NY MÄTNING: Glädjetjut hos ett av partierna

2022 05 14

Nu ökar Liberalerna rejält i en ny mätning och lyftet når upp till en nivå som i förlängningen kan avgöra hela valet.

Detta framgår av Sifos mätning för maj månad som indikerar att det kan handla om en Johan Pehrson-effekt.

Lättare att få stödröster

Liberalerna har fått en statistiskt säker uppgång på 1,2-procentenheter.

– Liberalerna är ju alltjämt under spärren, men att ligga nära innebär att det nu blir mycket lättare att få stödröster, säger Sifos opinionschef Toivo Sjörén till SvD.

Pehrson (L) starkare i debatterna

Sifochefen understryker bland annat att Liberalernas nya partiledare Johan Pehrson är starkare i debatterna än företrädaren Nyamko Sabuni.

– Där finns en potential för honom att ta partiet över spärren, säger Toivo Sjörén.

Ny kalldusch för MP

För Miljöpartiet är mätningen en ny kalldusch och med 2,7 procent är de gröna nere på samma låga nivå som för 30 år sedan, det vill säga 1992.

Den låga nivån fick partiet även i mars månad.

SIFO – MP behöver vara tydligare

– De verkar ha det väldigt svårt och har haft dåliga siffror ända sedan de lämnade regeringen förra sommaren. De behöver vara tydliga i någon fråga, kanske främst i någon miljöfråga där de har en stabil grund i väljarnas ögon, framhåller Sifos opinionschef.

Centern vågmästare

Annie Lööf och Centerpartiet backar med nästan en procentenhet i mätningen men behåller sin position som vågmästare.

Här är Sifos mätning för maj jämfört med april:

                                                       Maj         April

🔴Vänsterpartiet                    8,2        -0,5
🔴Socialdemokraterna     32,6       -0,4
🟢Miljöpartiet                          2,7       -0,2
🟢Centern                                  6,3        -0,8
🔵Liberalerna                           3,6       +1,2
🔵Moderaterna                     20,8      -0,4
🔵Kristdemokraterna           5,6      +0,7
🔵Sverigedemokraterna   18,1      -0,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  49,8        -1,9
🔴🟢 S+V+MP                        43,5       -1,1
🟢      Centern                             6,3        -0,8
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1        +1,4
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       125 + 31 + 0 + 24 = 180
🔴🟢 S+V+MP              125 + 31 + 0 = 156
🟢      Centern                24 = 24
🔵🔵 M+KD+SD+L    79 + 21 + 69 + 0 = 169
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V, SD eller extra val.
 
Extra val möjligt
Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.
 
ANALYS PARTI FÖR PARTI

🔴 V faller ytterligare i mätningen och partiet har missgynnats när debatten främst handlat om Ukraina. Möjligen finns en viss potential att öka kopplat till att V är det parti som profilerar sig främst när det gäller ett nej till Nato.

Det är helt enkelt fler väljare som är emot Nato än som röstar på Vänstern vilket ger V en viss potential.

🔴 S stora uppgångar tycks nu ha stannat av och stabiliserats. Partiets agerande kring Natofrågan kan uppfattas som osäkerhet hos väljarna men samtidigt får statsminister Magdalena Andersson stort utrymme i samband med alla toppmöten och träffar med utländska regeringschefer. 

Ett socialdemokratiskt ja till Nato har potential att locka mittenväljare och lär gynna S. Eventuella väljarförluster väntas gå till Vänsterpartiet och MP eftersom inga högerpartiet säger nej till Nato. 

🟢 MP befinner sig med mindre än 4 månader kvar till valet i en fortsatt stor kris och riskerar att falla ur riksdagen 2022. De båda språkrörens låga förtroendesiffror är ett betydande problem för partiet.

🟢 C har haft svår att profilera sig i Ukrainafrågan då allt medialt fokus i stora kriser och katastrofer lätt hamnar på det styrande regeringspartiet.

Samtidigt är Centerns stöd helt nödvändigt för Socialdemokraternas möjlighet att styra landet.

Annie Lööfs parti har en nyckelposition avseende regeringsfrågan 2022 men partiet riskerar ändå att framstå som ett osäkert kort för väljarna som sannolikt vill veta vilken statsministerkandidat man stödjer. Samtidigt är det en gyllene chans för Centern att befästa sin roll som vågmästarparti. Det är en kritisk fas för partiet framöver.

🔵 L ökar ny betydligt i ett läge som är helt avgörande för partiet. Den nya partiledaren Johan Pehrson har medvind. Om ytterligare 2-3 mätningar visar att Liberalerna ligger kring 3,5 procent eller mer så ökar chansen kraftigt att få stödröster.

Min prognos är fortsatt att Liberalerna har god chans att klara 4-procentspärren. Natofrågan gynnar dessutom partiet då Liberalerna är Natopartiet nummer 1.

🔵 M ligger relativt stilla i den nya mätningen och befinner sig nu i ett slags stabiliserande läge. Natofrågan har givit viss vind i seglen för partiet men samtidigt har Magdalena Andersson styrt S-skutan mot ett ja vilket tagit bort Moderaternas potentiella fördel av att Nato är i debattens fokus.  

För Moderaterna handlar det nu om att föra debatten till bland annat brottsligheten och invandringen.  

🔵 KD är det parti som ökar näst mest i den nya mätningen och det handlar mycket om partiledaren Ebba Bush som satt in en allt högre växel i sin valkampanj.

🔵 SD ligger stilla i mätningen och har vare sig gynnats eller missgynnats när Natofrågan gått vidare i debatten. Efter en mycket svag inledning då partiledarens inte ville välja mellan den ryska diktatorn Putin och USA:s demokratiskt valda president Biden i SVT:s 30 minuter nyligen har partiet blivit allt mer Natovänligt.

SD:s omsvängning i Natofrågan - partiet säger ja till Nato om Finland går med, vilket i praktiken alltså innebär ett SD-ja - har på ett effektivt sätt neutraliserat Jimmie Åkessons Putinuttalande i SVT.

Det finns inget starkare  och effektivare sätt att ta avstånd från Moskva än att säga ja till Nato. SD har därmed hanterat saken valstrategiskt mycket skickligt.

Omsvängningen har även fört SD närmare M och KD och det projektet har på många sätt betydligt större betydelse än huruvida SD får 18 eller 22 % i valet 2022.  

◾Mätningen är genomförd  2 – 12 maj.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


28 jan 2026

Diktatorns dagar är räknade: “Förbered er för Putins död”

2026-01-29

Klockan tickar för Vladimir Putin.

Den 73-åriga diktatorn är Rysslands längst tjänstgörande ledare sedan Josef Stalin.

Troligtvis kommer han att dö vid makten.

Men.

Det kan ske tidigare än många förväntar sig, menar John Kennedy, ledande Rysslandsexpert och chef för Rysslands- och Eurasienprogrammet på forskningsorganisationen Rand Europe.

– Det mest troliga scenariot är att Putin dör vid makten, med tanke på att han har byggt ett system med total lojalitet i centrum. Sedan skulle det behöva ske en mycket snabb omorganisering, eliten skulle behöva gå samman och förhandla om makten, säger han till Daily Mail.

Riskerar att mördas

Vladimir Putin har vid 73 års ålder nått ganska exakt den förväntade livslängden för en genomsnittlig person i Ryssland.

Flera trovärdiga rapporter om att Putin söker alternativa behandlingar för hälsoproblem är ett av skälen till att diktatorn kan leva på lånad tid, menar John Kennedy.

Experten utesluter dock inte möjligheten att Putins mördas. Det bedöms dock vara mer sannolikt att mordet i så fall begås av regionala fraktioner som burit bördan i Ukrainakriget, snarare än av den styrande eliten.

Enligt forskaren skulle det kunna ske trots massiva säkerhetspådrag kring presidenten.

Mord inträffar. Han måste fortfarande besöka Rysslands allierade och regionerna – det kommer att finnas möjligheter. Tycker jag att det är ett troligt scenario? Det är inte mindre troligt än något annat. Det är absolut möjligt att någon känner tillräckligt med missnöje, med tanke på situationen i Ukraina, för att vilja döda honom.

LÄS MER: Allt faller – Ryssland närmar sig skräckscenario

Uppmaningen: förbered er

Enligt John Kennedy är diktatorns dagar räknade. Han uppmanar världen att redan nu börja förbereda sig för det kaos som lär utspela sig den dag Putin lämnar jordelivet.

Oavsett om det blir en förändring ledd av omgivningen, eller om det blir ett demokratiskt uppror eller en militärkupp, är det nödvändigt att planera för alla dessa eventualiteter, säger experten.

LÄS MER: Putin bjuder in Zelenskyj

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen