NY MÄTNING: Glädjetjut hos ett av partierna

2022 05 14

Nu ökar Liberalerna rejält i en ny mätning och lyftet når upp till en nivå som i förlängningen kan avgöra hela valet.

Detta framgår av Sifos mätning för maj månad som indikerar att det kan handla om en Johan Pehrson-effekt.

Lättare att få stödröster

Liberalerna har fått en statistiskt säker uppgång på 1,2-procentenheter.

– Liberalerna är ju alltjämt under spärren, men att ligga nära innebär att det nu blir mycket lättare att få stödröster, säger Sifos opinionschef Toivo Sjörén till SvD.

Pehrson (L) starkare i debatterna

Sifochefen understryker bland annat att Liberalernas nya partiledare Johan Pehrson är starkare i debatterna än företrädaren Nyamko Sabuni.

– Där finns en potential för honom att ta partiet över spärren, säger Toivo Sjörén.

Ny kalldusch för MP

För Miljöpartiet är mätningen en ny kalldusch och med 2,7 procent är de gröna nere på samma låga nivå som för 30 år sedan, det vill säga 1992.

Den låga nivån fick partiet även i mars månad.

SIFO – MP behöver vara tydligare

– De verkar ha det väldigt svårt och har haft dåliga siffror ända sedan de lämnade regeringen förra sommaren. De behöver vara tydliga i någon fråga, kanske främst i någon miljöfråga där de har en stabil grund i väljarnas ögon, framhåller Sifos opinionschef.

Centern vågmästare

Annie Lööf och Centerpartiet backar med nästan en procentenhet i mätningen men behåller sin position som vågmästare.

Här är Sifos mätning för maj jämfört med april:

                                                       Maj         April

🔴Vänsterpartiet                    8,2        -0,5
🔴Socialdemokraterna     32,6       -0,4
🟢Miljöpartiet                          2,7       -0,2
🟢Centern                                  6,3        -0,8
🔵Liberalerna                           3,6       +1,2
🔵Moderaterna                     20,8      -0,4
🔵Kristdemokraterna           5,6      +0,7
🔵Sverigedemokraterna   18,1      -0,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  49,8        -1,9
🔴🟢 S+V+MP                        43,5       -1,1
🟢      Centern                             6,3        -0,8
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1        +1,4
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       125 + 31 + 0 + 24 = 180
🔴🟢 S+V+MP              125 + 31 + 0 = 156
🟢      Centern                24 = 24
🔵🔵 M+KD+SD+L    79 + 21 + 69 + 0 = 169
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V, SD eller extra val.
 
Extra val möjligt
Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.
 
ANALYS PARTI FÖR PARTI

🔴 V faller ytterligare i mätningen och partiet har missgynnats när debatten främst handlat om Ukraina. Möjligen finns en viss potential att öka kopplat till att V är det parti som profilerar sig främst när det gäller ett nej till Nato.

Det är helt enkelt fler väljare som är emot Nato än som röstar på Vänstern vilket ger V en viss potential.

🔴 S stora uppgångar tycks nu ha stannat av och stabiliserats. Partiets agerande kring Natofrågan kan uppfattas som osäkerhet hos väljarna men samtidigt får statsminister Magdalena Andersson stort utrymme i samband med alla toppmöten och träffar med utländska regeringschefer. 

Ett socialdemokratiskt ja till Nato har potential att locka mittenväljare och lär gynna S. Eventuella väljarförluster väntas gå till Vänsterpartiet och MP eftersom inga högerpartiet säger nej till Nato. 

🟢 MP befinner sig med mindre än 4 månader kvar till valet i en fortsatt stor kris och riskerar att falla ur riksdagen 2022. De båda språkrörens låga förtroendesiffror är ett betydande problem för partiet.

🟢 C har haft svår att profilera sig i Ukrainafrågan då allt medialt fokus i stora kriser och katastrofer lätt hamnar på det styrande regeringspartiet.

Samtidigt är Centerns stöd helt nödvändigt för Socialdemokraternas möjlighet att styra landet.

Annie Lööfs parti har en nyckelposition avseende regeringsfrågan 2022 men partiet riskerar ändå att framstå som ett osäkert kort för väljarna som sannolikt vill veta vilken statsministerkandidat man stödjer. Samtidigt är det en gyllene chans för Centern att befästa sin roll som vågmästarparti. Det är en kritisk fas för partiet framöver.

🔵 L ökar ny betydligt i ett läge som är helt avgörande för partiet. Den nya partiledaren Johan Pehrson har medvind. Om ytterligare 2-3 mätningar visar att Liberalerna ligger kring 3,5 procent eller mer så ökar chansen kraftigt att få stödröster.

Min prognos är fortsatt att Liberalerna har god chans att klara 4-procentspärren. Natofrågan gynnar dessutom partiet då Liberalerna är Natopartiet nummer 1.

🔵 M ligger relativt stilla i den nya mätningen och befinner sig nu i ett slags stabiliserande läge. Natofrågan har givit viss vind i seglen för partiet men samtidigt har Magdalena Andersson styrt S-skutan mot ett ja vilket tagit bort Moderaternas potentiella fördel av att Nato är i debattens fokus.  

För Moderaterna handlar det nu om att föra debatten till bland annat brottsligheten och invandringen.  

🔵 KD är det parti som ökar näst mest i den nya mätningen och det handlar mycket om partiledaren Ebba Bush som satt in en allt högre växel i sin valkampanj.

🔵 SD ligger stilla i mätningen och har vare sig gynnats eller missgynnats när Natofrågan gått vidare i debatten. Efter en mycket svag inledning då partiledarens inte ville välja mellan den ryska diktatorn Putin och USA:s demokratiskt valda president Biden i SVT:s 30 minuter nyligen har partiet blivit allt mer Natovänligt.

SD:s omsvängning i Natofrågan - partiet säger ja till Nato om Finland går med, vilket i praktiken alltså innebär ett SD-ja - har på ett effektivt sätt neutraliserat Jimmie Åkessons Putinuttalande i SVT.

Det finns inget starkare  och effektivare sätt att ta avstånd från Moskva än att säga ja till Nato. SD har därmed hanterat saken valstrategiskt mycket skickligt.

Omsvängningen har även fört SD närmare M och KD och det projektet har på många sätt betydligt större betydelse än huruvida SD får 18 eller 22 % i valet 2022.  

◾Mätningen är genomförd  2 – 12 maj.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


JUST NU: Sjukdom sprids i svensk region – rekordmånga smittade

2025 07 18

Rekordmånga har smittats av en virussjukdom i en svensk region.

En rejäl ökning av en allvarlig virussjukdom har registrerats i Västra Götaland den senaste tiden.

Det handlar om virussjukdomen TBE, som sprids av fästingar och kan leda till en inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna.

Antalet fall i Västra Götaland har skjutit i höjden jämfört med förra året. Samma utveckling har även noterats i en annan region.

”Är en rejäl ökning”

TBE är ovanligt, men hittills i år har antalet fall i Västra Götaland ökat markant.

33 fall har registrerats i regionen fram till den 18 juli, rapporterar GP.

Det är mer än dubbelt som många som förra året.

– Förra året hade vi endast 13 fall under samma period så det är en rejäl ökning. Vad det beror på vet man däremot inte och hur det kommer att utvecklas går inte heller att svara på, säger smittskyddsläkaren Thomas Wahlberg till tidningen.

Tidigare i sommar har liknande rekord registrerats i Uppsala, vilket SVT har rapporterat.

TBE är en fästingburen virussjukdom som sprids av fästingar. De flesta som smittas får lindriga besvär, men upp till en tredjedel drabbas av inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna, enligt 1177.

Kommer tidigt

Det är väldigt ovanligt att Västra Götaland har så många fall av TBE så tidigt.

– I regel ser vi en ökning först under sensommaren och den tidiga hösten, säger Thomas Wahlberg till tidningen.

Vad förändring beror på är dock svårt att säga.

En liknande utveckling har setts i Uppsala. Under perioden januari till maj registrerades elva av landets då totalt 38 fall av TBE i Uppsala län.

– Det är alltså en rejäl ökning i år. Vanligtvis sker smittan under sensommaren och hösten, så att vi redan nu har så många fall gör oss oroliga, sade smittskyddsläkaren Johan Nöjd till kanalen i juni.

Många symptom

Ungefär en tredjedel blir alltså allvarligt sjuka om de smittas med TBE.

Symptomen brukar då komma ungefär en vecka efter att man blivit smittad, enligt 1177. Vanliga symptom är hög feber, svår huvudvärk, mycket stel nacke, kräkningar, ljuskänslighet och ljudkänslighet, förvirring, koncentrationssvårigheter och förlamning.

Spridningen av TBE har ökat i Sverige och i Europa de senaste åren. Ett bra sätt att skydda sig mot TBE är att vaccinera sig.

En annan sjukdom som också har ökat den senaste tiden, bland annat i just Västra Götaland, är harpest, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Foto: Martha Dominguez de Gouveia

Text: Redaktionen


SVT trotsar tittarstorm – lovar mer av samma sak

2025 07 18

SVT har fått stenhård kritik, men tänker ändå göra mer av samma sak.

Många tv-tittare har rasat mot SVT:s undertexter i samband med direktsändningar.

Undertexterna görs med hjälp av AI, vilket har lett till bisarra felaktigheter bland annat i nyhetssändningar.

Exempelvis har Kreml skrivits om till ”kram” och Zelenskij till ”Cancerskij”.

Men trots det utlovar SVT nu ännu mer av samma sak.

Trotsar tittarstormen

SVT kommer att utöka antalet direktsända program som undertextas, uppger kanalen.

Bland annat ska man börja undertexta de 21 lokala nyhetssändningarna. Totalt kommer 85 procent av kanalens direktsända program nu att undertextas. Fram till nu har andelen varit 81 procent.

Beslutet har fattats trots att undertextningen har fått stenhård kritik. SVT använder AI för att undertexta, vilket medför så stora fel att texten ibland blir obegriplig.

Kanalen försvarar dock beslutet att öka mängden undertextning och att fortsätta använda AI.

– Med hjälp av AI-tekniken får vi ut väldigt mycket mer än vad vi skulle kunna göra annars, säger Lena Stormvinge, chef för operations, till kanalen.

Kritiseras av Granskningsnämnden

Trots kritiken mot undertextningen så välkomnas beslutet av Hörselskadades riksförbund, som vill att SVT-program ska bli mer tillgängliga för personer med nedsatt hörsel.

– Vi tycker att SVT borde ha textning på 100 procent, det är det viktigaste kravet, säger Mattias Lundekvam på Hörselskadades riksförbund till kanalen.

Men kritiken mot SVT:s AI-undertexter har alltså varit svidande. Den har bland annat kommit från Granskningsnämnden (GRN).

– Det står klart att det har förekommit betydande kvalitetsbrister i textningen, har GRN skrivit i en bedömning som lämnats till regeringen, rapporterar Journalisten.

– Nämnden noterar att SVT är i ett utvecklingsarbete men anser ändå att bristerna i textningen innebär att kvalitetskravet för tillgänglighetstjänster inte kan anses helt uppfyllt, menar GRN i sin bedömning.

Hizbollah blev ”is på lass”

Användningen av AI har lett till en lång rad bisarra felaktigheter i undertextningen.

Terrorgruppen Hizbollah har kallats för ”Is på lass”, och vanliga tv-uttryck som ”Vi ska strax ta en paus” har omtolkats till ”Vi ska strax släppa oss”, enligt tidningen.

Ofta har också hela meningar blivit väldigt märkliga, exempelvis: ”Där tänkte jag fakta, to daisy sover good socies.”

Många inslag har därför blivit obegripliga för den som är beroende av textningen för att kunna ta del av innehållet.

LÄS OCKSÅ: Klagomål väller in mot SVT – alla upprörda över samma sak

Foto: JESHOOTS resp SVT

Text: Redaktionen