NY MÄTNING: Framgångar för ena regeringsunderlaget

2022 09 03

Moderatledaren Ulf Kristersson skulle bli Sveriges nya statsminister om det vore val i dag.

Det indikerar en ny mätning som Sifo som presenterar i dag lördag. Mätningen visar att högersidan nu är på frammarsch i valspurten.

Både M och KD ökar

Moderaterna som drabbades av ett stort tapp i mätningarna förra veckan är nu på väg upp igen enligt flera olika opinionsinstitut. I dagens Sifo klättrar Ulf Kristerssons parti med 0,5 procentenheter och är nu uppe på 17,3.

Samtidigt har KD-ledaren Ebba Busch lagt in en extra växel och går upp till 6,6 vilket är 0,3 mer än Kristdemokraterna fick i valet för fyra år sedan.

Sverigedemokraterna är fortsatt klart största parti inom högersidan  samtidigt som Liberalerna är minst med 5,8 enligt den nya mätningen.

5,8 är samtidigt ett glädjebesked för Liberalerna som så sent som i maj låg klart under 4-procentspärren.

Kämpigt för Socialdemokraterna

För statsminister Magdalena Anderssons (S) parti är det just nu motvind enligt Sifo. Partiet backar mest av alla och faller ned till 28,5 procent av väljarstödet. Partiet gick i går till kraftigt angrepp mot Sverigedemokraterna men eventuella uppåt- eller nedåteffekter av detta torde återstå att se.

På vänstersidan tappar både Miljöpartiet och Vänsterpartiet stöd en aning men Annie Lööfs parti går däremot upp i flera mätningar.

I dagens Sifomätning klättrar Centern upp med 0,3 och ligger nu uppe på 7,8.

Sifo har svängt om

Centerns uppgång dämpar fallet för de rödgröna men sammantaget drar nu Ulf Kristerssons regeringsunderlag ifrån en aning vilket innebär att Sifo som tidigare pekat på en rödgrön valseger för närvarande istället svängt om mot att peka på blå valseger.

Med bara en vecka till valdagen väntas de kommande sammandrabbningarna i TV kunna få en avgörande effekt på valet.

Måndag - Partiledarutfrågning 1 av 2 i TV4

Tisdag - Partiledarutfrågning 2 av 2 i TV4

Onsdag- Statsministerduell i SVT

Torsdag - Partiledarutfrågning i TV4

Fredag- Partiledarutfrågning i SVT

Lördag - Statsministerduell i TV4

Här är Sifos nya mätning för i dag lördag jämfört med mätningen i går fredag:

🔴Vänsterpartiet                    7,4         -0,2
🔴Socialdemokraterna     28,5         -0,5
🟢Miljöpartiet                          4,8         -0,1
🟢Centern                                  7,8         +0,3
🔵Liberalerna                           5,8          -0,4
🔵Moderaterna                     17,3        +0,5
🔵Kristdemokraterna           6,6        +0,3
🔵Sverigedemokraterna   20,1        +0,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  48,5        -0,5 
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,8        +0,5 
 

Skiljer bara 5 mandat

Sammantaget går springer det blå blocket ifrån och omvandlat till mandat leder Ulf Kristerssons regeringsalternativ nu med 5 mandat.

🔴🟢 S+V+MP+C = 101 + 26 + 17 + 28 = 172
🔴🟢 S+V+MP  = 101 + 26 + 17 = 144
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 62 + 23 + 71 + 21 = 177
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 

Text: Redaktionen


Kunder rasar mot Biltema – kedjan svarar

2025 01 20

Ett Facebook-inlägg har lett till stort raseri hos Biltema-kunder.

Under de senaste åren har frågan om kontanter blivit allt mer omdebatterad.

I takt med digitaliseringens framfart har kortbetalning eller betalning med appar via telefonen blivit allt vanligare.

Många butiker väljer att bara ta emot kort- eller appbetalningar.

Nu har ett Facebook-inlägg från Biltema lett till raseri hos kunder - men det verkar som om de har fått allt om bakfoten.

Många kommentarer

Biltema lade ut ett inlägg på Facebook där de välkomnar kunder till cafét för att köpa semla och kaffe.

Hundratals personer har kommenterat inlägget - och många av kommentarerna är ilska riktad mot Biltema av kontantskäl.

– Ni tar ju inte kontanter, då förlorar ni mig som kund! Det är dom pengarna som jag har i plånboken som jag vill använda, inte dom på kontot, lyder en kommentar.

– Ni tar inte emot kontanter så nix hoppar över tyvärr, lyder en annan.

– Med kort nej tack, uttrycker en tredje.

Biltema svarar

Kunderna verkar dock ha fått saken om bakfoten.

Biltema hanterar inte kontanter i cafét, men det går mycket riktigt att betala kontant för varorna i en vanlig kassa.

– Av hygienskäl hanterar vi inte kontanter i våra Biltema Cafe men där vi erbjuder alla att betala dessa varor i en vanlig bemannad kassa, säger Biltemas marknadschef Johan Gerdevåg till Nyheter24.

Het fråga

Kontantfrågan är en het sådan, där många vill se att mer görs för att skydda kontanternas roll i ett allt mer digitaliserat samhälle.

Även Riksbanken har tagit upp saken, och underströk i en rapport från förra året att mer måste göras.

– För att säkerställa att det går att använda kontanter i praktiken anser Riksbanken att fler åtgärder behövs, framhåller Riksbanken.

– Om regeringen och riksdagen väntar med att införa fler av de åtgärder som Riksbanken föreslår riskerar vi att ytterligare försämra möjligheten att använda kontanter så att de på sikt blir närmast oanvändbara som betalningsmedel.

“Kan bromsa”

Riksbanken fortsätter.

– Genom att agera snabbt kan vi bromsa den utvecklingen.

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


Svensk ishockeyklubb går mot konkurs

2025 01 20

Den Malmö-baserade ishockeyklubben IK Pantern är i kris.

För inte så länge sedan kom uppgifter om att den svenska fotbollsklubben Dalkurd är nära konkurs.

Nu kommer liknande uppgifter även från ishockeyvärlden.

Den Malmö-baserade ishockeyklubben IK Pantern är i kris - och vädjar nu till sina supportrar.

Vädjar till fansen

Obetalda skulder har lett till stora interna ekonomiska problem, och via ett meddelande på Facebook hoppas Pantern kunna lysa upp problemet och få hjälp från supportrarna.

Så här lyder klubbens vädjan:

– Nu står vi inför vår största utmaning någonsin. Ekonomiska svårigheter hotar att tysta sorlet från läktaren och släcka ljuset i ishallen för gott, framhåller klubben.

– Vi vet att pantern betyder mycket för så många. För barnen som en dag drömmer om att ta plats på isen. För alla familjer som samlas på matchdagar. För supporterklubben som troget håller Panterns fana högt i vått och torrt. 

“Varje krona räknas”

Klubben understryker vidare att “varje krona, varje stödinsats spelar roll, för så väl företagare som enskilda supportrar”.

– Sponsorpengar har tyvärr inte kommit in till föreningen som utlovat och nu befinner vi oss därav i ett mycket prekärt läge. Vi har skulder på cirka 800 000 kr i dagsläget. Pengar måste in inom kort och vi för dialog med inblandade parter!

Löner hålls inne

Enligt uppgifter till Sydsvenskan så hålls spelarlöner inne för närvarande.

Det återstår att se om IK Pantern - som grundades 1959 - överlever det ekonomiska stålbadet.

Tufft för många

Under de senaste åren har klädkedjor, restauranger, fotbollsklubbar och ishockeyklubbar fått stora ekonomiska utmaningar.

Många olika branscher har slagit larm om det rådande ekonomiska läget - och svensk konjunktur befinner sig på en svår plats.

Riksbanken har uppmanats från flera håll att få fart på konjunkturen genom räntesänkningar.

Ytterligare en sänkning väntas nu i slutet av januari, sen är det oklart hur myndigheten ställer sig till flera sänkningar redan under årets första sex månader.

Foto: M. Fournier

Text: Redaktionen