22 juli 2026

NY MÄTNING: Jubel och besvikelse bland partierna med lägst stöd

2022 07 05

Liberalerna kan glädjas åt att för första gången på två år ta sig över riksdagens fyraprocentsspärr.

Det visar Sifos sammanställning av flera opinionsmätningar, Svensk väljaropinion, rapporterar Sveriges Radio.

Större underlag

Liberalerna har vid flera mätningar den senaste tiden legat över riksdagsspärren, men det har då handlat om enskilda mätningar.

Skillnaden nu är att den aktuella mätningen är grundad på en sammanslagning av ett flertal undersökningar, och i dessa har Liberalerna inte legat över fyra procent på över två år.

Klättrar över spärren

Nu mäter Johan Pehrsons (L) parti 4,6 procent, vilket är en ökning från 3,5 procent från den senaste sammanställningen i maj 2022.

Liberalerna står därmed för den näst högsta ökningen i Sifos sammanställning.

Besvikelse i MP

Tyngre går det för Miljöpartiet, som visserligen ökar i mätningen, men hamnar under riksdagsspärren med sina 3,4 procent. En besvikelse för MP som igår stoltserade med 4,9 procent enligt en mätning från Aftonbladet/Demoskop.

– Jag tror att det under det här halvåret har blivit tydligt att utan Miljöpartiet blir det inte mycket klimat- och miljöpolitik, sade partiets kvinnliga ledare Märta Stenevi till Aftonbladet igår.

S bästa siffra sedan 2014

Noterbart är också att Socialdemokraterna mäter sin högsta siffra sedan valåret 2014 när man parkerar på 32,9 procent, en ökning med 1,2 procentenheter. Det är också den högsta ökningen i hela mätningen.

Både Moderaterna och Sverigedemokraterna backar och landar på 19,5 respektive 17,6 procent. 

För Ulf Kristersson (M) är det i synnerhet dåliga nyheter då just M står för den största minskningen i mätningen.

Hela mätningen

Här är Sifos sammanställning för juni jämfört med maj. 

🔴Vänsterpartiet                    8,2       -0,5
🔴Socialdemokraterna     32,9       +1,2
🟢Miljöpartiet                          3,5       +0,5
🟢Centern                                  5,7        -0,3
🔵Liberalerna                           4,6       +1,1
🔵Moderaterna                     19,5       -1,7
🔵Kristdemokraterna           6,4       +0,7
🔵Sverigedemokraterna   17,6      -0,5 
 
Källa: Svensk väljaropinion
 

Om undersökningen

I sammanställningen ingår instituten Novus, Kantar Sifo och Opsos. Demoskop ingår inte längre i Svensk väljaropinion sedan oktober 2017 på grund av att företaget numera enbart delvis använder sig av slumpmässigt urval, skriver SR.

Skop ingår inte heller eftersom de inte genomför partimätningar tillräckligt ofta.

Totalt intervjuades 11 970 personer i maj.

Text: Redaktionen

5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


06 aug 26

Mardrömsbesked för Tidöpartierna

2026 08 06

Med endast några veckor kvar till valdagen presenteras siffror som pekar på ett omfattande övertag för den ena sidan.

Siffrorna kommer från speljätten Unibet som presenterar sina odds inför valet.  

Det är ingen rolig läsning för regeringen. Enligt oddsen är det nästintill klart att oppositionen (S+V+MP+C) får flest mandat, uppger Unibet.

Med ett odds på 1,15 motsvarar det en sannolikhet på omkring 87 procent att den rödgröna sidan vinner valet och att Magdalena Andersson (S) får bilda regering.

– Politiska odds är ofta träffsäkra. Oddsen samlar in och väger samman all tillgänglig information, som opinionsdata, historiska mönster och politiska händelser samtidigt som de också påverkas av hur spelare väljer att satsa sina pengar, säger Raúl Valencia López, marknads- och pr-ansvarig på Unibet.

– Det ger en tydlig bild av var vi står en månad före valdagen.

SD behåller andraplatsen

Unibets odds indikerar också att Sverigedemokraterna blir näst största parti efter Socialdemokraterna. SD väntas få över 20,5 procent av rösterna.

Samtidigt beräknas Moderaterna tappa i stöd.

– Oddsen lutar åt att M får under 17,5 procent av rösterna, vilket skulle vara en nedgång med ett par procentenheter från valresultatet 2022, uppger Unibet.

Noterbart är även att Liberalerna väntas missa riksdagsspärren. Enligt oddsen har partiet 30 procent chans att klara spärren.

Avslutningsvis indikerar Unibets odds att Vänsterpartiet går mot en stor valframgång. V beräknas bli näst största parti på den rödgröna sidan med ett valresultat på omkring åtta procent.

ANDRA LÄSER: Historisk vändning i Ryssland – tar in förbjuden vara |

FAKTA: Unibets odds på riksdagsvalet 2026

Flest mandat:
Opposition (S+V+MP+C): 1.15
Regeringen (M+SD+KD+L): 4.50

Största parti:
Socialdemokraterna: 1.01
Sverigedemokraterna: 13.00
Moderaterna: 17.00

Över/under riksdagsspärren:
Liberalerna under 4%: 1.34
Liberalerna över 4%: 3.00

Röstandel Socialdemorkraterna:
Under 32,5%: 1.80

Röstandel Moderaterna:
Under 17,5%: 1.75

Röstandel Sverigedemokraterna:
Över 20,5%: 1.60

Röstandel Centerpartiet:
Över 6%: 1.80

Röstandel Vänsterpartiet:
Under 8%: 1.80

Röstandel Kristdemokraterna:
Över 4,5%: 1.34

Röstandel Liberalerna:
Under 4%: 1.34

Röstandel Miljöpartiet:
Över 6,5%: 1.80

Källa: Unibet

LÄS OCKSÅ: Kraftig sänkning vid pump 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen