NY MÄTNING: Stora förändringar för flera partier

2022 12 04

Socialdemokraterna ökar nu mycket kraftigt jämfört med valresultatet.

Det framgår av Novus nya mätning för december månad som presenteras i dag.

Magdalena Andersson poppis

Magdalena Anderssons (S) parti klättrar upp till hela 34,2 procent och är därmed 14,5 procentenheter större än näst största partiet som är Moderaterna.

Enligt Novus är Magdalena Anderssons höga popularitet en del av förklaringen.

– Ulf Kristersson som nu borde ha pluspoäng för statsministerposten ligger inte i närheten av förtroendet som väljarna har för Magdalena Andersson, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till SVT.

SD går sämst av alla

Samtidigt ökar Moderaterna jämfört med valresultatet.

Det är istället de andra tre högerpartierna som faller rejält i mätningen.

Sämst går det för Sverigedemokraterna som tappar med 1,6 procentenheter.

Även Kristdemokraterna och Liberalerna faller och Liberalerna ligger nu återigen under spärren.

Ebba Buschs (KD) parti ligger också betänkligt nära 4-procentspärren.

Även för Centern innebär mätningen ett dystert besked och partiet fortsätter nedåt i opinionen.

Valkvällen

På den rödgröna sidan ökar Vänsterpartiet samtidigt som Miljöpartiet faller.

Sammantaget skulle det bli en brakseger för Magdalena Anderssons (S) regeringsalternativ bestående av S-V-MP-C om det vore val i dag.

På valkvällen fick de rödgröna 48,9 procent mot M-KD-SD-L som fick 49,6. Men i Novus nya mätning får de rödgröna hela 51,8.

Här är Novus nya mätning för december jämfört med valresultatet:

🔴Vänsterpartiet                    7,5         +0,7
🔴Socialdemokraterna     34,2         +3,9
🟢Miljöpartiet                          4,0         -1,1
🟢Centern                                  6,1         -0,6
🔵Liberalerna                           3,6          -1,0
🔵Moderaterna                     19,7        +0,6
🔵Kristdemokraterna           4,5        -0,8
🔵Sverigedemokraterna   18,9        -1,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,8        +2,9 
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,7        -2,8
 

Skiljer hela 33 mandat

Sammantaget leder nu den rödgröna oppositionen med hela 33 mandat över det styrande regeringsunderlaget sett till den nya mätningen. Det kan jämföras med valresultatet som gav 176 mandat till M-KD-L-SD jämfört med 173 för de rödgröna.

🔴🟢 S+V+MP+C = 126 + 28 + 15 + 22 = 191
🔴🟢 S+V+MP  = 126 + 28 + 15 = 169
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 72 + 17 + 69 + 0 = 158
 
ANALYS

M-KD-L-SD-styret misslyckades rejält med sin nya budget sett ur opinionsperspektiv.

Istället för att få beröm för att man satsade nästan 7 miljarder på sänkt bränsleskatt uppstod en debatt om att man inte uppfyllde sina vallöften.

SD och KD lovade kraftiga sänka bränslepriser på 10 respektive 9 kronor för dieseln men det blev bara 40 öre i budgeten.

Paradfrågorna borta

M:s och SD:s stora paradfrågor i valet – minskad migration och hårdare tag mot brottsligheten – har dessutom lyst med sin frånvaro till stor del sedan valet.

Parallellt med detta för Magdalena Andersson och S en skicklig oppositionspolitik vilket bidrar till regeringens tuffa start på mandatperioden.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
Text: Redaktionen

11 dec 2025

Bidraget sänks “radikalt” – “orimligt att man ska leva på det”

2025 12 13

Tidigare i år infördes nya regler för såväl a-kassan som bidraget aktivitetsstöd.

Sedan den 1 oktober baseras arbetslöshetsförsäkringen på inkomst istället för arbetad tid.

Aktivitetsstödet, som är ett bidrag finansierat av staten, trappas även ned var hundrade dag. En arbetslös kan till slut behöva leva på 8 030 kronor i månaden före skatt om man inte får jobb, rapporterar Aftonbladet. Förändringen beskrivs av tidningen som “radikal".

Både från oppositionen och arbetslösa svenska individer har kritiserat ändringen.

Nu svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) på kritiken.

Han försvarar timingen och menar att Sverige tidigare har haft ett system som “passiviserat” människor.

– Vi har länge haft en situation där människor kunnat leva utan att försörja sig själva och ändå få ganska höga ersättningar – ersättningar som ligger i nivå med lönerna för flera av de lägst avlönade jobben enligt kollektivavtal. Så kan vi inte ha det, säger Johan Britz till Aftonbladet.

