1 sep 2026

NY MÄTNING: Framgångar för flera partiledare

2022 10 31

Magdalena Andersson (S) är Sveriges i särklass populäraste partiledare – men centerledaren ökar mest.

Novus nya mätning över partiledarnas förtroende är positiv läsning för partiledarna för Socialdemokraterna och Centern.

Tack och farväl

Annie Lööf ökar med hela 7 procentenheter jämfört med augusti.

– Det kan ses som ett tack och farväl eftersom hon snart avgår, säger Södertörnstatsvetaren Marja Lemne till SVT.

Annie Lööf går därmed förbi Nooshi Dadgostar (V) i mätningen.

Silver och brons

Men ingen kan rå på Magdalena Andersson som ligger etta med hela 54 procent av väljarnas förtroende.

S-ledarens höga siffror har inte uppnåtts av någon partiledare i Sverige sedan Fredrik Reinfeldts dagar som statsminister.

Moderatledarna tillika statsministern Ulf Kristersson kammar hem silverplatsen med 37 procents förtroende.

Bronsmedaljen går till Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson som får 32 procent.

Dåligt för MP

Sämre går det för Liberalernas ledare Johan Pehrson som rasar i mätningen.

– Det har funnits ett motstånd både inom hans eget parti och andra över att man återigen bytt sida, säger Maria Lemne om Johan Pehrsons fall.

Ett annat parti som går trögt när det gäller partiledarnas förtroendesiffror är Miljöpartiet.

De båda språkrören kommer sist i mätningen med blott 12 procent vardera.

Jämfört med augusti

Novus undersökning avser perioden 20 – 26 oktober

Här är resultatet för samtliga partiledare. Inom parentes anges skillnaden jämfört med den senaste mätningen som genomfördes i augusti, inför valet.

Topplistan

54 % (+0) Magdalena Andersson (S)

37 % (+1) Ulf Kristersson (M)

32 % (+3) Jimmie Åkesson (SD)

30 % (+1) Ebba Busch (KD)

29 % (+7) Annie Lööf (C)

23 % (+0) Nooshi Dadgostar (V)

14  % (-7) Johan Pehrson (L)

12 % (+1) Per Bolund (MP)

12 % (+2) Märta Stenevi (MP)

Procenttalet avser den andel av de tillfrågade som svar att mycket stort eller ganska stort på frågan om förtroendet för respektive partiledare.

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


Regeringsbesked från V

2026 09 15

Vänsterpartiets partidistrikt är överens i regeringsfrågan.

Samtliga distrikt säger nej till att stödja en regering där V inte ingår. Det framgår av en rundringning från TV4.

Beskedet tyder på att V inte kommer att backa från sin röda linje i regeringsfrågan. Det bekräftas också av Linn Josefsson, ordförande för Vänsterpartiet Örebro län.

– Vi står fast vid vårt kongressbeslut. Behövs våra mandat för att bilda regering så ska vi vara med, och är man med i regeringen så ingår ministerposter, säger hon till TV4.

”Självklart”

Centerpartiet säger fortsatt nej till att släppa in V i en regering.

Men trots motståndet från C kommer V inte att vika sig.  Flera V-politiker beskriver kravet på regeringsmedverkan som avgörande.

– För oss är det självklart att vi ska vara en del av regeringen om våra mandat krävs. Det är ett naturligt krav som vi helhjärtat står bakom och gått till val på, säger Tobias Holmberg, partiets ordförande i Östergötland, till kanalen.

Artemis Lumarker, ordförande i Uppsala län, instämmer med sin kollega. Han konstaterar att det nu är upp till Magdalena Andersson (S) att ”säkra mandaten” för en framtida S-ledd regering.

LÄS OCKSÅ: Prischock vid pump – 200 kronor dyrare att tanka bilen 

Kongressbeslut

V:s linje i regeringsfrågan antogs på partikongressen i Örebro i april.

Den hårda linjen uppskattades dock inte av alla partidistrikt. Inför kongressen lämnade det viktiga Göteborgsdistriktet in en motion där man krävde att formuleringen om att fälla samtliga regeringar utan V ska strykas.

I dag står dock Göteborg och övriga partidistrikt bakom den antagna linjen. Partiledaren Nooshi Dadgostar har även uteslutit att Vänsterpartiet kommer att agera stödparti till S efter valet.

ANDRA LÄSER: Ryssland ger Trump klartecken – ”mycket bra idé” 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen