Ny elbil kommer till Sverige – betydligt billigare än populära Teslan

2024 09 21

Sverige är ett av få europeiska länder som snart får Nios nya elbil.

Det går mycket trögt på elbilsmarknaden.

Konsumenter har avvaktat med att köpa elbilar under en tid och flera aktörer har fått det svårt.

Kinesiska Nio är ett företag som har varit i en svacka, men hoppas nu kunna vända på det med den nya modellen Onvo L60.

Det rapporterar flera medier.

Så mycket kostar den i Kina

Nio vill med Onvo L60 kunna konkurrera med Teslas populära Model Y.

Priset kommer att vara en bidragande faktor, då Onvo L60 i Kina är 62 000 kronor billigare än rivalen.

– I Kina kommer de första leveranserna av elbilen att börja den 28 september där L60 kommer säljas med baspriset 297 000 kronor, rapporterar bilsajten Carup.

Teslas Model Y säljs idag för 359 000 kronor i Kina.

Kommer till Sverige

Den nya billiga elbilen kommer att komma till Sverige nästa år.

Det är en av fem europeiska marknader som Nio satsar på.

Utöver Sverige kommer Nio även att introducera Onvo L60 i Norge, Tyskland, Nederländerna och Danmark.

Det är oklart hur mycket den kommer att kosta exakt i Sverige.

Går trögt

Det går alltjämt trögt på elbilsmarknaden och ledande aktörer i branschen vill se att mer görs för att underlätta.

– Det behövs styrmedel tills marknaden är mer mogen, säger Mattias Bergman på Mobility Sweden till SVT.

– Vi hade gärna sett att man tog bort skatten för el som laddas via laddbox och sen ett riktat stöd till privatpersoner som inte har råd att köpa en elbil.

Får medhåll

Även Motorbranschens Riksförbund menar att mer behöver göras för att få fart på marknaden igen.

– I samma ögonblick som regeringen tog bort reduktionsplikten och sänkte bränslepriserna blev kalkylen för att räkna hem en elbil längre, säger Tommy Letzén, vd på MRF.

I en ny rapport reflekterar branschorganisationen Mobility Sweden över situationen.

– Mobility Swedens nyregistreringsstatistik i augusti uppvisar röda siffror för samtliga fordonsslag. Personbilsregistreringarna minskar och uppvisar en fortsatt svag privatmarknad för elbilar.

Foto: Li Zhang resp M. Lauko

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort ras vid museum – flera turister på platsen

2025 07 08

Ett större ras har inträffat vid Gruvmuseet i Norberg.

Nu inleds en räddningsinsats. 

Flera patruller från både räddningstjänsten och polisen har larmats till platsen.

"30-40 meter"

Enligt SOS Alarm handlar det om ett ras i ett gruvhål med en diameter på cirka 30-40, rapporterar Expressen. 

– Flera turister ska ha befunnit sig vid platsen i samband med händelsen, framhåller polisen i ett uttalande.

Sätter upp stängsel

I nuläget finns det inga uppgifter om personskador.

– Markägare och kommunen är informerade och kommer att sätta upp extra stängsel kring gruvhålet, uppger polisen.

Området avstängt

Norbergs kommun har kommenterat händelsen i ett inlägg på Facebook.

Enligt kommunen har ett ras skett vid sidan av Gruvmuseumet.

– Tills vidare är området avstängt. Även Linnevägen är avstängd framför museet.

Norbergs kommun kommer uppdatera löpande om händelseutvecklingen.

LÄS MER: Två personer har hittats döda

FAKTA: Gruvmuseet i Norberg

- Norbergs Gruvmuseum ligger i Kärrgruvan, strax utanför Norbergs centrum. Här kan besökare ta del av Norbergs tusenåriga historia av bergsbruk och järnhantering.

Museet är idag inrymt i byggnaden ovanför Risbergs konstschakt - och om besökare vill kan man kika ner i schaktet. I gruvmuseet finns idag linspelsdriven hisskorg för persontransporter, ett matrum, ett litet förmanskontor och en smedja. Här finns borrsmedens redskap och den gamla träpusten som fortfarande används.

- I museet finns också fotografier, modeller och föremål som skildrar gruvhanteringens historia. Besökare kan även lära dig mer om det pumpsystem som användes för att pumpa vatten ur gruvorna.

- Bakom Gruvmuseet finns Mossgruveparken där besökare kan vandra en slinga mellan vattenfyllda dagbrott och gruvor.

Källa: Visit Norberg

 

Foto: 

Text: Redaktionen


Hotelljätte slopar frukost – ingår inte längre i priset

2025 07 08

Nordens största hotellkedja slopar frukosten i det vanliga hotellpriset.

Från och med i år kommer frukosten inte att ingå när du bokar en natt på Scandic.

Det har hotelljätten bestämt.

Istället kommer gästen framöver att behöva betala en separat avgift för att få ta del av frukosten, rapporterar SVT.

Scandic själv kallar det för en "flexibel" lösning som “skräddarsyr upplevelsen efter önskemål”.

– Man kan lägga till frukost i bokningen, välja att ta med sig något litet att äta eller helt avstå från frukost. Valet kan göras före ankomst eller på hotellet, säger Johanna Uimonen, som jobbar som kommunikationschef för Scandic Finland, till tv-kanalen.

Bryter tradition

Frågan är av känslig karaktär.

I Norden har det länge varit praxis att frukosten ska ingå i hotellnattspriset och många ser det som en självklar del av upplevelsen.

Just Scandic har dessutom länge slagit sig för bröstet för just sin rikliga frukostbuffé.

– Hotellfrukosten är någonting utöver den vanliga hemmafrukosten, framhåller hotelljätten på sin hemsida.

"Bye bye Scandic"

Nyheten möts av blandade reaktioner. En del turister som SVT talat med på stan är för att frukosten ska ingå i priset, andra är emot. Det kan till exempel vara att besökaren hellre ändå äter frukost någon annanstans.

På sociala medier har frukoststoppet redan skapat reaktioner.

– Bye bye Scandic, uttrycker en användare på X som noterat Scandics förändring.

LÄS MER: Ryska turister erbjuds oväntad resa – prislappen: 28 000 kronor

"Positivt gensvar"

Scandic förklarar att hotellkedjan har testat förändringen på flera hotell. Enligt företaget har återkopplingen varit positiv.

Hotellbjässen beskriver sig själv som en “pionjär” som driver utvecklingen av hotellbranschen. 

SVT framhäver att det nya beskedet kan äventyra den nordiska traditionen om inkluderad frukost i priset. 

Fakta Scandic

  • Grundades 1961
  • Nordens största hotelloperatör
  • Omkring 280 hotell i sex länder
  • Nordens största geografiska räckvidd
  • Över 19 000 anställda

Källa: Scandic

Foto: J. Żerdzicki

Text: Redaktionen