NY MÄTNING: Kraftig förändring för MP

2022 08 11

Väljarstödet för Miljöpartiet ökar ordentligt.

Det indikerar den senaste mätningen från SVT/Novus.

MP har hamnat under riksdagsspärren i de senaste mätningarna från Novus. 

Men nu är partiet över fyra procent-spärren med marginal.

MP ökar med 1,7 procentenheter jämfört med Novus mätning från juli och noterar ett väljarstöd på 5,2 procent. 

Lyfter klimatfrågan

Enligt språkröret Märta Stenevi (MP) finns det en primär förklaring. 

– Det sista halvåret har det blivit väldigt tydligt att det bara är ett parti i svensk politik som är berett att prioritera klimatfrågan på riktigt och att de andra partierna lämnat walk over, säger hon till SVT Nyheter.

Hon tror även att det ökade stödet beror på taktiska skäl från väljarna.

– Jag tror att det finns en faktor att många svenskar, precis som vi, inte vill se en blå-brun regering. Ska man hålla Jimmie Åkesson och SD utanför inflytande så behövs vi för en rödgrön regeringsbildning, säger hon till tv-kanalen.

Torbjörn Sjöström, vd för Novus, för ett liknande resonemang:

– Vi ser en tydlig rörelse från Vänsterpartiet och Socialdemokraterna till Miljöpartiet. Huvudförklaringen är sannolikt att man inte ser någon annan utväg; om MP trillar ut så kommer det inte gå att bilda en S-ledd regering, säger han till SVT.  

M och SD jämnstora

Noterbart är även att Sverigedemokraterna och Moderaterna blir lika stora i Novus mätning.

Enligt Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap, har ett antal M-väljare bestämt sig för att stödrösta på Liberalerna. Det förklarar att stödet för M sjunker. 

Väljargruppen kan dock överge L när de noterar att Moderaterna riskerar att tappa platsen som Sveriges andra största parti.

–  När de märker att Moderaterna riskerar att tappa positionen som största parti i blocket är det troligt att man i så fall drar undan sin röstningsintention på Liberalerna och går tillbaka till M, säger statsvetaren till SVT.

Hela mätningen 

Här är Novus nya mätning för augusti jämfört med juli. 

                                                Augusti       

🔴Vänsterpartiet                    7,2        -1,6
🔴Socialdemokraterna     30,6        -1,1
🟢Miljöpartiet                          5,2        +1,7
🟢Centern                                  6,8        +1,4
🔵Liberalerna                           5,1        +0,1
🔵Moderaterna                     18,6        -1,0
🔵Kristdemokraterna           6,3        -0,4
🔵Sverigedemokraterna   18,6       +1,2
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  49,8         +0,4
🔴🟢 S+V+MP                        43,0          -1,0
🟢      Centern                             6,8         +1,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,6          -0,1
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       109 + 26 + 18 + 24  = 177      
🔴🟢 S+V+MP              109 + 26 + 18 = 153
🟢      Centern                24 = 24
🔵🔵 M+KD+SD+L    66 + 22 + 66 + 18 = 172
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V eller extra val.
 
◾Mätningen är genomförd   1 augusti – 7 augusti.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


JUST NU: Ryssland hotar Norge

2025 09 17

Ryssland eskalerar sin retorik mot Nato efter den senaste drönarkränkningen av Polens luftrum.

Nyligen hävdade bland annat Dmitrij Medvedev, vice ordförande i ryska säkerhetsrådet, att det polska förslaget om en så kallad flygförbudszon över Ukraina skulle innebära “ett krig mellan Nato och Ryssland”.

Nu ökar ryska företrädare den aggressiva tonen. Den här gången även mot Norge.

– Kreml trappar upp sin retorik och hotar Natoländer, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

"Militariserar" Svalbard

Det är Nikoaj Korchunov, Rysslands ambassadör i Norge, som anklagar norska tjänstemän för att inkräkta på “ryska” bosättningar på norskt territorium, 

Han har även under flera veckors tid riktat ilskna utspel mot det han kallar för “militarisering” av områden i Norden samt Arktis.

– Alliansens ökade aktivitet på den "norra flanken" hotar vår nationella säkerhet. Det ökar sannolikheten för farliga incidenter. Det leder också till ökad militär-politisk spänning i Arktis, säger Kurchunov i rysk media enligt norska Dagbladet.

Det förekommer även utspel om att Norge militariserar Svalbard, den norska ögruppen belägen i Norra ishavet.

– Korchunov reagerar bland annat på att norska myndigheter har betonat att en attack mot ögruppen kommer att utlösa Natos artikel 5, framhåller Dagbladet med hänvisning till ett uttalande från det ryska utrikesdepartementet.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

"Helt ogrundat"

Redan förra månaden kom liknande anklagelser från Ryssland. Då från biträdande chefen för pressavdelningen vid ryska utrikesdepartementet, Aleksej Fadeyev.

Ryssarna pekade bland annat ut anläggningar där satelliter används för “dubbel användning”, det vill säga även för militära ändamål, som inte regleras i Svalbardfördraget.

Anklagelserna om att Norge använder Svalbard för så kallad "dubbel användning" är helt ogrundade. Det finns inga bevis för att Norge använder Svalbard för militära ändamål under täckmantel av civil verksamhet, har Kari Aga Myklebost från UiT, Norges arktiske universitet, tidigare sagt till Dagbladet.

LÄS OCKSÅ: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Foto:

Text: Redaktionen


17 sep 2025

Republikaner har fått nog: “Trött på Trump och JD”

2025 09 17

Flera republikanska senatorer har “tröttnat” på president Donald Trump.

Bakgrunden är att Trump hittills förhalat det tuffa och omtalade sanktionspaket mot Ryssland och länder som köper deras olja.

En av senatorerna som kritiserar presidenten ifrågasätter om Trump någonsin kommer att komma till skott.

– Jag är trött på Trump och JD (Vance, vicepresident, red. anm.) och deras kärleksaffär med Putin, säger en republikan, som begärt anonymitet, till The Hill.

Hotar två Natoländer

Igår ökade USA trycket på Ungern och Slovakien, två Natoländer som står för majoriteten av oljeimporten från Ryssland.

Beskedet kom kort efter att Trump meddelat att han är beredd att införa “massiva” sanktioner om alla Natoländer stoppar importen av rysk olja.

Om de inte gör det kommer det få konsekvenser, framhöll den republikanska senatorn och Trumpallierade Lindsey Graham på X igår.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

"Gör mig illamående"

Men underlåtenheten att agera underblåser “en växande desillusionering" bland flera republikaner i senaten, uppger The Hill.

Många av dem tror inte att Trump menar allvar med att hjälpa Ukraina. En hävdar att presidenten skickar “blandade budskap”

En annan av senatorerna pekar på att Ryssland förra veckan genomförde sin största flygattack hittills under kriget. Det tolkas som en stor provokation och ett “tydligt tecken” på att Putin inte räds konsekvenser från USA.

– De testar bara hur mycket vi är villiga att böja oss. Det gör mig illamående, säger senatorn till tidningen.

Kritiserade Nato

I helgen kritiserade Donald Trump Natoallierade för att inte vara mer engagerade i att besegra Ryssland.

– Som ni vet har Natos engagemang för seger varit långt mindre än 100 procent, och köpet av rysk olja har, av vissa, varit chockerande! Det försvagar avsevärt er förhandlingsposition och förhandlingsstyrka gentemot Ryssland. Hur som helst, jag är redo att “köra” när ni är det. Säg bara när, framhåller Trump på Truth Social.

LÄS MER: Rysk bransch i kris – konkurskaos

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen