NY MÄTNING: Succé för ett parti och fiasko för ett annat

2021 03 24

Samtidigt som Vänsterpartiet kan jubla i högan sky drabbas KD av en rejäl kalldusch och ligger till och med under 4%-spärren om man räknar med decimalerna.

Det visar nya DN/Ipsos för mars månad och här är alla partiers resultat jämfört med februari: 

Parti                                          Ipsos        Skillnad    
🔴Vänsterpartiet                    11        +2 
🔴Socialdemokraterna        27        +0
🟢Miljöpartiet                             4        +0
🟢Centern                                     9        +0
🟣Liberalerna                              3        +0
🔵Moderaterna                       22         -1
🔵Kristdemokraterna             4         -1
🟡SD                                              20        +1
 
🔸 S+C+MP+V                           51         +2
🔸 M+KD+L+SD                       49          -1
 
ANALYS
✅ V och Nooshi Dadgostar ligger på en historiskt hög nivå. Partiet har stark medvind och arbetar strategiskt och framgångsrikt för att tilltala en allt bredare väljarskara. 
✅ S ligger har parkerat sig stabilt kring 27%.
✅ MP ligger precis på spärren och är i behov av att analysera varför partiet inte lyckas lyfta trots att gröna partier i många andra länder ökar rejält. 
✅ C ligger fortsatt över valresultatet och har chans att knipa andelar från besvikna L-väljare. 
✅ L är i sin djupaste kris i mannaminne. Mätningen är gjord efter Nyamkos besked i regeringsfrågan så något omedelbart lyft med anledning av den väntade högergiren har ej skett.
✅ M tappar en aning men ligger på en fortsatt hög nivå. 
✅ KD:s opinionsmässiga kris förvärras då Ipsos klargör att KD får 4% avrundat uppåt - det vill säga KD ligger nu under 4%-spärren i Ipsos mätning vilket är en katastrof för partiet. Om det finns framgångsrika sätt att hantera husaffären på så har Ebba Busch i all fall inte lyckats hitta det receptet ännu.  
✅ SD ökar en aning och når 20% vilket skulle vara partiet bästa resultat någonsin om det även materialiseras i ett valresultat.
◼️ Mätningen är genomförd 9-21 mars.

◼️ Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 80 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen .

[forminator_poll id="2197"]

13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen