integrationen.

– När vi tog över var prognosen 19 000 personer det året. Nu är vi nere på runt 4 000, säger han till TV4.

Även antalet som söker arbetstillstånd i Sverige minskar. Samtidigt är det fler ukrainare som söker tillfälligt skydd. Här justeras prognosen upp med 1 000 sökande till 10 000 under 2026.

– Prognosen för 2026 justeras upp utifrån att det hittills i år kommit fler ukrainare än vi tidigare räknat med, säger Eric Ramstedt. 

Andra läser: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

S lovar stram migration

Johan Forssell har tidigare varnat för att invandringen kan öka vid maktskifte i höst. Socialdemokraterna har dock tydligt tagit ställning för en stram migrationspolitik 

– Med mig som statsminister kommer det att vara en fortsatt stram migrationspolitik för människor som kommer till Sverige, sade partiledare Magdalena Andersson (S) till Aftonbladet i juni.

Andra läser: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen