18 aug 2026

NY MÄTNING: Här är vinnaren om det vore val idag

2021 10 15

Både M, KD och SD ökar i Sifos nya mätning som presenteras i kväll och skulle resultatet stå sig så blir det regeringsskifte i Sverige och en ny statsminister vid namn Ulf Kristersson (M).

Det är stor dramatik i Sifos nya mätning som avser oktober månad. Det blåa laget med M-KD-SD-L-sidan vinner över Lag Löfven procentuellt sett men ett av de fyra högerpartierna - Liberalerna - hamnar långt under spärren vilket skulle innebära att man tappar 2,8 %-enheter och faller efter Lag Löfven.

Kris för Miljöpartiet

Men samtidigt ligger även Miljöpartiet under spärren vilket innebär att även S-MP-C-V-sidan måste räkna bort ett antal procent, närmare bestämt 3,7 %-enheter, och det innebär att M-KD-SD-sidan tar hem segern i alla fall, såväl mandatmässigt som procentuellt.

Miljöpartiet som just nu har partikongress hänger verkligen på gärdesgården och har stora problem med att klara 4 %-spärren.

Här är Sifos resultat för oktober jämfört med september:

                                                       Okt         Sept         

🔴Vänsterpartiet                 10,5         -0,1         
🔴Socialdemokraterna     26,6         +0,5        
🟢Miljöpartiet                          3,7         -0,5         
🟢Centern                                  8,0         -0,9         
🔵Liberalerna                           2,8         -0,2        
🔵Moderaterna                    21,9         +0,4
🔵Kristdemokraterna         5,0          +0,3        
🔵SD                                           19,9         +0,3          
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  48,8        -1,0      
🔵🔵 M+KD+SD+L               49,6       +0,8        
 

Men det är mandaten som är det allra viktigaste och de fördelas relativt procentuellt på de partier som klarar 4 %-spärren. Och räknar man bort MP och L så  uppnår de båda regeringssidorna följande resultat:

🔴🟢 S+V+C                            45,1        
🔵🔵 M+KD+SD                   46,8       
 

ANALYS

Om Sifos mätning för oktober skulle bli valresultat så skulle med andra ord M-KD-SD bilda nytt styre i Sverige. Det är ännu oklart om SD skulle ingå en sådan regering eller om partiet istället skulle vara budgetsamarbetande stödparti precis som Centern och Liberalerna varit åt S-MP-regeringen.

Var Centern kommer att landa i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V, SD eller extra val är oklart. Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.

🔴 V ligger fortsatt mycket högt i opinionen. 

🔴 S ligger stabilt kring 26 - 27 % men går i väntans tider - i väntan på sin nya partiledare som lär bli Magdalena Andersson. Hon väntas ge S ett lyft uppåt.

🟢 MP är i en långvarig kris och på partiets pågående kongress är huvudfrågan hur man ska komma tillbaka uppåt i opinionen för att klara 4 %-spärren och fixa en tredje mandatperiod i regeringsställning.

🟢 C ligger nära valresultatet 2018 men behöver ytterligare ett par procent för att säkra vågmästarrollen.

🔵 L befinner sig i ett mycket akut läge och har ett eskalerande behov av en gamechanger.

🔵 M ligger på en hög nivå och partiets största bekymmer är helt enkelt L:s låga siffror.

🔵 KD har efter sju svåra år skakat av sig Ebbas husaffär och hoppas att det nu ska underlätta partiets utveckling framöver vilket det sannolikt också gör.

🔵 SD ligger fortsatt stabilt kring 20 %. Partiets viktigaste uppgift är nu att skapa en så god relation som möjligt med M-KD vilket är en uppgift som ser ut att gå bra.

◾Mätningen är genomförd 4 – 14 oktober  

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.

[yop_poll id="776"]

30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 augusti 2026

Nya regler kan införas för Sveriges pensionärer

2026 08 29

Enklare regler vid ansökan om premiepension föreslås nu.

En utredning har sedan tidigare tillsatts om hur premiepensionssystemet kan bli enklare att förstå och bättre anpassat till pensionstiden. 

Nu har regeringen tagit emot utredningens betänkande, där flera förändringar av premiepensionens utbetalningsalternativ föreslås.

Ska bli enklare

Premiepensionen får en allt större betydelse för den framtida pensionen. 

Det konstaterar äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

– Samtidigt visar utredningen att många pensionärer har svårt att förstå skillnaderna mellan dagens utbetalningsalternativ som är väldigt lika varandra, säger hon.

– Därför är det viktigt att se över hur systemet kan göras enklare, tydligare och mer kostnadseffektivt samtidigt som valfriheten värnas.

Har svårt att förstå

När premiepensionen ska börja betalas ut måste spararen välja mellan att antingen vara kvar i fondförsäkringen eller flytta kapitalet till en traditionell försäkring. 

Enligt utredningen är kunskapen om premiepensionens olika utbetalningsalternativ låg.

Många pensionärer har svårt att förstå skillnaden mellan produkterna.

Nu föreslås en enda statlig utbetalningsprodukt.

Regeringen menar att förvalsalternativet AP7 Såfa bättre uppfyller det lagfästa målet för premiepensionen.

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Kan upphöra

Utredningen föreslår att staten framöver bara ska erbjuda en statlig utbetalningsprodukt för premiepensionen.

– Den traditionella försäkringen föreslås därför upphöra för nytecknande, förklarar regeringen.

– Samtidigt föreslås att det ska vara möjligt att välja bort den traditionella försäkringen för de som redan valt – något som inte är möjligt idag. 

Oklart när

Regeringen betonar också att den valfrihet som finns på fondtorget ska finnas kvar även under pensionstiden för den som själv vill välja hur premiepensionskapitalet ska förvaltas. 

Det är däremot oklart när de nya reglerna ska införas om förslaget blir verklighet.

Läs mer: Oväntad kostnad för många svenskar – myndighet varnar

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp T Miroshnichenko

Text: Redaktionen