1 sep 2026

NY MÄTNING: Stora förändringar för flera partier

2022 12 04

Socialdemokraterna ökar nu mycket kraftigt jämfört med valresultatet.

Det framgår av Novus nya mätning för december månad som presenteras i dag.

Magdalena Andersson poppis

Magdalena Anderssons (S) parti klättrar upp till hela 34,2 procent och är därmed 14,5 procentenheter större än näst största partiet som är Moderaterna.

Enligt Novus är Magdalena Anderssons höga popularitet en del av förklaringen.

– Ulf Kristersson som nu borde ha pluspoäng för statsministerposten ligger inte i närheten av förtroendet som väljarna har för Magdalena Andersson, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till SVT.

SD går sämst av alla

Samtidigt ökar Moderaterna jämfört med valresultatet.

Det är istället de andra tre högerpartierna som faller rejält i mätningen.

Sämst går det för Sverigedemokraterna som tappar med 1,6 procentenheter.

Även Kristdemokraterna och Liberalerna faller och Liberalerna ligger nu återigen under spärren.

Ebba Buschs (KD) parti ligger också betänkligt nära 4-procentspärren.

Även för Centern innebär mätningen ett dystert besked och partiet fortsätter nedåt i opinionen.

Valkvällen

På den rödgröna sidan ökar Vänsterpartiet samtidigt som Miljöpartiet faller.

Sammantaget skulle det bli en brakseger för Magdalena Anderssons (S) regeringsalternativ bestående av S-V-MP-C om det vore val i dag.

På valkvällen fick de rödgröna 48,9 procent mot M-KD-SD-L som fick 49,6. Men i Novus nya mätning får de rödgröna hela 51,8.

Här är Novus nya mätning för december jämfört med valresultatet:

🔴Vänsterpartiet                    7,5         +0,7
🔴Socialdemokraterna     34,2         +3,9
🟢Miljöpartiet                          4,0         -1,1
🟢Centern                                  6,1         -0,6
🔵Liberalerna                           3,6          -1,0
🔵Moderaterna                     19,7        +0,6
🔵Kristdemokraterna           4,5        -0,8
🔵Sverigedemokraterna   18,9        -1,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,8        +2,9 
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,7        -2,8
 

Skiljer hela 33 mandat

Sammantaget leder nu den rödgröna oppositionen med hela 33 mandat över det styrande regeringsunderlaget sett till den nya mätningen. Det kan jämföras med valresultatet som gav 176 mandat till M-KD-L-SD jämfört med 173 för de rödgröna.

🔴🟢 S+V+MP+C = 126 + 28 + 15 + 22 = 191
🔴🟢 S+V+MP  = 126 + 28 + 15 = 169
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 72 + 17 + 69 + 0 = 158
 
ANALYS

M-KD-L-SD-styret misslyckades rejält med sin nya budget sett ur opinionsperspektiv.

Istället för att få beröm för att man satsade nästan 7 miljarder på sänkt bränsleskatt uppstod en debatt om att man inte uppfyllde sina vallöften.

SD och KD lovade kraftiga sänka bränslepriser på 10 respektive 9 kronor för dieseln men det blev bara 40 öre i budgeten.

Paradfrågorna borta

M:s och SD:s stora paradfrågor i valet – minskad migration och hårdare tag mot brottsligheten – har dessutom lyst med sin frånvaro till stor del sedan valet.

Parallellt med detta för Magdalena Andersson och S en skicklig oppositionspolitik vilket bidrar till regeringens tuffa start på mandatperioden.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
Text: Redaktionen

14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


15 sep 2026

Sovande jätten har vaknat – svenska resenärer uppmanas

2026 09 15

Den “slumrande  jätten” i Italien har återigen vaknat till liv.

Mount Etna, Europas största aktiva vulkan, hann knappt somna om innan den återigen vaknade och började spy ut rök fyra kilometer upp i luften.

Under måndagen fick vulkanen på Sicilien ett nytt utbrott vilket inledningsvis fick flygplatsen i Catania att stoppa all flygtrafik till klockan 16. Det stoppet har nu förlängts till klockan tio på tisdagen, enligt Daily Express.

– Passagerare uppmanas att kontrollera statusen för sin flygning med sina flygbolag innan de beger sig till flygplatsen, rapporterar den brittiska tidningen.

Över 90 flyg inställda

På tisdagen syns fortfarande svarta rökplymer stiga från det enorma berget. Över 90 ankomster och avgångar på Catanias flygplats, som är den femte mest trafikerade i landet, har ställts in, enligt tyska tidningen Der Bound.

– Vulkanaska kan vara en stor risk för flygplan. Den kan sugas in i motorerna och tvinga dem att stanna. Det är därför alla är så försiktiga med flygplan när det släpps ut vulkanaska, säger Boris Behncke, forskare vid Etnaobservatoriet vid National Institute of Geophysics and Volcanology, till Independent.

Svenskar uppmanas

Sicilien är ett populärt besöksmål bland svenska resenärer som besöker Italien. Svenska ambassaden har en stående uppmaning till folk som besöker området, med anledning av risken att Etna kan vakna.

På grund av askmolnen som kan uppstå under vulkanutbrott kan i enstaka fall flygplatser stängas under kortare perioder. Flygtrafiken hänvisas då till närliggande flygplatser, lyder budskapet.

Andra läser: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Flyg från Sverige

Det senaste utbrottet från Etna skedde för en månad sedan. Även i juli vaknade vulkanen, vilket också då ledde till stora problem i flygtrafiken när myndigheterna utfärdade högsta möjliga varning.

Beredskapsnivån för Etna befinner sig generellt på gul nivå, den andra nivån på en fyrgradig skala som innebär att det finns aktivitet som klassas som onormal. 

Igår utfärdades en röd flygvarning på grund av utbrottet. Ett flyg från Arlanda till Catania är planerat att avgå under onsdagen. För närvarande finns ingen information om att avgången är påverkad. 

Andra läser: Rysk turiststad i lågor

Foto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen