Ny lag på gång – bilisters ögon kan fotograferas

2024 10 07

Polisen ska få fotografera bilisters ögon, enligt ett nytt lagförslag.

Idag är det enkelt för polisen att kontrollera om en förare är rattfull, men lite svårare att upptäcka drograttfylla.

Nu föreslås en ny lag som ska ge polisen möjlighet att göra ögonundersökningar i trafiken för att upptäcka narkotikapåverkade förare.

Idag krävs det skälig misstanke, men enligt det nya lagförslaget ska polisen kunna undersöka alla vid vanliga poliskontroller, rapporterar SR.

Ska göra ögonundersökning

Polisen ska alltså få möjlighet att göra ögonundersökningar på bilister med hjälp av telefonen.

–  Vad jag tror så kommer den här ögonundersökningen att kunna bli över tid lika självklar som att man gör ett alkoholutandningsprov, säger Björn Thunbladh, regional samordnare för trafik på polisregion öst, till radiokanalen.

Enligt regeringens förslag ska den nya lagen träda i kraft i mars.

Gör eye-tracker

Lagen innebär alltså att polisen kan göra en ögonundersökning med telefonen utan att det finns någon särskild misstanke.

Det tekniska hjälpmedel som krävs ska finnas i polisens tjänstetelefon.

– Önskemålet är ju att vi ska få in det i befintlig utrustning, och då företrädelsevis vår tjänstetelefon, kunna använda kameran och göra eye-tracker för att göra en ögonundersökning ute på plats, säger Björn Thunbladh.

Lagen föreslås att gälla i fem år, därefter ska den utvärderas.

Samma möjlighet för tullen och kustbevakningen

Även tullen och kustbevakningen ska kunna göra ögonundersökningar av det här slaget, rapporterar Mest Motor.

För att utföra undersökningen använder man alltså en app i telefonen som filmar ögonen och gör en analys för att upptäcka drogpåverkan.

Om appen visar att föraren är drogpåverkad så kommer polisen att gå vidare genom att göra en närmare medicinsk kontroll.

Advokatsamfundet har emellertid påpekat att det behövs särskilda rutiner för hur man ska behandla förare som använder narkotikaklassade läkemedel, skriver tidningen.

Foto: J Staveley resp D. von Diemar

Text: Redaktionen


10 jul 26

ICA ändrar – tar bort hel avdelning i butiker

2026 07 11

En förändring i flera ICA-butiker är på väg.

ICA gör om sitt sortiment till svenska kunder och tar bort sin satsning på husdjur som egen avdelning i butikerna.

Detta efter att satsningen inte nått målen.

Storsatsning läggs ner

För kunder som vant sig vid att kunna handla husdjursprodukter i en särskild satsning hos ICA väntar nu en förändring.

Gaston, som lanserades med ambitionen att bli ICAs egen kedja för husdjursprodukter, försvinner som butikskoncept.

De tre fysiska butikerna i Uppsala, Norrköping och Västerås säljs i stället till Arken Zoo.

Beslutet kommer efter en utvärdering av satsningen.

– Pilotprojektet gav oss värdefulla lärdomar och har stärkt vår förståelse för vad husdjurskunderna efterfrågar, säger Peter Muld, tillförordnad strategidirektör på ICA Gruppen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Butiksdelen försvinner

För kunderna innebär förändringen att den egna ICA-satsningen på husdjur försvinner, men ICA uppger att utbudet av djurprodukter fortfarande ska finnas kvar på andra sätt.

Husdjursfoder i vanliga ICA-butiker, djurförsäkringar via ICA Försäkring och produkter för djur genom Apotek Hjärtat är delar av det sortiment som blir kvar.

I stället för att driva egna djurbutiker väljer ICA nu att samarbeta med Arken Zoo.

Målet är att tillsammans utveckla erbjudandet och undersöka möjligheten att skapa fler lösningar nära ICA-butiker.

Arken Zoo tar över

Arken Zoo som tar över de tre fysiska Gaston-butikerna  ser affären som en möjlighet att växa ytterligare på den svenska marknaden.

– Tillsammans med ICA ser vi goda möjligheter att stärka erbjudandet och göra det ännu enklare för husdjursägare att hitta produkter och tjänster för sina djur. Vi ser fram emot att hitta ett lånsiktigt partnerskap med ICA så våra kunder kan få fler Arken Zoo-butiker nära sig i Sverige, säger Daniel Pettersson, Country Director på Arken Zoo.

För ICA-kunder innebär förändringen alltså att Gaston försvinner som egen del av handeln.

Den särskilda djursatsningen byter namn och ägare – medan ICA i stället satsar på samarbete framför att driva en egen husdjurskedja.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


11 jul 26

IDAG: Kraftiga skyfall – drar in över fyra län

2026 07 11

Ett ordentligt oväder är på väg in över Sverige.

SMHI varnar för skyfallsliknande regn, åska och stora regnmängder.

Detta när ett oväder under lördagen drar in över fyra svenska län.

Utfärdar gul varning

Under lördagen har SMHI utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i delar av norra Värmlands län, nordvästra Dalarnas län, sydligaste Jämtlands län och delar av nordvästra Gävleborgs län.

Varningen berör bland annat orter som Torsby, Hagfors, Mora, Älvdalen, Östersund, Åre och Ljusdal.

På kort tid kan stora mängder regn falla, samtidigt som det finns stor risk för åska.

– Under lördag eftermiddag och kväll väntas kraftiga regn- eller åskskurar som kan ge stora regnmängder på kort tid, 30-50 mm. I anslutning till skurarna kan det även bli rejält blåsigt. Skurarna mattas av under sena kvällen och natten mot söndag, meddelar SMHI.

Boende uppmanas

De kraftiga regnmängderna kan leda till översvämningar i källare, dagvattensystem, viadukter och på vägar.

Även trafiken kan påverkas med försämrad sikt och risk för vattenplaning.

SMHI varnar också för att lokala störningar kan uppstå i samhällsfunktioner där de kraftigaste skurarna drar fram.

Värmen tar över på flera håll

Efter en ostadig start på nästa vecka ser vädret ut att vända rejält.

Ett högtryck förstärks över Sverige och banar väg för mer sol och stigande temperaturer.

Mot mitten av veckan ser värmen ut att nå sin topp.

Under onsdag och torsdag väntas mycket sol på många håll, med näst intill en värmebölja i flera delar av landet.

– Från tisdag väntas soligt väder i stora delar av landet med temperaturer på omkring 24–30 grader. Längst i norr blir det något svalare med mer moln, meddelar SMHI.

I norra Sverige kan det däremot fortfarande vara mer ostadigt med moln och enstaka skurar, vilket håller nere temperaturerna något.

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen