NY MÄTNING: Får lägsta stödet på fem år

2022 04 08

Sverigedemokraterna når sitt sämsta stöd på fem år samtidigt som tre partier som tidigare backat nu ökar i stöd.

Det visar en ny mätning från Demoskop som presenteras i dag. 

Rödgröna ökar

Socialdemokraternas stora uppgång den senaste tiden stannar av i den nya mätningen men samtidigt vänder Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centern alla uppåt vilket gör att vänster-mittensidan går framåt i mätningen.

Det är glädjande för Nooshi Dadgostar (V), Annie Lööf (C) och de båda MP-ledarna Märta Stenevi och Per Bolund som kämpat i motvind tidigare i vår.

Det största lyftet av de tre står Miljöpartiet för - sett till andelen av partiets totala storlek - och ökningen på 0,6 för partiet närmare 4-procentsspärren.

Socialdemokraterna på höga nivåer

Även om S tappar en aning så ligger de fortsatt på höga nivåer.

– I tider av krig och kris gynnas det statsbärande partiet. Det kan vara så att opinionen nu nått en mättnadsgrad, säger Demoskops vd Karin Nelsson till Aftonbladet.

SD faller i opinionen

Sverigedemokraterna har backat sedan Rysslands krig mot Ukraina inleddes och partiet sjunker nu ytterligare. Jimmie Åkessons parti är i den nya mätningen nere på den lägsta nivån på fem år. Inte sedan 2017 har SD varit på så låga nivåer i Demoskop.

På senare tid har försvarspolitiken och ett möjligt medlemskap i Nato varit i fokus och SD har ännu inte klart för sig om de är för eller emot Nato utan analyserar nu igenom frågan på nytt. Moderaterna är däremot klart för.

– Där är SD inte alls lika tydliga i sin politik som M, säger Demoskops vd.

Kristdemokraterna tappar

Ebba Buschs parti faller med 1,1 procentenheter och står därmed för det största tappet av alla partier. Kristdemokraterna fick dock hela 6,5 procent i Demoskops marsmätning och trots fallet har partiet en bra bit ned till spärren. 

Team Magdalena (S) ökar ledningen

Med anledning av uppgången för Vänstern, Centern och Miljöpartiet lyfter de Rödgröna  med hjälp av Centern och drar ifrån M-KD-SD-L-sidan. Om Demoskopmätningen vore valresultat skulle Centerpartiet sannolikt bli vågmästare.

Men det är fortsatt jämnt mellan de båda regeringsunderlagen och väldigt mycket hänger på om MP och L kommer in i riksdagen eller inte.

Här är Demoskops mätning för april jämfört med mars:

                                                       April     Mars

🔴Vänsterpartiet                      8,1     +0,7
🔴Socialdemokraterna       31,5      -0,9
🟢Miljöpartiet                           3,5      +0,6
🟢Centern                                   8,0      +0,5
🔵Liberalerna                            2,4      +0,2
🔵Moderaterna                     22,9      +0,9
🔵Kristdemokraterna           5,4      -1,1
🔵SD                                            17,0      -0,5
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  51,1      +0,9
🔴🟢 S+V+MP                        43,1       +0,4
🟢      Centern                             8,0       +0,5
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,7       -0,5
 
Mandatfördelning
Miljöpartiet och Liberalerna blir helt utan mandat vilket gör att de 349 mandaten fördelas ut på sammantaget sex olika partier i nya mätningen.
 
🔴🟢 S+V+C+MP                   119+30+30+0  = 179 mandat 
🔵🔵 M+KD+SD+L               86+20+64+0     = 170  mandat
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det ännu oklart var Centern landar i regeringsfrågan i ett läge där Annie Lööfs parti kan komma att pressas att välja mellan V, SD eller extra val.
 
Extra val möjligt
Det är inte uteslutet att C blir vågmästare men säger nej till samverkan med både V och SD. Det kan sluta med extra val - eller med att något av partierna L, M, KD, S eller MP byter sida.
 
ANALYS PARTI FÖR PARTI

🔴 V har tappat i flera mätningar efter fiaskot där man först röstade nej till vapenleverans till Ukraina men sen ändrade sig till ja. Partiet har haft en tuff period men vänder nu uppåt. Det kan indikera att Nooshi Dadgostars parti nu är på uppgång igen.

Partiet har fått en extra utmaning från S i samband med att Magdalena Andersson tagit över Socialdemokraterna och hennes profil är sannolikt populärare bland många V-väljare än Stefan Löfvens profil. 

🔴 S är på kraftig frammarsch med sin nya partiledare Magdalena Andersson som dessutom fått ett stort lyft i samband med Rysslands krig mot Ukraina. Hon har setts i många internationella sammanhang och får skyhöga resultat i förtroendemätningarna. Magdalena Andersson lyfter partiet med sin tydligare och mer direkta ledarstil.

Att S nu är själva i regeringen efter att MP lämnat gör att statsministern kan köra betydligt renare S-politik vilket torde stärka partiet hos en hel del väljare.  

🟢 MP har efter att partiet lämnade regeringen fallit kraftigt i opinionen men får i denna mätning ett tydligt lyft. MP har varit det parti som tydligast sagt nej till att importera olja och gas från Ryssland vilket en stor del av svenska folket sannolikt är mycket positiva till. Det kan bidra till att partiet nu ökar.

🟢 C har tappat tydligt efter att partiet sade ja till Magdalena Andersson (S) som ny statsminister men nej till hennes nya budget. Det blev otydligt för väljarna som upplevde Centerns resonemang som opålitligt och oväntat. Samtidigt är Centerns stöd helt nödvändigt för Socialdemokraternas möjlighet att styra landet.

Annie Lööfs parti har en nyckelposition avseende regeringsfrågan 2022 men partiet riskerar ändå att framstå som ett osäkert kort för väljarna som sannolikt vill veta vilken statsministerkandidat man stödjer. Samtidigt är det en gyllene chans för Centern att befästa sin roll som vågmästarparti. Det är en kritisk fas för partiet framöver.

Partiets ökning är efterlängtad för Annie Lööf men det behövs fler mätningar för att klargöra om det handlar om ett trendbrott för partiet.

🔵 L ligger fortsatt på mycket låga nivåer i mätningarna och krisen blir större ju närmare valet kommer. En ökning behöver komma före valets slutspurt om man ska öka chansen till stödröster. Så här långt har Liberalerna visat sig svaga på att finna enskilda frågor som lyfter partiet - kanske utgör Nato en möjlighet till lyft.

🔵 M hade starkt år 2021 men tappade tydligt efter att Magdalena Andersson tog över som S-ledare efter Stefan Löfven. Socialdemokraterna upplevs därmed som ett piggare och vassare parti.

I samband med att försvaret och Nato kommit i fokus gynnas dock Moderaterna som är kraftigt för Nato samtidigt som Socialdemokraterna svajar och lutar åt nej ena dagen men åt kanske andra dagen.

🔵 KD fokuserar på landsbygden och sjukvården och har ökat i flera mätningar men går i denna nya mätning nedåt. Sannolikt handlar det delvis om att KD-väljare sneglar åt Ulf Kristersson som fått mycket utrymme i media avseende Moderaternas ja till Nato.

🔵 SD har haft problem ända sedan Rysslands brutala krig mot Ukraina bröt ut. Partiledarens ovilja att välja mellan Joe Biden och Vladimir Putin fick stor uppmärksamhet. Och nyligen spred en SD-riksdagsledamot som dessutom satt i försvarsutskottet grov ryska krigspropaganda och desinformation vilket sänkte partiets förtroende ytterligare.

SD har samordnat sig allt mer med M och KD och det projektet har på många sätt betydligt större betydelse än huruvida SD får 18 eller 22 % i valet 2022.  

◾Mätningen är genomförd  29 mars - 5 april.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


30 april 2026

Panik i jätteland – hela flygbranschen kan kollapsa

2026 04 30

Flygbranschen i ett av världens största länder står “på randen" till kollaps.

Priset på flygbränsle har chockhöjts.

Nu är en total nedstängning nära förestående i Indien, varnar flygbolagens branschorganisation FIA.

I ett brev till ministeriet för civil luftfart vädjas det om akut hjälp innan det är för sent.

– Flygbranschen i Indien är under extrem press och står på randen att lägga ned eller stoppa sin verksamhet. Flygsektorns svåra tillstånd har förvärrats av det västasiatiska kriget och den orimliga ökningen av priset pÅ turbinbränsle, framhåller FIA enligt Hindustan Times.

"Helt olönsamt"

Priset har höjts med 73 rupier per liter, motsvarande cirka 10 kronor per liter.

En ökning som gjort internationella flygningar “helt ogenomförbara”, menar FIA.

– Bränslepriset för internationell verksamhet höjdes med 73 rupier per liter, vilket praktiskt taget gjorde internationell verksamhet tillsammans med inhemsk verksamhet helt olönsam och resulterade i betydande förluster för flygsektorn i april 2026.

Valutan på lägsta nivå

Vanligtvis uppgår bränslekostnaderna till 30-40 procent av flygbolagens utgifter. Kriget i Iran och det efterföljande oljekrisen har förändrat det radikalt.

Idag utgör kostnaderna snarare 55-60 procent, enligt FIA.

– Lägg också till att rupien har försvagats ytterligare till sin lägsta nivå, vilket adderar ytterligare belastning på flygbolagen när det gäller prissättningen på turbinbränsle.

LÄS MER: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin

Flera bolag på ruinens brant

För att ta sig ur krisen vill branschen se att regeringen tar till flera akuta åtgärder. Bland annat att skjuta fram punktskatten på flygbränsle och sänka momsen i stora delstater som New Delhi och Tamil Nadu. 

Sedan oljekrisen tilltog befinner sig flera större flygbolag på ruinens brant. Det amerikanska bolaget Spirit Airlines är exempelvis på väg i konkurs. USA:s president Donald Trump kan emellertid rädda flygbolaget med en affär som bedöms vara värd motsvarande nästan 5,4 miljarder kronor, rapporterar Daily Express.

Ryanair, Lufthansa och KLM tillhör också några av jättarna som ställt in flera avgångar till sommaren.

LÄS MER: Oroväckande för svenska bilister – sticker iväg rejält

Foto: D. Eledut

Text: Redaktionen


30 april 26

”Kan döda oss alla” – Elon Musk förskräckt

2026 05 01

Techmiljardärerna Elon Musk och Sam Altman gör upp i domstolen i Kalifornien.

Detta efter att Musk lämnat in en stämningsansökan mot Altman, som är vd för bolaget Open AI.

Musk, som var med och startade bolaget 2015, menar att Altman har lurat honom. Enligt Musk skulle Open AI vara ett icke-vinstdrivande bolag som drevs öppet och ideellt.  

I stämningsansökan hävdar Musk att Open AI har brutit mot sitt ursprungliga uppdrag under Altmans ledning. Han pekar på att bolagets gjorts om till en vinstdrivande verksamhet och att AI-tekniken inte längre delas öppet med allmänheten.

Musk menar att utvecklingen är farlig för mänskligheten. I sitt första anförande under rättegången varnar han för att AI-kapplöpningen kan få förödande konsekvenser.

– Det skulle kunna döda oss alla, säger han enligt tidningen People.

– Vi vill inte ha ett Terminator- slut. Vi vill ha en framtid i Gene Roddenberrys anda, som i Star Trek, fortsätter Musk.

Chip i hjärnan

Elon Musk driver flera egna AI-projekt.

För tre år sedan grundade han AI-bolaget xAI – en direkt konkurrent till Open AI.

Musk har också ett nära samarbete med teknikföretaget Neuralink, som han var med och grundade 2016. Företagets ambition är att ta fram ett trådlöst chip som kan placeras i människors hjärnor. Målet är att människan ska kunna styra teknik med enbart tankekraft.

– Det är en symbios mellan människan och AI, som är bättre för mänskligheten, säger Musk om projektet enligt People,  

Sam Altmans inledande anförande väntas senare under rättegången, som förväntas pågå i ungefär en månad.

LÄS OCKSÅ: Valuta kollapsar – lägsta nivån någonsin 

Varnat i flera år

Elon Musk har vid upprepade tillfällen varnat för konsekvenserna av AI-kapplöpningen.

I ett öppet brev 2023 varnade han och flera andra experter för att kapplöpningen om att utveckla AI-system är utom kontroll och hotar mänskligheten.

– De senaste månaderna har AI-labb varit låsta i en kapplöpning utom kontroll för att utveckla och distribuera allt kraftfullare digitala hjärnor som ingen, inte ens deras skapare, kan förstå, förutsäga eller på ett tillförlitligt sätt kontrollera, står det i brevet.

LÄS OCKSÅ: Dubbelkonkurs i bilbranschen – tusen anställda drabbas 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen