NY MÄTNING: Får lägsta stödet på fem år

2022 04 08

Sverigedemokraterna når sitt sämsta stöd på fem år samtidigt som tre partier som tidigare backat nu ökar i stöd.

Det visar en ny mätning från Demoskop som presenteras i dag. 

Rödgröna ökar

Socialdemokraternas stora uppgång den senaste tiden stannar av i den nya mätningen men samtidigt vänder Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centern alla uppåt vilket gör att vänster-mittensidan går framåt i mätningen.

Det är glädjande för Nooshi Dadgostar (V), Annie Lööf (C) och de båda MP-ledarna Märta Stenevi och Per Bolund som kämpat i motvind tidigare i vår.

Det största lyftet av de tre står Miljöpartiet för - sett till andelen av partiets totala storlek - och ökningen på 0,6 för partiet närmare 4-procentsspärren.

Socialdemokraterna på höga nivåer

Även om S tappar en aning så ligger de fortsatt på höga nivåer.

– I tider av krig och kris gynnas det statsbärande partiet. Det kan vara så att opinionen nu nått en mättnadsgrad, säger Demoskops vd Karin Nelsson till Aftonbladet.

SD faller i opinionen

Sverigedemokraterna har backat sedan Rysslands krig mot Ukraina inleddes och partiet sjunker nu ytterligare. Jimmie Åkessons parti är i den nya mätningen nere på den lägsta nivån på fem år. Inte sedan 2017 har SD varit på så låga nivåer i Demoskop.

På senare tid har försvarspolitiken och ett möjligt medlemskap i Nato varit i fokus och SD har ännu inte klart för sig om de är för eller emot Nato utan analyserar nu igenom frågan på nytt. Moderaterna är däremot klart för.

– Där är SD inte alls lika tydliga i sin politik som M, säger Demoskops vd.

Kristdemokraterna tappar

Ebba Buschs parti faller med 1,1 procentenheter och står därmed för det största tappet av alla partier. Kristdemokraterna fick dock hela 6,5 procent i Demoskops marsmätning och trots fallet har partiet en bra bit ned till spärren. 

Team Magdalena (S) ökar ledningen

Med anledning av uppgången för Vänstern, Centern och Miljöpartiet lyfter de Rödgröna  med hjälp av Centern och drar ifrån M-KD-SD-L-sidan. Om Demoskopmätningen vore valresultat skulle Centerpartiet sannolikt bli vågmästare.

Men det är fortsatt jämnt mellan de båda regeringsunderlagen och väldigt mycket hänger på om MP och L kommer in i riksdagen eller inte.

Här är Demoskops mätning för april jämfört med mars:

                                                       April     Mars

🔴Vänsterpartiet                      8,1     +0,7
🔴Socialdemokraterna       31,5      -0,9
🟢Miljöpartiet                           3,5      +0,6
🟢Centern                                   8,0      +0,5
🔵Liberalerna                            2,4      +0,2
🔵Moderaterna                     22,9      +0,9
🔵Kristdemokraterna           5,4      -1,1
🔵SD                                            17,0      -0,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,1      +0,9
🔴🟢 S+V+MP                        43,1       +0,4
🟢      Centern                             8,0       +0,5
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,7       -0,5
 
Mandatfördelning
Miljöpartiet och Liberalerna blir helt utan mandat vilket gör att de 349 mandaten fördelas ut på sammantaget sex olika partier i nya mätningen.
 
🔴🟢 S+V+C+MP                   119+30+30+0  = 179 mandat 
🔵🔵 M+KD+SD+L               86+20+64+0     = 170  mandat
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det ännu oklart var Centern landar i regeringsfrågan i ett läge där Annie Lööfs parti kan komma att pressas att välja mellan V, SD eller extra val.
 
Extra val möjligt
Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.
 
ANALYS PARTI FÖR PARTI

🔴 V har tappat i flera mätningar efter fiaskot där man först röstade nej till vapenleverans till Ukraina men sen ändrade sig till ja. Partiet har haft en tuff period men vänder nu uppåt. Det kan indikera att Nooshi Dadgostars parti nu är på uppgång igen.

Partiet har fått en extra utmaning från S i samband med att Magdalena Andersson tagit över Socialdemokraterna och hennes profil är sannolikt populärare bland många V-väljare än Stefan Löfvens profil. 

🔴 S är på kraftig frammarsch med sin nya partiledare Magdalena Andersson som dessutom fått ett stort lyft i samband med Rysslands krig mot Ukraina. Hon har setts i många internationella sammanhang och får skyhöga resultat i förtroendemätningarna. Magdalena Andersson lyfter partiet med sin tydligare och mer direkta ledarstil.

Att S nu är själva i regeringen efter att MP lämnat gör att statsministern kan köra betydligt renare S-politik vilket torde stärka partiet hos en hel del väljare.  

🟢 MP har efter att partiet lämnade regeringen fallit kraftigt i opinionen men får i denna mätning ett tydligt lyft. MP har varit det parti som tydligast sagt nej till att importera olja och gas från Ryssland vilket en stor del av svenska folket sannolikt är mycket positiva till. Det kan bidra till att partiet nu ökar.

🟢 C har tappat tydligt efter att partiet sade ja till Magdalena Andersson (S) som ny statsminister men nej till hennes nya budget. Det blev otydligt för väljarna som upplevde Centerns resonemang som opålitligt och oväntat. Samtidigt är Centerns stöd helt nödvändigt för Socialdemokraternas möjlighet att styra landet.

Annie Lööfs parti har en nyckelposition avseende regeringsfrågan 2022 men partiet riskerar ändå att framstå som ett osäkert kort för väljarna som sannolikt vill veta vilken statsministerkandidat man stödjer. Samtidigt är det en gyllene chans för Centern att befästa sin roll som vågmästarparti. Det är en kritisk fas för partiet framöver.

Partiets ökning är efterlängtad för Annie Lööf men det behövs fler mätningar för att klargöra om det handlar om ett trendbrott för partiet.

🔵 L ligger fortsatt på mycket låga nivåer i mätningarna och krisen blir större ju närmare valet kommer. En ökning behöver komma före valets slutspurt om man ska öka chansen till stödröster. Så här långt har Liberalerna visat sig svaga på att finna enskilda frågor som lyfter partiet - kanske utgör Nato en möjlighet till lyft.

🔵 M hade starkt år 2021 men tappade tydligt efter att Magdalena Andersson tog över som S-ledare efter Stefan Löfven. Socialdemokraterna upplevs därmed som ett piggare och vassare parti.

I samband med att försvaret och Nato kommit i fokus gynnas dock Moderaterna som är kraftigt för Nato samtidigt som Socialdemokraterna svajar och lutar åt nej ena dagen men åt kanske andra dagen.

🔵 KD fokuserar på landsbygden och sjukvården och har ökat i flera mätningar men går i denna nya mätning nedåt. Sannolikt handlar det delvis om att KD-väljare sneglar åt Ulf Kristersson som fått mycket utrymme i media avseende Moderaternas ja till Nato.

🔵 SD har haft problem ända sedan Rysslands brutala krig mot Ukraina bröt ut. Partiledarens ovilja att välja mellan Joe Biden och Vladimir Putin fick stor uppmärksamhet. Och nyligen spred en SD-riksdagsledamot som dessutom satt i försvarsutskottet grov ryska krigspropaganda och desinformation vilket sänkte partiets förtroende ytterligare.

SD har samordnat sig allt mer med M och KD och det projektet har på många sätt betydligt större betydelse än huruvida SD får 18 eller 22 % i valet 2022.  

◾Mätningen är genomförd  29 mars - 5 april.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen