NY MÄTNING: Stora förändringar för flera partier

2022 12 04

Socialdemokraterna ökar nu mycket kraftigt jämfört med valresultatet.

Det framgår av Novus nya mätning för december månad som presenteras i dag.

Magdalena Andersson poppis

Magdalena Anderssons (S) parti klättrar upp till hela 34,2 procent och är därmed 14,5 procentenheter större än näst största partiet som är Moderaterna.

Enligt Novus är Magdalena Anderssons höga popularitet en del av förklaringen.

– Ulf Kristersson som nu borde ha pluspoäng för statsministerposten ligger inte i närheten av förtroendet som väljarna har för Magdalena Andersson, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till SVT.

SD går sämst av alla

Samtidigt ökar Moderaterna jämfört med valresultatet.

Det är istället de andra tre högerpartierna som faller rejält i mätningen.

Sämst går det för Sverigedemokraterna som tappar med 1,6 procentenheter.

Även Kristdemokraterna och Liberalerna faller och Liberalerna ligger nu återigen under spärren.

Ebba Buschs (KD) parti ligger också betänkligt nära 4-procentspärren.

Även för Centern innebär mätningen ett dystert besked och partiet fortsätter nedåt i opinionen.

Valkvällen

På den rödgröna sidan ökar Vänsterpartiet samtidigt som Miljöpartiet faller.

Sammantaget skulle det bli en brakseger för Magdalena Anderssons (S) regeringsalternativ bestående av S-V-MP-C om det vore val i dag.

På valkvällen fick de rödgröna 48,9 procent mot M-KD-SD-L som fick 49,6. Men i Novus nya mätning får de rödgröna hela 51,8.

Här är Novus nya mätning för december jämfört med valresultatet:

🔴Vänsterpartiet                    7,5         +0,7
🔴Socialdemokraterna     34,2         +3,9
🟢Miljöpartiet                          4,0         -1,1
🟢Centern                                  6,1         -0,6
🔵Liberalerna                           3,6          -1,0
🔵Moderaterna                     19,7        +0,6
🔵Kristdemokraterna           4,5        -0,8
🔵Sverigedemokraterna   18,9        -1,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,8        +2,9 
🔵🔵 M+KD+SD+L              46,7        -2,8
 

Skiljer hela 33 mandat

Sammantaget leder nu den rödgröna oppositionen med hela 33 mandat över det styrande regeringsunderlaget sett till den nya mätningen. Det kan jämföras med valresultatet som gav 176 mandat till M-KD-L-SD jämfört med 173 för de rödgröna.

🔴🟢 S+V+MP+C = 126 + 28 + 15 + 22 = 191
🔴🟢 S+V+MP  = 126 + 28 + 15 = 169
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 72 + 17 + 69 + 0 = 158
 
ANALYS

M-KD-L-SD-styret misslyckades rejält med sin nya budget sett ur opinionsperspektiv.

Istället för att få beröm för att man satsade nästan 7 miljarder på sänkt bränsleskatt uppstod en debatt om att man inte uppfyllde sina vallöften.

SD och KD lovade kraftiga sänka bränslepriser på 10 respektive 9 kronor för dieseln men det blev bara 40 öre i budgeten.

Paradfrågorna borta

M:s och SD:s stora paradfrågor i valet – minskad migration och hårdare tag mot brottsligheten – har dessutom lyst med sin frånvaro till stor del sedan valet.

Parallellt med detta för Magdalena Andersson och S en skicklig oppositionspolitik vilket bidrar till regeringens tuffa start på mandatperioden.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
Text: Redaktionen

8 jun 26

Mastercard försvinner som betalkort

2026 06 09

Det populära betalkortet är på väg bort.

Mastercard planerar en ny digital betalningsrevolution.

Kortjätten meddelar att de kommer ersätta dagens kortsystem för betalning.

Vill ersätta kort

Betalkorten som idag finns i nästan varje plånbok är på väg att försvinna.

Mastercard arbetar enligt uppgifter med ett nytt system som ska ersätta både kredit- och betalkort helt.

Målet är att gå från fysiska kort till helt digitala betalningar där användaren i stället identifieras med teknik som inte kräver plastkort.

LÄS MER: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Får unika koder

Kärnan i förändringen är så kallade tokens – unika engångskoder som skapas för varje enskild betalning.

I stället för att ett kortnummer används flera gånger ska det ersättas av en tillfällig kod som bara gäller för ett köp.

Det gör att känsliga kortuppgifter inte behöver delas mellan butik och bank på samma sätt som idag.

– Tillsammans påskyndar dessa funktioner övergången till en tokeniserad och autentiserad betalningsupplevelse i kassan över olika enheter och plattformar, och lägger grunden för smidiga och pålitliga betalningar, uppger bolaget om utvecklingen.

För kunder innebär det i praktiken att kortuppgifter inte längre lagras och sprids i samma omfattning, vilket minskar risken för bedrägerier.

Ska godkännas med fingeravtryck

Samtidigt som tokenlösningarna utvecklas satsar Mastercard på biometrisk identifiering.

I stället för att använda ett kort och slå en PIN-kod ska betalningar även kunna godkännas med fingeravtryck, handflata eller ansiktsigenkänning.

I praktiken innebär det att kunder inte längre kommer behöva ta fram ett kort eller slå en PIN-kod i butik.

Tekniken testas redan tillsammans med banker och handelsaktörer för att bygga upp ett nytt betalningssystem inför framtiden.

Vill skrota kort före 2030

Målet är att de nya systemen ska vara fullt utbredda inom fyra år.

– Mastercard driver på utvecklingen av hur vi betalar online i Europa och närmar sig sitt mål för 2030 att ta bort manuell kortinmatning och minska beroendet av fasta kortuppgifter, uppger Mastercard i ett uttalande.

Utvecklingen sker samtidigt som kontanter redan minskar kraftigt i flera länder, vilket driver på övergången till digitala betalningar.

LÄS MER: Rysslands luftsköld spricker – panik i Moskva

Foto: Akuptsova

Text: Redaktionen


08 jun 26

Höjning med 101 procent – smäll för svenska tv-tittare

2026 06 09

Svenska tv-operatörer har höjt sina kampanjpriser markant under våren.

Det visar en kartläggning från jämförelsesajten Tvabonnemanget.se.

– Vi ser en tydlig trend där operatörerna minskar rabatterna snarare än att höja ordinarie priser. Det innebär att det blir dyrare att teckna ett abonnemang, även om listpriset ser oförändrat ut, säger sajtens grundare Fredrik Falkengren. 

”101 procent”

Enligt sammanställningen har 15 av 27 jämförbara paket fått höjt kampanjpris.

Stora aktörer som Telia, Tele2, Telenor, Boxer, Allente och Sappa har bland annat granskats.

I flera fall har kampanjpriserna höjts med över 100 procent jämfört med prisnivåerna i februari. Nedan listas några exempel:

- Allente Stream Basic har gått från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad under kampanjperioden (+101 procent)

- Boxer TV Bas har höjts från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Tele2 TV Bas har fördubblats från 99 kr i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Telenor TV Stor-paket har höjts från 249 kronor i månaden till 299 kronor per månad (+20 procent)

Kopplas till fotbollsfesten

Prisökningarna äger rum strax innan årets stora sportevenemang – fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko.  

Enligt sajten finns det en potentiell koppling mellan sommarens fotbollsfest och tv-operatörernas plötsliga höjningar av kampanjpriserna.

– Vi bedömer att det här delvis drivs av stora sportevenemang som fotbolls-VM. Operatörerna vet att efterfrågan ökar och att fler är beredda att teckna abonnemang även utan lika kraftiga rabatter, säger Fredrik Falkengren.

LÄS MER: Dystert besked för svenska tv-tittare – ras med 30 procent 

FAKTA: Tvabbonemanget.se

- Tvabonnemanget.se är en oberoende jämförelsetjänst som hjälper konsumenter att jämföra tv-abonnemang och streamingtjänster i Sverige.

Källa: Tvabbonemanget.se

LÄS OCKSÅ: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen