NY MÄTNING: V och SD lyfter rejält

2021 06 29

Nooshi Dadgostars  Vänsterpartiet och Jimmie Åkessons Sverigedemokraterna är de två stora vinnarna i samband med regeringskrisen.

Det visar en helt ny mätning från Novus idag som är genomförd 21-27 juni och som därmed fångar in den pågående regeringsturbulensen. Samtidigt faller Centern rejält i mätningen och sammantaget  får M-KD-SD-L-sidan en skjuts uppåt till nästan 51 %:

Parti                              Novus Juni       Skillnad mot maj

🔴Vänsterpartiet                 11,2      +1,6
🔴Socialdemokraterna     25,5      -0,6
🟢Miljöpartiet                          3,5      -0,7
🟢Centern                                  7,9      -1,5
🟣Liberalerna                           2,5      +0,2
🔵Moderaterna                    21,8      -0,8
🔵Kristdemokraterna          5,0      -0,3
🟡SD                                           21,4     +2,2
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  48,1      -1,2
🔵🟡M+KD+SD+L               50,7     +1,3
 
ANALYS

Om talmansrundorna inte skulle resultera i någon lösning och talmannen istället skulle utlysa extraval indikerar Novusmätningen att det skulle bli seger för M-KD-SD-L-sidan och att Ulf Kristersson (M) skulle bli Sveriges nya statsminister vilket kan ha varit en av faktorerna bakom att Stefan Löfven (S) undvek extraval. Här är analysen parti för parti:

✅ V har vunnit rejält på sin kamp mot marknadshyror. Nooshi har även ökar rejält i personlig popularitet som partiledare.

✅ S är i behov av att samla partiet och formulera ett tydligt budskap. Pandemieffekten är utraderad.

✅ MP har under lång tid haft stora problem med att lyfta i opinionen och är i behov av en rejäl intern omskakning vad gäller budskap och strategi. Partiet tycks beroende av stödröster.

✅ C:s starka utveckling är bruten och partiet har skadats av kritiken om att man säger nej till både V och SD.

✅ L tycks ha  omöjligt att lyfta tydligt även om en liten marginell ökning ses i den nya mätningen. L är annars det parti som förändrats mest nyligen då det bytt sida i politiken.

✅ M ligger på fortsatt stabila nivåer. Ulf har betydande chans att bli nästa statsminister.

✅ KD tycks ha parkerat sig kring 5 %. Den tidigare akuta faran att fall ner till 4% tycks avvärjd.

✅ SD ökar rejält och är nu mindre än en halv procent från att vara landets största oppositionsparti. Jimmie har varit tydligast av alla när det gäller att han vill ha extraval vilket SD kan ha vunnit på.

◾Mätningen är genomförd 21 - 27 juni.  

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men mandatmässigt ingår de inte.

Foto: Nooshi Dadgostar, FB, resp. Jimmie Åkesson, FB

[yop_poll id="287"]

7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


07 aug 26

LARMET: Svensk rusning till Ryssland

2026 08 07

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har svensk export till Ryssland begränsats kraftigt.

I enlighet med EU:s sanktioner får svenska företag inte exportera varor med dubbla användningsområden, exempelvis elektroniska produkter och maskiner.

Trots det har införelsen av känslig svensk teknik till Ryssland skjutit i höjden, enligt en kartläggning från analysföretaget Strider Technologies.

Sedan den fullskaliga invasionen inleddes 2022 har exporten av svensk teknik med dubbla användningsområden ökat med 455 procent jämfört med 2019–2021.

Förklaringen stavas Indien. Enligt rapporten uppges landet smuggla enorma mängder europeisk teknik till Ryssland.

– Utöver den lokala produktionen ger Indien Ryssland indirekt tillgång till avancerade komponenter och produkter med dubbla användningsområden som omfattas av europeiska exportkontroller, skriver Strider Technologies.

”Ursprung i europeiska ekonomier”

Indien exporterar bland annat vidare elektronik, maskiner, precisionsinstrument, transportutrustning, metaller och avancerade elektriska komponenter.

– En betydande del av exporten sker inom sektorer som normalt omfattas av internationella sanktionsregimer. Många av dessa varor har sitt ursprung i europeiska ekonomier innan de vidareexporteras via indiska mellanhänder, framhåller Strider Technologies.

ANDRA LÄSER: Ikoniskt cykelmärke i konkurs – efter 104 år

Stort frihandelsavtal

EU och Indien har nyligen enats om ett stort frihandelsavtal.

Avtalet beräknas öka EU:s handel med landet med mellan 8 och 8,5 miljarder euro. Den svenska exporten till Indien beräknas öka kraftigt. Det handlar bland annat om export inom tillverkningsindustrin, exempelvis maskiner, papper och stål.

– Beräkningar från 2023 visar att EU:s export kan öka betydligt i flera sektorer där Sverige redan idag har en betydande export till Indien, rapporterar Kommerskollegium.

– För övrig tillverkningsindustri beräknas EU:s export öka med 87 procent i det mer begränsade scenariot och med 154 procent i det mer omfattande scenariot. För pappersvaror är ökningen 93 respektive 154 procent, och för metaller 118 respektive 213 procent.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen