NY MÄTNING: Liberalerna lämnar jumboplatsen – mardrömsbesked för Miljöpartiet

2022 05 31

Två partier i centrum i den senaste opinionsmätningen.

För första gången på flera år har Miljöpartiet sämst stöd av alla åtta riksdagspartier. 

Partiet når enbart 2,9 procent av väljarnas röster enligt en ny mätning från Göteborgs universitet, presenterad av TV4 Väljaropinion. Underlaget består av mätningar från Sifo, Demoskop, Novus och Ipsos.

Blivit omsprungna

Miljöpartiets position beror dock inte på att partiet tappar i stöd, utan snarare för att de blivit omsprungna av ett annat parti som kämpar för att komma upp i fyraprocentsspärren som innebar fortsatt närvaro i riksdagen.

Största förändringen

Det är nämligen Liberalerna som ökar med totalt 0,9 procentenheter, vilket också är den största förändringen i hela mätningen.

Ökningen innebär att partiet med sin nya partiledare Johan Pehrson ser en effekt av partiledarbytet och landar på 3,2 procent. 

S stannar av

Socialdemokraterna är fortsatt största parti, men den uppgång för partiet som har noterats under våren i samband med det förändrade säkerhetspolitiska läget i Europa har stannat av.

Istället backar Magdalena Anderssons (S) parti med 0,6 procentenheter.

MP:s regeringsförslag

I fredags gav Miljöpartiet besked om att man siktar på att bilda majoritetsregering tillsammans med Socialdemokraterna, Vänsterpartier och Centerpartiet. På andra sidan står Liberalerna, Moderaterna, Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna, vars statsministerkandidat Ulf Kristersson (M) inte uppskattade MP:s förslag på regering.

C har målat in sig i ett märkligt politiskt hörn, som bara gynnar S, framhåller Ulf Kristersson i ett inlägg på Facebook.

Mandatfördelningen

Utifrån ett scenario där dagens mätning skulle motsvara valresultatet, och varken MP eller L kommer in i riksdagen, skulle mandatfördelningen ge V-S-C totalt 179 mandat, medan M-KD-SD når upp till 170, rapporterar TV4.

Den förstnämnda konstellationen backar Magdalena Andersson (S) som statsministerkandidat, den senare Ulf Kristersson (M).

Hela mätningen

Nedan framgår resultatet för vardera parti i opinionsundersökningen. I parantes anges den förändring som ägt rum sedan föregående mätning i mars.

  • Socialdemokraterna 32,2 % (-0,6)
  • Moderaterna 21,4 % (-0,2)
  • Sverigedemokraterna 17,9 % (-0,5)
  • Vänsterpartiet 8,3 % (0,0)
  • Centerpartiet 6,5 % (-0,6)
  • Kristdemokraterna 5,6 % (+0,2)
  • Liberalerna 3,2 % (+0,9)
  • Miljöpartiet 2,9 % (+0,1)

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


1 maj 2026

Tusentals flyr i Italien – svenskar varnas

2026 05 01

Tusentals människor flyr från en italiensk turistpärla.

Skräckscener utspelar sig i Toscana. 

På fredagen evakueras drygt 3 000 personer på grund av en pågående naturkatastrof, rapporterar Reuters.

En skogsbrand med kraftiga lågor och som sprider sig snabbt med hjälp av vinden ligger bakom akutåtgärden.

– Elden är fortfarande väldigt aktiv, säger Fabio Barsanti, vice borgmästare i provinsen Lucca, i ett uttalande.

Flygplan skickas upp

Branden har härjat sedan i tisdags och spridit sig till ett 800 hektar stort område på berget Feta. Förutom Lucca påverkas även Pisa av eldsvådan.

Enligt italiensk tv har branden sannolikt fått fart på grund av att man eldat rester från beskurna olivträd, men tappat kontrollen över situationen.

Tre flygplan har skickats upp för att försöka släcka branden från luften, uppger den italienska räddningstjänsten på X.

– Alla ansträngningar görs för att begränsa brandens omkrets så mycket som möjligt, men vi kan inte slappna av eller göra prognoser eftersom vi är utelämnade till vindens nåd, säger Fabio Brasanti.

LÄS OCKSÅ: Rödgröna ångrar sig – ”blev inte så bra”

Svenskar varnas

Svenska ambassaden har utfärdad en varning till resande svenskar för just den här typen av oroliga händelser i Italien.

Skogsbränder är vanligt förekommande i Italien under sommarhalvåret. Vid bränder uppmanar ambassaden svenskar att följa anvisningar från lokala myndigheter samt hålla sig uppdaterade genom lokala nyhetssändningar, lyder instruktionen.

Tidigare har exempelvis Grekland och Spanien varit hårt drabbat av bränder, vilket gjort att turister behövt släppa allt och lämna sin semester. Exempelvis evakuerades hundratals svenskar från Kos efter omfattande skogsbränder i juli 2024.

LÄS MER: Skatt sänks i morgon fredag – detta gäller

Arkivfoto: S. Moses

Text: Redaktionen