"Orimligt"

En uppmärksammad del i frågan har varit äldre personer som står utanför arbetsmarknaden och kan behöva samla på sig nya studieskulder vid 60 års ålder för att utbilda sig till ett nytt yrke.

En rimlig åtgärd, menar Johan Britz.

Ja, det är orimligt att man ska leva på bidrag till dess att man blir pensionär. Det tycker jag är oacceptabelt.

Antalet inskrivna minskar

Den senaste siffran från Arbetsförmedlingen visade att 356 000 personer var inskrivna som arbetslösa, vilket motsvarar en arbetslöshet på 6,7 procent.

Andelen har minskat i fyra månader i rad. Även antalet varsel har minskat.

Det är fortfarande en hög nivå av arbetslöshet. Men det är självklart positivt att se att antalet inskrivna minskar och har gjort det under några månader. Färre varsel rimmar med färre nyinskrivna, säger Lars Lindvall, prognoschef på Arbetsförmedlingen, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Ica-handlare förbannad – ”Förvånad och bestört”

Här är nya reglerna

I korthet innebär de nya reglerna alltså att a-kassan baseras på inkomst istället för hur länge du har arbetat.

För att få ersättning ska du nu ha tjänat minst 120 000 kronor de senaste tolv månaderna, varav minst 11 000 kronor under fyra av de månaderna.

Undantaget är om du har haft en inkomst på minst 11 000 kronor i fyra månader i rad, vilket dock enbart ger ersättning i 66 dagar.

I det gamla systemet skulle du ha jobbat minst sex månader under den senaste tolvmånadersperioden och minst 60 timmar varje månad för att få a-kassa, alternativt 450 timmar under en sammanhängande period på sex månader med minst 45 timmar i varje enskild månad.

Även aktivitetsstöd påverkas

Utöver att a-kassan ska baseras på inkomst ändras även reglerna om ersättning för deltagare i Arbetsförmedlingens program, vilket påverkar aktivitetsstödet.

– Du som deltar i Arbetsförmedlingens program kan efter den 1 oktober få aktivitetsstöd som är baserat på dina tidigare inkomster. Försäkringskassan får uppgifter från a-kassan om din ersättningsgrundande inkomst. Den kan vara högst 34 000 kronor i månaden före skatt, förklarar Försäkringskassan.

LÄS MER: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Foto: Svante Rinalder resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ukrainsk motoffensiv har lyckats – Zelenskyj i staden

2025 12 13

Ukraina har genomfört en lyckad motoffensiv kring Kupjansk.

Den 20 november sade Rysslands stabschef Valerij Gerasimov att Ryssland hade intagit staden Kupjansk i Kharkiv oblast.

Idag – fredagen den 12 december – står Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i staden.

Detta efter en lyckad ukrainsk motoffensiv, rapporterar ukrainska medier.

Lyckad motoffensiv

I Kupjansk har mycket intensiva strider rasat.

Zelenskyjs besök sker samtidigt som Ukrainas nationalgarde meddelar att dess 2:a Khartiia-kår genomförde en framgångsrik motoffensiv norr om Kupjansk, en utveckling som rakt motsäger Rysslands senaste påståenden om att ha intagit staden, rapporterar Kyiv Independent.

“Är i Kupjansk”

Volodymyr Zelenskyj har själv spelat in ett filmklipp och lagt ut på sociala medier där han tackar Ukrainas väpnade styrkor.

– Idag är jag i Kupjansk-sektorn, tillsammans med våra krigare som utför uppdraget för Ukraina här, skriver den ukrainske presidenten på X på fredagen.

Läs mer: Putin trotsar Trump – Kreml bekräftar

“Verkligheten talar för sig själv”

Zelenskyjs meddelande fortsätter.

– Ryssarna fortsatte att prata om Kupjansk – verkligheten talar för sig själv. Jag besökte våra trupper och gratulerade dem. Tack till varenda krigare! Jag är stolt över er! Och jag tackar alla våra markstridskrafter – idag är er dag!

Blockerade vägarna

Den 2:a Khartiia-kåren meddelar att de har lett en motoffensiv i Kupjansk efter att situationen där blev kritisk i september.

Kåren uppger att enheter i dess "sök- och anfallsgrupp" nådde floden Oskil norr om staden och “fullständigt blockerade landvägarna” för ryska styrkor att närma sig Kupjansk.

Intensiva strider pågår fortfarande i synnerhet nära stadskärnan.

Kupjansk är en av de städer som de ryska styrkorna har prioriterat i Kharkiv – ungefär som Pokrovsk i västra Donetsk.

Läs mer: Ursula von der Leyen varnar Donald Trump

Foto: Volodymyr Zelenskyj X-konto

Text: Redaktionen