Ny film gör succé på biografer – har precis haft premiär i Sverige

2024 07 28

Två av Hollywoods största skådespelare gör succé i en ny film.

Hollywood har haft ett förhållandevis svagt första halvår.

I jämförelse med i fjol, då jättesuccéer som Barbie och Oppenheimer lockade storpublik, har det inte varit samma framgångar ännu i år.

Den tecknade filmen Insidan ut 2 varit en av de hetaste filmerna än så länge.

Nu ser det ut som att den kan få konkurrens.

Gör succé

Två av Hollywoods största skådespelare, Ryan Reynolds och Hugh Jackman, syns på duken i Deadpool & Wolverine.

Superhjältegenren har satts på paus ett tag, men med Deadpool & Wolverine hoppas man kunna locka till nytt intresse.

Det ser ut att funka, då filmen gör stor succé på andra sidan Atlanten.

– Det är den överlägset största öppningen för året och överträffar Disneys Insidan ut 2 och står för de flesta biljetter som en film har sålt under sin debuthelg sedan Barbie stormade biograferna i juli förra året, rapporterar The Guardian.

Stora summor

Filmen har redan dragit in stora summor pengar, och ser ut att kunna fortsätta på inslagen väg.

– Inklusive internationella visningar, där den har dragit in ytterligare 233,3 miljoner dollar från 52 marknader, ser Deadpool & Wolverine ut att få en global öppning på mer än 438,3 miljoner dollar.

Precis haft premiär

Den 24 juli hade filmen premiär i Sverige och har fått positiva recensioner, bland annat från Café.

– Deadpool & Wolverine är den roligaste och våldsammaste filmen Marvel gjort, skriver Café.

– Det är också Ryan Reynolds bästa film. Han får flexa sin skämtleverans och sin slapstick, men också vara uppriktig och uppgiven när det behövs.

“Otrolig för nördar”

Svenska Yle berömmer också filmen, om än man gör det från en lite annan vinkel.

– Deadpool & Wolverine är ju naturligtvis inte finkultur, den är inte en allt för djupsinnig studie i vad det betyder att vara människa. Alla kommer inte att tycka om den, många kommer inte förstå varför andra tycker om den, skriver Svenska Yle.

– Men den värmer en gammal nörds hjärta.

Foto: Merch Husey

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen