NY MÄTNING: Ett parti går starkt framåt

2023 02 02

En ny opinionsundersökning visar att ett parti nått sitt högsta stöd på 14 år.

Flera partier backar i DN/Ipsos januarimätning och tre partier står nu på riksdagsspärren.

Liberalerna klättrar tillbaka till 4 procent och får sällskap av Kristdemokraterna och Miljöpartiet som tappar.

Socialdemokraterna fortsätter gå starkt framåt och når sitt högsta stöd på 14 år med sina 37 procent.

Väljarnas missnöje driver upp Socialdemokraterna siffror. Många uppfattar det som att regeringen har svikit vallöften om elstöd och bränslepriser. Och även om ingen trodde att gängkriminaliteten skulle lösas på ett halvår så ser alla att utvecklingen just nu går åt rakt motsatt håll, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos till DN.

“Inget direkt inflytande”

Centerpartiet fortsätter falla och har nu enligt undersökningen bara 5 procent av väljarstödet.

Till följd av Annie Lööfs avgång väntas Muharrem Demirok bli hennes efterträdare och ta över partiet som nu befinner sig i ett utsatt läge.

Efter att Annie Lööf meddelat sin avgång har Centerpartiet spelat en undanskymd roll i politiken. Efter maktskiftet har man inget direkt inflytande. Jag tror att det är där man får söka förklaringen, säger Källebring.

Mycket som hänt

Under den senaste tiden har inrikespolitiken handlat mycket om Sveriges Natoansökan.

På tisdagen hade statsminister Ulf Kristersson (M) möte med riksdagspartiernas partiledare för att informera om det osäkra läge Sverige befinner sig i.

Detta efter att flera länder riktat hård kritik mot Sverige på grund av den koranbränning som tog plats utanför Turkiets ambassad i Stockholm.

“Dummaste jag hört”

Inför mötet har Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson varit kritisk till Sverigedemokraternas agerande under den senaste tidens händelser.

Jimmie Åkesson (SD) var snabb med att svara på den tidigare statsministerns uttalanden.

Det hon vill ta fokus från är ju sina egna och Socialdemokraternas väldigt tydliga kopplingar till PKK och andra terrororganisationer, sa Jimmie Åkesson till Aftonbladet.

Andersson svarade därefter att det var det “dummaste jag någonsin hört”.

Hela mätningen

Nedan är mätningen i sin helhet i jämförelse med DN/Ipsos mätning från december.

🔴Vänsterpartiet                       8          +1
🔴Socialdemokraterna         37         +2
🟢Miljöpartiet                             4           -1
🟢Centern                                     5           -1
🔵Liberalerna                              4          +1
🔵Moderaterna                       18          +0
🔵Kristdemokraterna             4           -1
🔵Sverigedemokraterna     18          -1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  54            +1
🔵🔵 M+KD+SD+L              44             -1

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen