NY MÄTNING: M-KD-SD-sidan skulle vinna om det vore val i dag

2021 08 11

Moderaterna ökar mest och Liberalerna sjunker rejält i en helt ny mätning som presenteras i dag.

Det är Demoskop som kommer ut med sin mätning för augusti och den bjuder på dramatik då två partier ligger under spärren. Sommaren har präglats av brottsligheten i Sverige vilket kan tänkas bidra till att M och SD ökar i opinionen.

Parti                      Demoskop aug       Skillnad mot juli

🔴Vänsterpartiet                   10,2      +0,8
🔴Socialdemokraterna       24,6      -0,6
🟢Miljöpartiet                            3,5      +0,0
🟢Centern                                  10,1      -0,3
🟣Liberalerna                             2,3      -1,2
🔵Moderaterna                      23,2      +1,5
🔵Kristdemokraterna            5,4      -0,7
🟡Sverigedemokraterna    19,9     +0,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                    48,4      -0,1
🔵🟡M+KD+SD+L                 50,8     +0,2
 
Centern är i nuläget öppet för samarbete med flera partier i båda de två regeringsunderlagen. I summeringen ovan har de sorterats in i det regeringsunderlag som jag för närvarande finner mest troligt att de kommer att tillhöra efter valdagen men det är osäkert och kan komma att ändras före valet. 
 
ANALYS
M-KD-SD-L-sidan är störst räknat i procent men både Liberalerna och Miljöpartiet skulle falla ur riksdagen om det vore val idag. Det skulle ge seger till högersidan eftersom man även utan L skulle bli större än den rödgröna sidan.
Å andra sidan är det sannolikt lättare för Miljöpartiet att nå upp till 4 % än det är för Liberalerna då MP har lättare att få stödröster och har närmare till 4 %-spärren. Med andra ord är det ett mycket spännande och jämnt läge i svensk politik just nu. Här är en snabbanalys parti för parti:
 
✅ V har nu parkerat sig på en mycket hög nivå efter att Nooshi Dadgostar fällde regeringen tillsammans med M, KD, L och SD och därmed såg till att stoppa förslaget om så kallade marknadshyror.  

✅ S ligger klart under förra valresultatet. Är i stort behov av tydliga profilfrågor inför valet.

✅ MP tycks ha svårt att nå stabil mark över 4 %-spärren. Kan få förnyad energi av att klimatfrågan hamnar allt mer i fokus.

✅ C ligger fortsatt högt. Partiet är i behov av att formulera sin strategi i regeringsfrågan.

✅ L är ett parti i fortsatt kris och tappar mest av alla. Goda råd är dyra men samtidigt är det långt kvar till valdagen.

✅ M ökar mest av alla partier och ligger nu blott 1,4 % bakom S. Gynnas av fokuset på brottsligheten där M har högt förtroende bland väljarna enligt mätningar.

✅ KD tappar näst mest av alla partier. Hur Ebba hanterar hustvisten framöver kan få stor påverkan.

✅ SD ökar och ligger klart över valresultatet på 17,5 %. Partiet ser ut att ha en stabil utveckling men kan vänta sig stegrande kritik från andra sidan närmare valet.

◾Mätningen är genomförd 2 aug - 5 aug.  

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen. Men mandatmässigt ingår de inte.

[yop_poll id="468"]

Butikskedjan Power går ut med varning till kunder

2025 02 10

Butikskedjan Power varnar för bedrägerier och falska hemsidor.

Elektronikkedjan är ett av många företag som tvingas rikta den här typen av meddelanden till kunderna.

Bedrägerier ställer till med stora problem - och Power har märkt att deras varumärke används för att genomföra sådana brott.

Därför går kedjan nu ut med en varning till kunderna.

Power varnar

Så här lyder Powers varning:

– Just nu cirkulerar det bluff-SMS från avsändaren "Power" där ordernummer som börjar på 6 och ett falskt 08-nummer anges, varnar kedjan.

– POWER skickar enbart ut SMS med avsändare POWER (stora bokstäver), våra webbordrar börjar med nummer 21 och numret för att kontakta oss på via kundtjänst är 08 517 66 000. Kontrollera att SMS'et du fått stämmer överens med detta, annars är det falskt.

Även bedrägerisida

Power har även lagt märke till att det dyker upp bedrägerisidor.

– Just nu får vi in kunder som lagt ordrar på www.power-sverige.com. Detta är en bedrägerisida och inget som POWER står bakom. Power.se är den enda hemsidan som vi säljer produkter online på.

Olika typer

Power förklarar att bedragarna använder sig av olika typer av metoder för att lura folk.

– Bedragare kan försöka nå dig via mejl, telefonsamtal eller SMS och påstå att de representerar POWER Sverige, förklarar kedjan.

– Ett exempel kan vara att de ringer dig, utan att du haft tidigare kontakt, och utger sig för att vara från kundtjänst. De kan be om personlig information, lösenord eller annan känslig information.

Leveranser och sociala medier

Power varnar även för leveransbedrägerier och att bedragarna använder sociala medier.

Kunder kan få ett SMS eller mejl där det står att man beställt något och att det är på väg till postombud och vid frågor ska kedjan kontakta oss på ett telefonnummer. 

Detta nummer leder till bedragare som sannolikt kommer försöka få dig att logga in med BankID.

– Bedragare kan skapa falska webbplatser eller sociala medieprofiler som ser ut som POWER Sveriges officiella sida, fortsätter Power.

– De kan försöka locka kunder med tävlingar för att göra köp eller för lämna ut personlig information. Ofta säljs produkter till enormt billiga priser.

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


Experter slår larm om Elon Musk – “Har aldrig tidigare hänt i världen”

2025 02 07

Elon Musk, vd för Tesla, har tagit ett våldsamt grepp om makten i USA de senaste veckorna.

Den anklagelsen kommer nu från flera politiska experter.

Multimiljardären lade nästan 270 miljoner dollar på att stötta USA:s president Donald Trump under valkampanjen i höstas och har ibland kallats för “skuggpresidenten”.

Hans maktposition saknar motstycke i amerikansk historia, menar kritikerna.

– Det är en kombination av ekonomisk makt, mediamakt och politisk makt som jag inte tror att vi någonsin har sett förut i någon demokrati i världen, säger statsvetaren Steven Levitsky från Harvard University till AP.

215 miljoner följare

Hösten 2022 tog Elon Musk över sociala medieplattformen Twitter, som numera går under namnet X.

Han har därefter, enligt kritiker, gjort plattformen till en megafon för republikanerna. De senaste dagarna har Musk använt X för lyfta fram flera nya uppmärksammade beslut för sina 215 miljoner följare, exempelvis valet att stänga ned biståndsmyndigheten USAid.

I måndags uppmanade han anställda på myndigheten att stanna hemma. Samtidigt vittnade flera personer om att de blivit utslängda från myndighetens datasystem.

Elon Musk påstod nyligen också att han “raderat” ett direktorat som arbetar med skattedeklarationer, vilket orsakade stort kaos och förvirring bland amerikaner.

LÄS MER: Elon Musk sprider lögn om skjutningen i Örebro

Varnar för intressekonflikter

Elon Musk klassas som en “särskilt statlig anställd” i USA. Han omfattas inte av samma etiska och ekonomiska begränsningar som andra statligt anställda.

Ett problem, enligt fler experter, som flaggar för intressekonflikter. Exempelvis har Musks företag miljardavtal med flera amerikanska myndigheter.

Donald Trump håller inte med om risken.

– Där vi tror att det finns en konflikt eller ett problem kommer vi inte låta honom gå i närheten av, sade presidenten tidigare i veckan enligt AP.

"Var går gränsen?"

Men Steven Levitsky hävdar att det är “otänkbart” att världens rikaste man på egen hand kan styra en av planetens mest inflytesrika kommunikationskanaler samtidigt som han arbetar på uppdrag av Vita huset.

Han får medhåll av Steven Livingston, grundare av Instiute for Data, Democracy & Politics vid George Washington University. 

– Det är att böja sig för en miljardärs vilja och infall och inte mot kongressen. Var slutar X och Elon Musk och var börjar regeringen? Jag är inte säker på var den gränsen går längre, säger han till nyhetsbyrån.

Foto: TED Conference, Flickr

Text: Redaktionen