22 juli 2026

NY MÄTNING: Framgångar för ena regeringsunderlaget

2022 09 03

Moderatledaren Ulf Kristersson skulle bli Sveriges nya statsminister om det vore val i dag.

Det indikerar en ny mätning som Sifo som presenterar i dag lördag. Mätningen visar att högersidan nu är på frammarsch i valspurten.

Både M och KD ökar

Moderaterna som drabbades av ett stort tapp i mätningarna förra veckan är nu på väg upp igen enligt flera olika opinionsinstitut. I dagens Sifo klättrar Ulf Kristerssons parti med 0,5 procentenheter och är nu uppe på 17,3.

Samtidigt har KD-ledaren Ebba Busch lagt in en extra växel och går upp till 6,6 vilket är 0,3 mer än Kristdemokraterna fick i valet för fyra år sedan.

Sverigedemokraterna är fortsatt klart största parti inom högersidan  samtidigt som Liberalerna är minst med 5,8 enligt den nya mätningen.

5,8 är samtidigt ett glädjebesked för Liberalerna som så sent som i maj låg klart under 4-procentspärren.

Kämpigt för Socialdemokraterna

För statsminister Magdalena Anderssons (S) parti är det just nu motvind enligt Sifo. Partiet backar mest av alla och faller ned till 28,5 procent av väljarstödet. Partiet gick i går till kraftigt angrepp mot Sverigedemokraterna men eventuella uppåt- eller nedåteffekter av detta torde återstå att se.

På vänstersidan tappar både Miljöpartiet och Vänsterpartiet stöd en aning men Annie Lööfs parti går däremot upp i flera mätningar.

I dagens Sifomätning klättrar Centern upp med 0,3 och ligger nu uppe på 7,8.

Sifo har svängt om

Centerns uppgång dämpar fallet för de rödgröna men sammantaget drar nu Ulf Kristerssons regeringsunderlag ifrån en aning vilket innebär att Sifo som tidigare pekat på en rödgrön valseger för närvarande istället svängt om mot att peka på blå valseger.

Med bara en vecka till valdagen väntas de kommande sammandrabbningarna i TV kunna få en avgörande effekt på valet.

Måndag - Partiledarutfrågning 1 av 2 i TV4

Tisdag - Partiledarutfrågning 2 av 2 i TV4

Onsdag- Statsministerduell i SVT

Torsdag - Partiledarutfrågning i TV4

Fredag- Partiledarutfrågning i SVT

Lördag - Statsministerduell i TV4

Här är Sifos nya mätning för i dag lördag jämfört med mätningen i går fredag:

🔴Vänsterpartiet                    7,4         -0,2
🔴Socialdemokraterna     28,5         -0,5
🟢Miljöpartiet                          4,8         -0,1
🟢Centern                                  7,8         +0,3
🔵Liberalerna                           5,8          -0,4
🔵Moderaterna                     17,3        +0,5
🔵Kristdemokraterna           6,6        +0,3
🔵Sverigedemokraterna   20,1        +0,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  48,5        -0,5 
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,8        +0,5 
 

Skiljer bara 5 mandat

Sammantaget går springer det blå blocket ifrån och omvandlat till mandat leder Ulf Kristerssons regeringsalternativ nu med 5 mandat.

🔴🟢 S+V+MP+C = 101 + 26 + 17 + 28 = 172
🔴🟢 S+V+MP  = 101 + 26 + 17 = 144
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 62 + 23 + 71 + 21 = 177
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen