NY MÄTNING: Nya mardrömssiffror för partiet

2022 02 23

Miljöpartiet fortsätter att tappa väljare för fjärde månaden i rad, väljarstödet ligger nu på knappt 3 procent.

I en ny undersökning från DN/ Ispos framgår det att stödet för MP fortsätter att sjunka. De har tappat väljare ända sen beslutet att lämna regeringen tidigare i år.

Varför tappar partiet?

– En faktor är att Miljöpartiet får betydligt mindre medialt utrymme efter att man klev av regeringen. En annan kan vara att man har lämnat ifrån sig miljö- och klimatfrågorna till Socialdemokraterna som får större manöverutrymme där. Slutförvaret av kärnavfall är ett exempel där beslutet kanske hade blivit annorlunda om Miljöpartiet suttit kvar, säger Nicklas Källebring som är opinionsanalytiker på Ipsos till DN.

Sverigedemokraterna ökar mest

SD är det parti som har ökat mest i mätningen – de ökade med hela två procent. I och med detta är det väldigt jämt mellan högerns största partier, M ligger på 21 procent och SD på 20 procent.

Negativa resultat för L och KD

Liberalernas uppförsbacke till riksdagsspärren fortsätter att öka, även de ligger på 3 procent. KD backar också. De ligger just nu på 5 procent. Vilket historiskt sett är en hög siffra för partiet i början av ett valår.

Stadigt för de övriga partierna

Vänsterpartiet ligger kvar på 10 procent och Centern ökade lite, de ligger nu på 7 procentenheter. Socialdemokraternas positiva trend sen Magdalena Anderssons tillträde som partiledare och statsminister verkar ha brutits. Partiet har backat från 31 till 29 procent.

Så tror väljarna att höstens regeringsbildning kommer se ut

DN/ Ispos undersökte även vilket parti som väljarna tror kommer få bilda regering efter det kommande valet. I undersökningen framgår det att S tydligt ligger i framkant, (43 procent) framför Moderaterna (34).

– Det är något förvånande med tanke på hur jämnt opinionsläget är. Men det indikerar att Magdalena Andersson har ett momentum för närvarande medan Ulf Kristersson befinner sig i uppförsbacke, säger Nicklas Källebring.

Väldigt jämt

Det är just nu extremt jämt mellan partigrupperingarna. Både Moderaternas grupp (M, KD, SD, L) och Socialdemokraternas grupp (S, MP, V, C) ligger på 49 procent i väljarstöd.

Hela mätningen

Inom parentes ses förra månadens mätning.

🔴 Socialdemokraterna      29 %    -2
🔵Moderaterna                      21 %   +0
🔵SD                                             20 %   +2
🔴 Vänsterpartiet                  10 %   +0
🟢Centern                                   7 %    +1
🔵Kristdemokraterna           5 %     -1
🔵Liberalerna                            3 %     -1
🟢Miljöpartiet                           3 %    +0
 

Undersökningen gjordes 8-20  februari.

Text: Redaktionen


30 jan 2026

Valuta störtdyker – rasat 30 procent

2026 01 30

En av världens mer hajpade valutor fortsätter att rasa i värde.

Idag kommer USA:s president Donald Trump att nominera en ny chef för den amerikanska centralbanken, som ska ersätta den av Trump hårt kritiserade Jerome Powell.

Det skakar om.

På fredagen sjunker nämligen den digitala valutan bitcoin till den lägsta nivån på två månader, rapporterar Reuters. Raset sedan oktober är nu över 30 procent.

Anledningen till det senaste tappet är att spekulationerna om att nästa Fedchef skulle kunna strama åt reglerna för kontanter i det finansiella systemet.

Kryptovalutor har det tufft i vad som en gång hoppades bli en gyllene era av flöden och vänlig reglering under president Donald Trump, där den marknadsledande bitcoinen förlorat en tredjedel av sitt värde sedan den nådde rekordnivåer i oktober, uppger Reuters.

Fjärde raka förlustmånaden

Bitcoin är nu på väg mot en fjärde raka förlustmånad, vilket är valutans längsta förlustsvit på åtta år. Skälet till att försäljningen tog fart på fredagen är att Kevin Warsh, som spekuleras ersätta Jerome Powell som Fedchef, har efterlyst ett “regimskifte” inom centralbanken.

Ett av Warshs förslag är en mindre balansräkning hos Fed, vilket alltså skulle slå mot valutor som bitcoin.

– Bitcoin och andra kryptovalutor har setts som vinnare på en stor balansräkning, eftersom de tenderat att stiga när Fed tillfört likviditet till penningmarknaderna – något som gynnar spekulativa tillgångar, förklarar Reuters.

LÄS MER: Har förlorat 357 miljarder dollar – på en dag

"Viktig psykologisk gräns"

Det senaste fallet för bitcoin ligger på nästan 4 procent till cirka 81 000 dollar.

När valutan i november för första gången sedan i somras sjönk under 100 000 dollar beskrevs det som en “viktig psykologisk gräns”.

Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, sade Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen E24 vid tillfället. 

LÄS MER: Ny tung konkurs – kopplas till Northvolt

Foto: A. Hervias resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redkationen


Tung Bank ID-varning utfärdas – anmälningar ramlar in

2026 01 31

Polisen går nu ut med en Bank ID-varning.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer.

Den här gången är det polisen som går ut med en varning för att bedrägerier cirkulerar där bedragaren utger sig att komma från Skatteverket.

Flera anmälningar har kommit in till polisen som nu uppmanar allmänheten att vara uppmärksamma.

Flera anmälningar

Polisen har fått in flera anmälningar om bedrägeriförsök med mejl som ser ut att komma från ”Skatteverket”.

Exempelvis har en målsägande uppmanats att klicka på en ikon i mejlet för att betala in kvarskatt, förklarar polisen.

– Vid första försöket fick den målsägande meddelande om att betalning ej gått igenom, varpå den målsägande gjorde om proceduren och blev av med pengar två gånger. Händelsen utreds som bedrägeri.

Polisen uppmanar

Den som vill undvika att bli bedragen uppmanas att vara uppmärksam och inte under några omständigheter följa instruktionerna som kommer i mejlet.

– Polisen uppmanar den som får liknande mejl att inte klicka på några länkar vare sig det handlar om att betala kvarskatt eller ta del av skatteåterbäring, att inte lämna ut några personliga uppgifter eller logga in med BankID på uppmaning från någon okänd.

Läs mer: Bekräftat: Stort besked för Swish – ”Tydligt kvitto”

Även Skatteverket

Även Skatteverket har varnat för bedrägerierna.

– Det händer att bedragare utger sig för att vara Skatteverket och försöker komma åt dina uppgifter genom nätfiske och phishing, framhåller myndigheten.

– Bedragarna använder sig av falska mejl, sms, brev och telefonsamtal i olika varianter.

Tre uppmaningar

Skatteverket uppmanar allmänheten att:

- inte klicka på länkar eller skanna qr-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

Läs mer: Skatt slopas – redan första februari

Foto: BankID

Text: Redaktionen