18 aug 2026

NY MÄTNING: Framgångar för ena regeringsunderlaget

2022 09 03

Moderatledaren Ulf Kristersson skulle bli Sveriges nya statsminister om det vore val i dag.

Det indikerar en ny mätning som Sifo som presenterar i dag lördag. Mätningen visar att högersidan nu är på frammarsch i valspurten.

Både M och KD ökar

Moderaterna som drabbades av ett stort tapp i mätningarna förra veckan är nu på väg upp igen enligt flera olika opinionsinstitut. I dagens Sifo klättrar Ulf Kristerssons parti med 0,5 procentenheter och är nu uppe på 17,3.

Samtidigt har KD-ledaren Ebba Busch lagt in en extra växel och går upp till 6,6 vilket är 0,3 mer än Kristdemokraterna fick i valet för fyra år sedan.

Sverigedemokraterna är fortsatt klart största parti inom högersidan  samtidigt som Liberalerna är minst med 5,8 enligt den nya mätningen.

5,8 är samtidigt ett glädjebesked för Liberalerna som så sent som i maj låg klart under 4-procentspärren.

Kämpigt för Socialdemokraterna

För statsminister Magdalena Anderssons (S) parti är det just nu motvind enligt Sifo. Partiet backar mest av alla och faller ned till 28,5 procent av väljarstödet. Partiet gick i går till kraftigt angrepp mot Sverigedemokraterna men eventuella uppåt- eller nedåteffekter av detta torde återstå att se.

På vänstersidan tappar både Miljöpartiet och Vänsterpartiet stöd en aning men Annie Lööfs parti går däremot upp i flera mätningar.

I dagens Sifomätning klättrar Centern upp med 0,3 och ligger nu uppe på 7,8.

Sifo har svängt om

Centerns uppgång dämpar fallet för de rödgröna men sammantaget drar nu Ulf Kristerssons regeringsunderlag ifrån en aning vilket innebär att Sifo som tidigare pekat på en rödgrön valseger för närvarande istället svängt om mot att peka på blå valseger.

Med bara en vecka till valdagen väntas de kommande sammandrabbningarna i TV kunna få en avgörande effekt på valet.

Måndag - Partiledarutfrågning 1 av 2 i TV4

Tisdag - Partiledarutfrågning 2 av 2 i TV4

Onsdag- Statsministerduell i SVT

Torsdag - Partiledarutfrågning i TV4

Fredag- Partiledarutfrågning i SVT

Lördag - Statsministerduell i TV4

Här är Sifos nya mätning för i dag lördag jämfört med mätningen i går fredag:

🔴Vänsterpartiet                    7,4         -0,2
🔴Socialdemokraterna     28,5         -0,5
🟢Miljöpartiet                          4,8         -0,1
🟢Centern                                  7,8         +0,3
🔵Liberalerna                           5,8          -0,4
🔵Moderaterna                     17,3        +0,5
🔵Kristdemokraterna           6,6        +0,3
🔵Sverigedemokraterna   20,1        +0,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  48,5        -0,5 
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,8        +0,5 
 

Skiljer bara 5 mandat

Sammantaget går springer det blå blocket ifrån och omvandlat till mandat leder Ulf Kristerssons regeringsalternativ nu med 5 mandat.

🔴🟢 S+V+MP+C = 101 + 26 + 17 + 28 = 172
🔴🟢 S+V+MP  = 101 + 26 + 17 = 144
🔵🔵 M+KD+SD+L  = 62 + 23 + 71 + 21 = 177
 
◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.
 

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen