18 aug 2026

NY MÄTNING: Kraftig förändring för Miljöpartiet

2022 07 04

För första gången på länge är nu Miljöpartiet uppe över 4-procentspärren. 

I början av sommaren har Liberalerna haft anledning att jubla då partiet klättrat över den så avgörande 4-procentspärren och nu är det dags för jubel hos ytterligare ett parti – Miljöpartiet.

Största vinnaren i mätningen

I den nya mätningen för juli månad hos Demoskop är Miljöpartiet den största vinnaren och ökar mest av alla partier.

– Jag tror att det under det här halvåret har blivit tydligt att utan Miljöpartiet blir det inte mycket klimat- och miljöpolitik, säger partiets kvinnliga ledare Märta Stenevi till Aftonbladet.

De Gröna ökar från 3,9 procent till 4,9 i mätningen.

Tre orsaker pekas ut

Partiet har inte nått ett så högt resultat sedan januari 2021.

– Det är ett jättepositivt besked inför valspurten, säger Märta Stenevi till tidningen.

Demoskops vd Karin Nelsson framhåller bland annat tre möjliga skäl bakom uppgången:

- Värmeböljorna som drabbat Europa

- FN:s miljömöte i Stockholm nyligen

- S-väljare som vill säkra en valseger genom att lyfta MP över spärren

Flera partier backar

Vänsterpartiet är det parti som ökar näst mest i mätningen och klättrar upp till 8,4 procent.

Desto sämre går det för Moderaterna som backar mest av alla partier. Även Centern och Sverigedemokraterna faller i opinionen enligt Demoskops nya mätning

Miljöpartiets uppgång över spärrgränsen ger ett kraftigt tillskott till Magdalena Anderssons regeringsunderlag som därmed ligger klart före Ulf Kristerssons underlag i mandatsammanställningen.

Samtidigt är marginalerna små.

Hela mätningen 

Här är Novus mätning för juli jämfört med juni. 

                                                       Juli        

🔴Vänsterpartiet                    8,4       +0,8
🔴Socialdemokraterna     30,3      -0,6
🟢Miljöpartiet                          4,9       +1,0
🟢Centern                                  7,1        -0,6
🔵Liberalerna                           4,7       +0,5
🔵Moderaterna                     21,0       -1,1
🔵Kristdemokraterna           6,1       +0,4
🔵Sverigedemokraterna   16,3       -0,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  50,7         +0,6
🔴🟢 S+V+MP                        43,6         +1,2
🟢      Centern                             7,1          -0,6
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1          -0,8
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       107 + 30 + 17 + 25  = 179       
🔴🟢 S+V+MP              107 + 30 + 17 = 154
🟢      Centern                25 = 25
🔵🔵 M+KD+SD+L    74 + 22 + 57 + 17 = 170
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V eller extra val.
 
◾Mätningen är genomförd   22 – 30 juni.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen