1 sep 2026

NY MÄTNING: Kraftig förändring för MP

2022 08 11

Väljarstödet för Miljöpartiet ökar ordentligt.

Det indikerar den senaste mätningen från SVT/Novus.

MP har hamnat under riksdagsspärren i de senaste mätningarna från Novus. 

Men nu är partiet över fyra procent-spärren med marginal.

MP ökar med 1,7 procentenheter jämfört med Novus mätning från juli och noterar ett väljarstöd på 5,2 procent. 

Lyfter klimatfrågan

Enligt språkröret Märta Stenevi (MP) finns det en primär förklaring. 

– Det sista halvåret har det blivit väldigt tydligt att det bara är ett parti i svensk politik som är berett att prioritera klimatfrågan på riktigt och att de andra partierna lämnat walk over, säger hon till SVT Nyheter.

Hon tror även att det ökade stödet beror på taktiska skäl från väljarna.

– Jag tror att det finns en faktor att många svenskar, precis som vi, inte vill se en blå-brun regering. Ska man hålla Jimmie Åkesson och SD utanför inflytande så behövs vi för en rödgrön regeringsbildning, säger hon till tv-kanalen.

Torbjörn Sjöström, vd för Novus, för ett liknande resonemang:

– Vi ser en tydlig rörelse från Vänsterpartiet och Socialdemokraterna till Miljöpartiet. Huvudförklaringen är sannolikt att man inte ser någon annan utväg; om MP trillar ut så kommer det inte gå att bilda en S-ledd regering, säger han till SVT.  

M och SD jämnstora

Noterbart är även att Sverigedemokraterna och Moderaterna blir lika stora i Novus mätning.

Enligt Henrik Ekengren Oscarsson, professor i statsvetenskap, har ett antal M-väljare bestämt sig för att stödrösta på Liberalerna. Det förklarar att stödet för M sjunker. 

Väljargruppen kan dock överge L när de noterar att Moderaterna riskerar att tappa platsen som Sveriges andra största parti.

–  När de märker att Moderaterna riskerar att tappa positionen som största parti i blocket är det troligt att man i så fall drar undan sin röstningsintention på Liberalerna och går tillbaka till M, säger statsvetaren till SVT.

Hela mätningen 

Här är Novus nya mätning för augusti jämfört med juli. 

                                                Augusti       

🔴Vänsterpartiet                    7,2        -1,6
🔴Socialdemokraterna     30,6        -1,1
🟢Miljöpartiet                          5,2        +1,7
🟢Centern                                  6,8        +1,4
🔵Liberalerna                           5,1        +0,1
🔵Moderaterna                     18,6        -1,0
🔵Kristdemokraterna           6,3        -0,4
🔵Sverigedemokraterna   18,6       +1,2
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  49,8         +0,4
🔴🟢 S+V+MP                        43,0          -1,0
🟢      Centern                             6,8         +1,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,6          -0,1
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       109 + 26 + 18 + 24  = 177      
🔴🟢 S+V+MP              109 + 26 + 18 = 153
🟢      Centern                24 = 24
🔵🔵 M+KD+SD+L    66 + 22 + 66 + 18 = 172
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V eller extra val.
 
◾Mätningen är genomförd   1 augusti – 7 augusti.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


2 okt 2026

Nya däckregler införs i Sverige – börjar gälla i vinter

2026 10 03

Den meteorologiska hösten har på flera håll dröjt längre än vanligt och det kan kännas långt till vintern.

Men sedan igår, den 1 oktober, är det tillåtet att köra med vinterdäck och dubbdäck på bilen. De flesta väljer den senare varianten, enligt statistik från Trafikverket kör 54 procent av Sveriges bilister med dubbdäck.

Den som vill fortsätta med det bör göra sig medveten om att det i år införs nya regler för dubbdäck. Nu måste däcken kunna kombinera hög greppnivå med att påverka väg och miljö i mindre utsträckning.

– Dubbdäcken står inför sitt största teknikskifte på många år, säger Nils Svärd, däckexpert på bilmagasinet Vi Bilägare, till samma tidning.

Ytterligare regler 2027

De nya reglerna kallas för A+ och gäller även i Sveriges grannländer. Sedan januari 2026 måste tillverkare därför beviljas ett tillstånd för att få släppa nya dubbdäck.

Från och med januari 2027 införs dessutom ytterligare en dos av reglerna. Då måste samtliga nytillverkade däck uppfylla de nya hårda kraven.

Konkret handlar det om att tillverkarna måste anpassa konstruktion, materialval och dubbteknik. Annars kommer man inte att nå nivåerna som krävs.

– Den nya A+-regleringen markerar ett viktigt skifte för dubbdäck i Norden. För oss handlar det om att hitta rätt balans mellan trafiksäkerhet och hänsynen till vägslitage och miljö, säger Continentals däckexpert Per Linder till Däckavisen.

Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Blir dyrare, men säkrare

Det stora syftet är att få säkrare och bättre däck på bilarna. Sannolikt kommer det dock ske till ett högre pris för kunderna.

– Så är det alltid när det kommer nya regler och krav på tillverkarna, det kommer att slå tillbaka mot kunderna som får högre priser. Men samtidigt får vi bättre däck och ibland kanske det kan vara värt en liten livförsäkring när det är halt ute, säger en däcktekniker som nättidningen Carup talat med.

Det kommer vara tillåtet att sälja äldre däck som redan producerats fram till 2029.

Andra läser: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Damir K resp E. Efre

Text: Redaktionen


3 okt 2026

Moskva omringat – kommer från flera håll

2026 10 04

Moskva är under attack.

Flera kraftiga explosioner har hörts i Moskva-regionen under lördagen.

Ryska myndigheter uppger att luftförsvaret har skjutit ned drönare som kommit från flera håll över regionen, rapporterar RBC Ukraine.

Kraftiga explosioner hörs

Under lördagen har flera kraftiga explosioner hörts i Moskva-regionen i samband med en ny attack som Ukraina uppges ligga bakom.

Lokalbor har filmat det ryska luftförsvaret när det försökt skjuta ned luftmål och därefter publicerat filmerna på sociala medier.

– Explosioner hörs i Moskva-regionen. Det ryska luftförsvaret försöker skjuta ner något, skriver en lokalbo på Telegramkanalen Exilenova Plus.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Skjuter ned drönare

Enligt RBC-Ukraine är det ännu oklart exakt vilka vapen som har använts i attacken mot Moskva-regionen. Det är därför inte känt om Ukraina har använt robotar eller drönare i vågen av attacker som omringat staden.

– Hitills har ryska myndigheter inte kommenterat Ukrainas försvarsmakts nya attack mot regionen, uppger RBC Ukraine.

Det ryska luftförsvaret har samtidigt varit aktivt över regionen för att fånga upp drönaranfall som kommit in från flera olika håll.

Rysslands försvarsdepartement bekräftar att totalt 218 drönare hahar förstörts.

De andra regionerna som fått försvara sig mot ukrainska vapen är bland annat Belgorod, Brjansk, Voronezj, Kaluga, Kursk, Orjol, Rostov, Rjazan, Smolensk och Tula.

Flera delar av Ryssland attackerade

Attackerna har inte varit begränsade till Moskva-regionen.

Under natten uppgav Ryssland att drönare hade upptäckts och bekämpats över ett stort antal regioner samt över Krasnodar kraj, det ockuperade Krym och delar av Svarta havet och Azovska sjön.

Viktiga oljedepåer uppges även ha slagits ut på Krym  av Ukrainas försvarsstyrkor under dagen. På sociala medier har bilder och videor på kraftiga bränder och rökmoln publicerats efter attacken.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: N Ermilov

Text: Redaktionen