NY MÄTNING: Nya mardrömssiffror för partiet

2022 02 23

Miljöpartiet fortsätter att tappa väljare för fjärde månaden i rad, väljarstödet ligger nu på knappt 3 procent.

I en ny undersökning från DN/ Ispos framgår det att stödet för MP fortsätter att sjunka. De har tappat väljare ända sen beslutet att lämna regeringen tidigare i år.

Varför tappar partiet?

– En faktor är att Miljöpartiet får betydligt mindre medialt utrymme efter att man klev av regeringen. En annan kan vara att man har lämnat ifrån sig miljö- och klimatfrågorna till Socialdemokraterna som får större manöverutrymme där. Slutförvaret av kärnavfall är ett exempel där beslutet kanske hade blivit annorlunda om Miljöpartiet suttit kvar, säger Nicklas Källebring som är opinionsanalytiker på Ipsos till DN.

Sverigedemokraterna ökar mest

SD är det parti som har ökat mest i mätningen – de ökade med hela två procent. I och med detta är det väldigt jämt mellan högerns största partier, M ligger på 21 procent och SD på 20 procent.

Negativa resultat för L och KD

Liberalernas uppförsbacke till riksdagsspärren fortsätter att öka, även de ligger på 3 procent. KD backar också. De ligger just nu på 5 procent. Vilket historiskt sett är en hög siffra för partiet i början av ett valår.

Stadigt för de övriga partierna

Vänsterpartiet ligger kvar på 10 procent och Centern ökade lite, de ligger nu på 7 procentenheter. Socialdemokraternas positiva trend sen Magdalena Anderssons tillträde som partiledare och statsminister verkar ha brutits. Partiet har backat från 31 till 29 procent.

Så tror väljarna att höstens regeringsbildning kommer se ut

DN/ Ispos undersökte även vilket parti som väljarna tror kommer få bilda regering efter det kommande valet. I undersökningen framgår det att S tydligt ligger i framkant, (43 procent) framför Moderaterna (34).

– Det är något förvånande med tanke på hur jämnt opinionsläget är. Men det indikerar att Magdalena Andersson har ett momentum för närvarande medan Ulf Kristersson befinner sig i uppförsbacke, säger Nicklas Källebring.

Väldigt jämt

Det är just nu extremt jämt mellan partigrupperingarna. Både Moderaternas grupp (M, KD, SD, L) och Socialdemokraternas grupp (S, MP, V, C) ligger på 49 procent i väljarstöd.

Hela mätningen

Inom parentes ses förra månadens mätning.

🔴 Socialdemokraterna      29 %    -2
🔵Moderaterna                      21 %   +0
🔵SD                                             20 %   +2
🔴 Vänsterpartiet                  10 %   +0
🟢Centern                                   7 %    +1
🔵Kristdemokraterna           5 %     -1
🔵Liberalerna                            3 %     -1
🟢Miljöpartiet                           3 %    +0
 

Undersökningen gjordes 8-20  februari.

Text: Redaktionen


19nov25

JUST NU: Storbritannien förbereder militär operation

2025 11 19

Natomedlemmen Storbritannien är redo att slå till mot det ryska spionfartyget Jantar.

Det ryska fartyget har försökt blända brittiska stridspiloter med lasrar. Enligt Storbritanniens försvarsministern John Healey användes lasrar mot piloter på havsövervakningsflygplanet Boeing P-8 Poseidon.

Nu förbereder Storbritannien en militär operation. Om Jantar återigen närmar sig brittiskt vatten kommer landet agera militärt.

– Vi har militära alternativ redo om Jantar ändrar kurs, säger John Healey enligt Reuters.

Försvarsministern understryker att situationen är mycket allvarlig.

– Det här är första gången som Jantar har vidtagit sådana åtgärder mot det brittiska flygvapnet. Vi tar det på största allvar.

”Ryska män i militäruniformer”

Händelsen inträffar kort efter att den danska flottveteranen Bjarne Caesar Skinnerup gått ut med en skarp varning.

Caesar Skinnerup, som har arbetat i den danska flottan under Kalla kriget, påstår att ryska män i militäruniformer finns ombord på fartyg som ingår i den så kallade ryska skuggflottan.

– Flera av mina kollegor har börjat se män på skuggfartygen som är uniformerade i den ryska flottans kamouflageuniform. Det kan verka skrämmande att det står uniformerade män och tittar på, säger han till Danwatch.

LÄS MER: Ryskt oljeraffinaderi akutstänger 

Vill undvika sanktioner

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i den ryska skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Foto: Military Material

Text: Redaktionen


19nov2025

JUST NU: Ryssland tvingas till akut åtgärd – erbjuder 40 procent

2025 11 19

Ryssland rear ut sina naturtillgångar till Kina.

Ryssland har stora utmaningar med att dra in pengar till landets krigskassa.

Stora företag i landet tvingas minska eller helt pausa sin verksamhet då efterfrågan stagnerat, mycket på grund av de hårda sanktionerna från väst.

För några veckor sedan kom rapporter om att Ryssland reade ut sin olja för ett få den exporterad.

Nu rear man också ut sin naturgas.

– Det ryska företaget Novatek erbjuder stora rabatter till kinesiska köpare av energiråvaror för att exportera sin gas, rapporterar Reuters, med hänvisning till anonyma källor.

Jätterea

Köpare i Kina importerar alltså nu den ryska gasen med stora rabatter.

– Enligt dessa källor har det ryska företaget sänkt priserna med mellan 30 och 40 procent sedan augusti. Innan rabatterna hade de inte sålt något alls, rapporterar Reuters.

Både EU och USA har infört sanktioner mot det ryska bolaget.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

Nära partnerskap

Bandet mellan Kina och Ryssland har många gånger verkat gränslöst.

Men i förra månaden kom rapporter om att Kina har börjat begränsa sin import från grannen i norr.

– Kina har begränsat tillgången på högteknologisk utrustning, även om detta sällan diskuteras offentligt, uppgav Ildar Nuriev, ägare av det ryska maskinverktygsföretaget Tatpromstan, rapporterade Newsweek.

Framgång för sanktionerna

Kinas begränsning kan ses som en framgång för västerländska sanktioner med syftet att försvaga den ryska krigskassan.

Exporten till Kina har de senaste åren hjälpt Ryssland att hålla igång sin ekonomi.

– Ändå har många kinesiska företag visat att de inte är immuna mot västerländska påtryckningar som syftar till att urholka Rysslands krigföringsförmåga, framhåller Newsweek.

– Ryska importörer har rapporterat växande svårigheter att göra transaktioner med kinesiska banker sedan förra året, och exporten av varor med både civila och militära funktioner till Kinas grannländer har också i allt större utsträckning stött på problem.

LÄS OCKSÅ: Rysk vara väller in i Europa – och det är varken gas eller olja

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen