18 aug 2026

NY MÄTNING: Här är vinnaren om det vore val idag – Ena sidan ökar

2021 10 26

Den rödgröna sidan ökar och går förbi M-KD-SD-L-sidan i en ny mätning som pekar på stora utmaningar för Ulf Kristerssons förhoppningar om att vinna valet 2022.

En stor ljusglimt för M-KD-SD-L-sidan är att Liberalerna ökar och når 4 % i mätningen om man avrundar uppåt men trots det tappar man ledningen och förlorar valet om det vore val idag visar Ipsos mätning för oktober som nu presenteras. Men när man tar i beaktande hur decimalerna ser ur så är det den 16:e DN/Ipsosmätningen i rad som Nyamko Sabunis parti faller under 4 %-spärren.

Kämpigt även för KD

Även Kristdemokraterna lever farligt nära spärren och i Ipsos mätning som endast presenteras i jämna procenttal får KD 4 % - men det är avrundat nedåt viket innebär att KD kan ligga någonstans mellan 4,4 och 4,0 %. 

Miljöpartiet som nyligen avslutade sin partikongress ökar med 1 %-enhet till 5 % vilket i dagsläget kan vara helt avgörande för att S-C-MP-V-sidan ska han chans att vinna valet.

Här är Ipsos resultat för oktober jämfört med september:

                                                       Okt         Sept         

🔴Vänsterpartiet                 11         +0
🔴Socialdemokraterna     26         +1
🟢Miljöpartiet                          5         +1
🟢Centern                                  8         +0
🔵Liberalerna                           4         +1
🔵Moderaterna                    20         -2
🔵Kristdemokraterna         4         +0
🔵SD                                           20         -1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                50        +2
🔵🔵 M+KD+SD+L            48         -3   
 

– Det ser lite bättre ut för Liberalerna i den här mätningen men partiet ligger fortfarande under spärren. Kommande mätningar får visa om det här är en bestående trend, säger Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring till DN.

ANALYS

Ipsos nya mätning pekar på en betydande utmaning för Ulf Kristersson då både KD och L behöver komma över 4 %-spärren för att göra Kristersson som statsminister. Och denna mätning visar att inte ens det är en garanti för seger. Samtidigt balanserar även MP nära spärren.

Var Centern kommer att landa i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V, SD eller extra val är oklart. Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.

🔴 V ligger fortsatt mycket högt i opinionen och partiet har chans att nå ett toppresultat 2022.

🔴 S ligger stabilt kring 26 - 27 % men går i väntans tider - i väntan på sin nya partiledare Magdalena Andersson. Hon väntas ge S ett lyft uppåt.

🟢 MP är i en långvarig kris trots att klimatfrågan står i centrum i världsdebatten. Partiet har svårt att hitta formeln till att lyfta i mätningarna.

🟢 C ligger nära valresultatet 2018 men behöver ytterligare ett par procent för att säkra vågmästarrollen.

🔵 L befinner sig i ett mycket akut läge och har ett eskalerande behov av en gamechanger. Partiledaren är nu på rundresa i Polen för att stödja  landets HBTQ-rörelse.

🔵 M tappar lite i denna mätning och med tanke på att brottsligheten stått i centrum länge kan det vara lite oroande för partiet att M-KD-SD-L-sidan inte samlar ett större stöd just nu.

🔵 KD har efter sju svåra år skakat av sig Ebbas husaffär och är möjligen i behov av en tids lugn.

🔵 SD ligger fortsatt stabilt kring 20 %. Partiet har höjt tonläget mot M och KD när det gäller kraven att släppa in SD in regeringen om M-KD-SD-L-sidan vinner valet.

◾Mätningen är genomförd 12 – 25 oktober.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.

[yop_poll id="825"]

24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen