18 aug 2026

NY MÄTNING: Stora förändringar i valårets första mätning

2022 01 05

Moderaterna tappar kraftigt samtidigt som Socialdemokraternas uppgång fortsätter i valårets första Novusmätning.

Magdalena Andersson-effekten ångar vidare för Socialdemokraterna som nu klättrar upp till över 31 procent i Novus mätning för januari 

Väldig uppgång för S

Sedan juli månad har Socialdemokraterna ökat med hela 7,5 procentenheter samtidigt som alla andra partier utom Kristdemokraterna har tappat i stöd enligt Novus månadsmätningar.

Vänsterpartiet har under samma period tappat 2,8, Moderaterna 2,3 och Centern 2,2.

Moderaterna backar tydligt

Ulf Kristerssons (M) parti har fått en svag inledning på valåret. Men partiledningen är vid gott mod.

– Det är till att början med en enskild mätning, men dels har Socialdemokraterna en smekmånad sedan en tid tillbaka, dels finns det en rörlighet mellan partier som vill byta ut regeringen, säger Moderaternas partisekreterare Gunnar Strömmer till SVT.

Centern tappar för varje mätning

Annie Lööf och Centerpartiet har sjunkit i en rad mätningar den senaste tiden och tappat fortsätter även i denna mätning. Minus 0,8 innebär att partiet har fallit ned till samma låga nivå som i juni 2016.

Katastrof för Liberalerna

För Liberalerna är läget ännu värre. Trots en massiv satsning från partiet ligger man på blott 2,2 procent och har därmed hela 1,8 procentenheter upp till 4%-spärren med bara 8 månader till valet.

Succé for SD

Sverigedemokraterna klättrar upp till 20,1 och är därmed Sveriges näst största parti  i Novus nya mätning.  

Vågmästare

Sett till de mest troliga regeringsalternativen så drygar S-V-MP-C-sidan ut sin ledning och får majoritet även utan Miljöpartiet. Men allt hänger på Centern som fortfarande har vågmästarställning.  Den goda nyheten för M-KD-SD-sidan är att KD ökar för andra mätningen i rad.

Här är Novus mätning för januari jämfört med december :

                                                       Jan          Dec

🔴Vänsterpartiet                  10,5       +0,5
🔴Socialdemokraterna      31,3       +2,0
🟢Miljöpartiet                           3,4        -0,3
🟢Centern                                   6,7        -0,8
🔵Liberalerna                            2,2        -0,8
🔵Moderaterna                     18,7        -2,5
🔵Kristdemokraterna           5,6       +0,9
🔵SD                                            20,1       +1,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,9        +1,4
🔴🟢 S+V+MP                        45,2        +2,2
🟢      Centern                             6,7        -0,8
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,6        -1,3
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       118 + 40 + 0 + 25 = 183       
🔴🟢 S+V+MP             118 + 40 + 0 = 158
🟢      Centern                25 = 25
🔵🔵 M+KD+SD+L    70 + 21 + 75 + 0 = 166
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V, SD eller extra val.
 
Extra val möjligt
Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.
 
ANALYS PARTI FÖR PARTI

🔴 V ligger fortsatt över 10 procent vilket är ett klart lyft jämfört med valresultatet. Vänstern har tappat sedan Magdalena Andersson tog över Socialdemokraterna och för partiet är dagens uppgång ett glatt besked. 

🔴 S är på kraftig frammarsch med sin nya partiledare Magdalena Andersson. Partier brukar lyfta när de byter partiledare och den stora frågan är om denna lyftning kanske kan vara permanent. Min bedömning är att den delvis är det då Magdalena Andersson har en skarpare profil än Stefan Löfven. Hur stor del av den kraftiga uppgången på 7,5 procentenheter so S ökat edan juli kan bli helt avgörande för valutgången.  Ett annat lyft för S är att partiet nu kan föra en stramare migrationspolitik när Miljöpartiet nu lämnat regeringen.

🟢 MP befinner sig i en betydande kris och riskerar att falla ur riksdagen 2022. MP har visserligen lättare att få stödröster än Liberalerna  men samtidigt hamnar S-V-sidan likväl i beroendeställning till Centern så det kan inte uteslutas att stödrösterna uteblir.  

🟢 C har tappat efter regeringsturbulensen där partiet sade ja till Magdalena Andersson (S) som ny statsminister men nej till hennes nya budget. Det blev svårt för väljarna att hänga med på och många inom S-V-MP-sidan upplevde sannolikt att Centern var opålitliga och otydliga. Samtidigt är Centern helt nödvändiga för Socialdemokraterna för att ha chans att styra landet. Annie Lööfs parti har en nyckelposition avseende regeringsfrågan 2022 men partiet riskerar att framstå som ett osäkert kort för väljarna som sannolikt vill veta vilken statsministerkandidat man stödjer. Samtidigt är det en gyllene chans för Centern att befästa sin roll som vågmästarparti. Det är en kritisk fas för partiet framöver och inledningen på det nya är negativ för Centern var profil sedan hösten blivit svajig för många väljare.

🔵 L tappar rejält i nya mätningen och krisen är ju total för partiet. I sin ambition att hålla samman partiet har L svårt att nå ut till väljarna och satsningen på kärnkraftskortet har inte givit den utdelning som partiet hoppats på - i alla fall inte i denna mätning.

En ökning behöver komma före valets slutspurt om man ska öka chansen till stödröster. Så här långt har Liberalerna visat sig svaga på att finna enskilda frågor som lyfter partiet.

🔵 M hade ett starkt år 2021 men har under vintern tappat tydligt. Ulf Kristerssons stora plus rent regeringsmässigt; att han uppvisar betydligt mer enighet inom sitt regeringsunderlag än vad motkandidaten Magdalena Andersson (S) gör, betalar sig inte i opinionsmätningarna. Tvärtom  har partiet tappar sedan Andersson tog över som statsministerutmanare och en del väljare har gått direkt över till Socialdemokraterna enligt mätningar.

🔵 KD ökar för andra mätningen i rad och partiets fokus på sjukvården, landsbygden och tryggheten ser ut att ge resultat. Ebba Busch är en av de mest energiska partiledarkandidaterna i kampanjskeden vilket är en stor tillgång för KD under valåret.

🔵 SD kliver upp och intar positionen som Sveriges näst största parti och ligger nu 1,4 före Moderaterna i denna mätning. Det är en mycket starkt siffra för partiet som därmed nått något av en drömgräns över 20 procent.  

◾Mätningen är genomförd  6 december till 2 januari.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen