NY LAG: Rekordmånga får böter – högsta antalet sedan 2011

2025 02 03

År 2022 ändrades lagen om nedskräpning i Sverige.

Numera är även mindre skräp, till exempel cigarettfimpar och tuggummin, inkluderat i den så kallade ”skräpboten” för mindre nedskräpning.

Den som fälls riskerar böter på 800 kronor.

Nu visar färsk statistik att den nya lagen fått stor effekt.

Antalet utdelade böter för nedskräpning har femdubblats under de senaste fem åren, rapporterar stiftelsen Håll Sverige Rent med hänvisning till Polismyndigheten.

Under 2024 bötfälldes dessutom fler invånare för nedskräpning än någonsin. Totalt bötfälldes 438 personer i Sverige för nedskräpning – en ökning med 29 procent jämfört med fjolåret och det högsta antalet utdelade böter sedan 2011.

Johanna Ragnartz, vd på Håll Sverige Rent, välkomnar den kraftiga ökningen.

– Varje utfärdad bot stärker normen att det aldrig är okej att lämna skräp efter sig. Det är ett kraftfullt verktyg som skickar en tydlig signal om att varje individ behöver ta sitt ansvar för en renare miljö, säger hon i ett uttalande.

”Ser gärna att fler böter delas ut”

Trots ökningen bötfälls relativt få personer för nedskräpning i Sverige. Andelen som bötfälls är liten jämfört med andra typer av brott. I jämförelse delade polisen ut nästan 156 000 böter för hastighetsöverträdelser i trafiken under 2024.

– Fortkörning tas på stort allvar eftersom det är farligt och dyrt för samhället. Nedskräpning är också ett allvarligt problem som kräver samma tydlighet i regler och konsekvenser. Vi ser gärna att fler böter delas ut så det får samma förebyggande effekt som en fortkörningsbot, säger Johanna Ragnartz.

Fakta: Kommunerna med flest böter

Här är kommunerna där det utfärdats flest böter för nedskräpning under 2024:

Malmö

69

 

Västerås

35

 

Stockholm

33

 

Uppsala

30

 

Göteborg

19

 

Lund

15

 

Örebro

11

 

Järfälla

9

 

Helsingborg

8

 

Botkyrka

8

 

Källa: Håll Sverige Rent

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


Livsfarligt uppförande i trafiken allt vanligare – ger böter

2025 08 17

Ett uppförande i trafiken som kan vara direkt livsfarligt har blivit allt vanligare.

Människor uppförande i trafiken är avgörande för både deras egen och andras säkerhet.

Men på senare tid har ett farligt trafikbeteende blivit allt vanligare, varnar polisen.

Överraskande nog har det bland annat blivit vanligare bland föräldrar.

Vanligare bland föräldrar

Elsparkcyklar har blivit ett växande trafikproblem på flera håll i Sverige.

Polisen menar att man dagligen har problem med elsparkcyklister som bryter mot trafikreglerna.

Framför allt har man problem med människor som skjutsar andra på elsparkcykel – vilket inte är tillåtet, rapporterar SR.

Problemet är vanligt bland tonåringar, men har överraskande nog också blivit allt vanligare bland föräldrar.

– Ibland så ser vi också föräldrar som kanske skjutsar sina barn till förskolor, och även om barnet har hjälm så är det inte okej att skjutsa, säger Julia Höglund, kommunpolis i Örebro, till radiokanalen.

Att skjutsa på elsparkcykel är potentiellt livsfarligt – och ger böter.

Ger böter

Att skjutsa någon på elsparkcykel är alltså förbjudet och ger 500 kronor i böter.

Polisen understryker att beteendet ger böter för att man vill förebygga olyckor.

– Det vi vill med det här, det är ju att förebygga olyckor, det är inte för våran skull att man får 500 i böter, utan det är att vi vill inte ha några skadade i trafiken, säger Julia Höglund till radiokanalen.

Elsparkcykeln har blivit ett vanligt inslag på svenska gator de senaste åren.

Det har också lett till ett ökat antal olyckor, vilket Transportstyrelsen rapporterade i våras.

Fler olyckor – unga drabbas hårt

Under 2024 omkom fem personer och 4 599 personer skadades i elsparkcykelolyckor, enligt myndigheten.

Det innebar att olyckorna ökade med 30 procent jämfört med året innan.

Särskilt oroande är att olyckorna framför allt drabbar barn och unga.

– Olyckorna i gruppen barn och unga under 18 år har ökat mest jämfört med tidigare åren, det är en oroande utveckling, sade Khabat Amin, statistiker vid Transportstyrelsen, i ett uttalande.

Nästan hälften av dem som skadades på elsparkcykel under 2024 var personer under 25 år.

Foto: N Syed

Text: Redaktionen


JUST NU: Kyiv chockade – fruktar ”bakhåll” imorgon måndag

2025 08 17

Kyiv fruktar att en svår situation ska uppstå imorgon måndag.

Donald Trumps möte med Vladimir Putin i Alaska ledde inte till någon överenskommelse, men ledde ändå till viktiga – och i mångas ögon oroväckande – besked.

Efter mötet kände man i Ukraina först en försiktig optimism – som sedan övergick i chock, enligt Sky News.

Nu fruktar Kyiv ett ”bakhåll”.

”Chockvågor genom Kyiv” – fruktar bakhåll

I Kyiv tycktes man först vara lättade över att Trump och Putin inte hade nått någon överenskommelse utan Ukrainas medverkan.

Men sedan kom chocken – när det stod klart att Trump har övergivit målet om vapenvila, och liksom Moskva vill fokusera helt på ett fredsavtal.

– Det sände chockvågor genom Kiev, menar kanalens USA-korrespondent Martha Kelner i en analys.

Imorgon måndag ska Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj träffa Donald Trump i Vita huset.

Sist Zelenskyj besökte Vita huset slutade det med storbråk inför världspressens kameror – och nu fruktar Ukraina ett ”bakhåll”, enligt kanalen.

– Zelenskyj vet att han riskerar ett nytt bakhåll i Ovala rummet, men måste framställa sig som en villig deltagare i fredssamtal, av rädsla för att utmålas som ett hinder för en lösning, uppger kanalen.

LÄS MER: JUST NU: Putins krav avslöjade

Kan vända sig emot Ukraina

I Ukraina fruktar man alltså att Trump-administrationen återigen ska vända sig emot Ukraina, och utmåla Zelenskyj som den som sätter sig på tvären och vägrar gå med på ett fredssamtal.

Trump har berättat för Zelenskyj och för europeiska ledare om Putins krav. Ukraina fruktar att Trump ska kräva att Kyiv går med på stora eftergifter och luddiga säkerhetsgarantier.

Det faktum att Trump inte längre prioriterar vapenvila – vilket han gjorde före mötet med Putin – väcker också stor oro i Kyiv.

– Många där och på andra håll tror att Ryssland inte har för avsikt att stoppa kriget ännu, och kommer att använda sitt militära övertag på slagfältet för att pressa Ukraina i utdragna förhandlingar för att ge upp mer territorium, skriver kanalens korrespondent.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen