NY MÄTNING: Fortsatt lågt förtroende för Lööf

2022 02 07

Magdalena Andersson (S) går urstarkt –  men Annie Lööf (C) har anledning att känna oro.

 

Det är två slutsatser av Expressen/Sifos senaste förtroendemätning för partiledarna från februari.

Lågt förtroende

Annie Lööf (C) har anledning att känna sig bekymrad.

Endast 23 procent av väljarna uppger att de har förtroende för Centerpartiets ledare. Det är ungefär samma siffror som C-ledaren uppvisat i de två senaste mätningarna.

Magdalena i toppen

Statsminister Magdalena Andersson (S) går urstarkt. Hon placerar sig högst upp i mätningen med 52 procent. Siffrorna visar att Andersson har över hälften så stort förtroende hos väljarna i jämförelse med Annie Lööf.

C tappar väljare  

Magdalena Anderssons höga förtroende kan förklaras utifrån två aspekter. Det menar Sifos opinionschef Toivo Sjörén.

– C är delat. Många väljare ligger till höger, andra ligger i mitten och bland dem har många gått till S sedan Andersson tillträdde. Det stora tappet kom när Andersson blev ledare samtidigt med diskussionen om budgeten, säger han till Expressen.

Förtroendegap mellan Andersson och Kristersson

Gapet mellan förtroendet hos väljarna för Magdalena Andersson och M-ledaren Ulf Kristersson är fortsatt stort. Februaris mätning visar att Andersson befäster sitt stora övertag gentemot Kristersson – 17 procentenheter skiljer statsministern från M-ledaren.

– Vi kan inte längre tala om en smekmånad. Det är en nivå hon verkar kunna hålla. Det är ett betydande hopp till Ulf Kristersson, säger Toivo Sjörén.

Fast i botten

Föga förvånande fortsätter partiledarna från riksdagens två krispartier, L och MP, att uppmäta lägst förtroende bland väljarna. Partiledarnas dåliga siffror avspeglar sig i L och MP:s låga förtroende bland väljarna.

Miljöpartiets språkrör Per Bolund och Märta Stenevi får nio respektive sex procent av väljarnas förtroende i mätningen.

Liberalernas Nyamko Sabuni gör Bolund och Stenevi sällskap i botten. Hon hyser endast åtta procent av väljarnas förtroende.

Större förtroende för Andersson

Noterbart är att MP-väljare har större förtroende för Magdalena Andersson än för de egna språkrören. Oroväckande siffror för partiet, som lämnade regeringen när Magdalena Andersson blev framröstad till statsminister.

– När partiledare har så dåligt förtroende är folk inte beredda att lyssna på dem. Det är en dubbel uppförsbacke. Dels har partiet låga siffror, dels vill folk inte lyssna på ledare med så lågt förtroende, säger Toivo Sjörén till Expressen.

Hela listan

  • Magdalena Andersson (S): 52 procent (+1)

     

  • Ulf Kristersson (M): 35 procent (+3)

     

  • Jimmie Åkesson (SD): 31 procent (+2)

     

  • Nooshi Dadgostar (V): 30 procent (+1)

     

  • Ebba Busch (KD): 28 procent (+3)

     

  • Annie Lööf (C): 23 procent (-1)

     

  • Per Bolund (MP): 9 procent (+1)

     

  • Nyamko Sabuni (L): 8 procent (-1)

     

  • Märta Stenevi (MP): 6 procent (-1)

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen