NY MÄTNING: Lägsta stödet för SD på tre år

2022 05 06

Sverigedemokraterna får sitt lägsta väljarstöd på nästan tre år.

Det indikerar en ny opinionsmätning från DN/Ipsos.

Negativ trend

SD har tappat en procentenhet sedan den förra mätningen i mars. 18 procent av väljarna uppger att de kan tänka sig att rösta på partiet.

Det är den lägsta noteringen för Jimmie Åkessons parti i Ipsos mätning sedan maj 2019.

Sverigedemokraternas stöd är nu i nivå med valresultatet 2018.

Trenden är bruten

Socialdemokraterna har gått urstarkt i opinionsmätningar under våren, inklusive Ipsos. Men nu är den uppåtgående trenden bruten.

Partiet tappar i väljarstöd. Från 33 procent till 30 procent avrundat uppåt.

Natofrågan påverkar

– Det är just nu stort fokus på Natofrågan och Socialdemokraternas ställningstagande. Det kan påverka stödet för S. Bland partiets väljare finns de som är motståndare till ett svensk medlemskap, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos till DN.

Rekordnotering

Liberalerna noterar ett nytt rekord. Men inte ett roligt sådant.

Partiet hamnar under riksdagsspärren för 22:a gången i rad. Ett rekord i Ipsos långa historia. Marknadsundersökningsföretaget gjorde sin första opinionsmätning för 43 år sedan.

Pehrson-effekten

Samtidigt har den nytillsatte partiledaren Johan Pehrson gett en viss positiv effekt.

Liberalerna ökar i mätningen. Från två till tre procent avrundat uppåt. Men är alltjämt under riksdagsspärren.

Svårt läge för oppositionen

Moderaterna noterar samma resultat som förra mätningen i mars. Partiet landar på 22 procent i Ipsos mätning.

Samtidigt tror inte väljarna på en högerregering efter höstens riksdagsval. Endast 30 procent tror på regeringsskifte – medan 48 procent tror att Magdalena Andersson (S) sitter kvar som statsminister efter valet.

Hela mätningen

🔴 Socialdemokraterna      30 %   - 3
🔵Moderaterna                      22 %   +0
🔵SD                                             18 %    -1
🔴 Vänsterpartiet                     9 %    +1
🟢Centern                                    6 %    -1
🔵Kristdemokraterna            6 %   +0
🟢Miljöpartiet                            4 %   +1
🔵Liberalerna                             3 %    +1
 

Centern kan bli vågmästare

Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V, SD eller extra val.

Undersökningen gjordes 12-26  april.

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


28 december 2025

Helikoptrar skickas upp – alla uppmanas att anmäla observationer

2025 12 28

Stormen Johannes har passerat över Sverige under helgen.

I ovädrets spår pågår nu ett febrilt arbete för att reparera de skador som de starka vindarna orsakat.  

– Räddningstjänst, SOS-alarm-operatörer, reparatörer, frivilliga och många andra samhällsbärare har – trots hårt väder och pågående helg – sett till att vägar röjs, el och kommunikationer återställs och att människor i utsatta situationer får hjälp, framhåller statsminister Ulf Kristersson, i ett inlägg på plattformen X.

– Ni gör skillnad för hela Sverige. Våra tankar går också till de som avlidit i samband med stormen, inte minst de samhällsbärare som dog under pågående röjningsarbete.

Många utan el fortfarande

Samtidigt kommer det att ta tid att återställa allt.

Fortfarande saknar omkring 30 000 svenska hushåll el, då stormen slagit hårt mot elnätet.

– Jag skulle klassa den här stormen som en av de värsta, säger Eons regionchef Lena Berglund till SVT.

Träd som ramlat över elledningar är den största orsaken till de stora störningarna.

– Det är ett väldigt besvärligt läge, säger Ellevios presskommunikatör Jonatan Björck, till SR.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Skickar upp helikoptrar

De drabbade elbolagen har nu börjat skickat upp helikoptrar för att söka av områdena där elledningarna kan ha skadats.

– Med start i dag lördag den 28 december kommer helikopterflygningar på låg höjd att ske i Bergslagen, Roslagen samt Västerbottens län och Västernorrlands län, uppger elleverantören Vattenfall.

– Vid behov kommer även träd att sprängas, vilket medför höga smällar i skogen.

Anmäl observationer

Det statliga elbolaget går också ut och uppmanar allmänheten att hålla ögonen öppna och anmäla observationer som kan orsaka problem på elnätet.

– Vi är tacksamma om de som gör observationer, exempelvis av lågt hängande elledningar eller träd som riskerar att falla på ledningar, anmäler detta på vår webbsida, uppger Vattenfall.

– Vi har i nuläget cirka 50 montörer ute i fält för att reparera elnätet. Vi arbetar så fort vi kan under säkra förhållanden.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: J Kosolapova

Text: Redaktionen