Ny app kommer att användas mot bilister

2024 07 28

Forskare är i slutskedet med att utveckla en ny AI-app som ska användas av polisen.

Rattfylleri och drograttfylleri är alltjämt ett stort problem i trafiken.

Varje år sker många allvarliga trafikolyckor på grund av påverkade bilförare och polisen arbetar med att försöka minska förekomsten.

Det kommer man framöver att kunna göra bland annat med en ny app, åtminstone när det kommer till drograttfylleri.

Det rapporterar TV4.

Ny teknik

Forskare är just nu i slutskedet vad gäller utvecklingen av en AI-baserad app som ska hjälpa polisen identifiera en förare som använt narkotika på bara minuter.

Den nuvarande tekniken anses vara förlegad, och AI-teknik som ska skanna föraren bedöms kunna vara ett stort steg framåt.

– Det kan man göra med en sådan precision som man kan med goda evidens tala om att det här är just den här drogen. Där har vi kommit ganska långt i den här tekniken och det öppnar för väldiga möjligheter, säger Fred Nyberg, som är professor i biologisk beroendeforskning, till TV4.

Kommer att bidra

Tekniken skulle framöver även kunna användas för att införa alkolås, fast för narkotika, i bilarna.

– Min bedömning är att det här kommer att bidra till en ökad trafiksäkerhet, säger Svenska Narkotikapolisföreningens ordförande Lennart Karlsson.

Flera fall

Under de senaste dagarna har flera förare stoppats av polisen och gjort sig skyldiga till såväl rattfylleri som drograttfylleri.

– Föraren, en man, blåser positivt i polisens sållningsinstrument och misstanke om rattfylleri uppstår, meddelar polisen efter en kontroll i Åre.

– Provtagning genomförs, förhör hålls och anmälan upprättas. Mannen får också sitt körkort omhändertaget.

Även i Östersund

En annan förare stoppades av polisen i Östersund där en kontroll genomfördes.

– Polis stoppar och kontrollerar en personbil i Östersund, framhåller polisen via sin webbsida.

– Misstanke uppstår om att föraren är påverkad av narkotika och provtagning utförs.Körkortet omhändertas och en anmälning ska upprättas.

Foto: O. Augustijn

Text: Redaktionen


20 november 2025

Hushåll med eldstäder uppmanas – ”var femte saknar det”

2025 11 20

20 procent av hushållen går in i eldningssäsongen utan viktigt skydd.

När vinterns eldningssäsong drar i gång uppmanas alla hushåll med eldstäder att se över sitt brandskydd – särskilt då var femte svenskt hushåll fortfarande saknar grundläggande utrustning.

Bristande brandskydd

I en ny sammanställning av över 70 000 skadeförebyggande besiktningar konstaterar Anticimex att 21 procent av de svenska småhusen har brister i sitt brandskydd.

I hela 4 procent saknas dessutom brandvarnare helt.

– Vi vill uppmana alla husägare att kontrollera att man har brandvarnare, brandsläckare och brandfilt hemma, säger Johanna Lindström, husexpert på Anticimex.

– Har man inte – köp direkt som en tidig julklapp till sig själv. Den investeringen kan rädda liv.

Den vanligaste bristen är avsaknad av brandfilt, något som saknas i 17 procent av husen.

Därefter följer brandsläckare som saknas i 8 procent av bostäderna.

LÄS MER: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Eldstäder i fokus

När temperaturen sjunker används eldstäder mer frekvent, och det ökar risken för soteld. Soteld uppstår när sot och tjära i skorstenen börjar brinna, ofta till följd av dålig sotning eller felaktig eldning.

Resultatet kan bli skador i skorstenen och i värsta fall en fullt utvecklad husbrand.

Anticimex och brandexperter betonar därför vikten av regelbunden sotning och rätt eldningsrutiner.

Att elda med torr ved, följa eldningsinstruktioner och ge elden rätt lufttillförsel är avgörande för att minska riskerna.

– Brandrisken ökar när vintern kommer och när mörkret faller tänder vi fler ljus och eldar mer, säger Lindström.

– Faktum är att det sker flest bostadsbränder i december och januari.

Fler brandvarnare behövs

Besiktningarna visar också att många hus har brandvarnare – men för få.

Rekommendationen är minst en brandvarnare per 60 kvadratmeter, samt i alla sovrum, vid köket och på varje våningsplan.

– Bor man i ett större hus behöver man flera brandvarnare, säger Lindström och framhåller att alla bör testa sina brandvarnare en gång i månaden.

Utöver brandvarnare uppmanas hushåll att kontrollera brandsläckarens ålder och tryck, samt att utrustningen är lätt att nå.

I 1 procent av husen står brandsläckaren placerad på en svåråtkomlig plats – en detalj som kan få stor betydelse om olyckan är framme.

LÄS MER: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


20nov25

”Fick åka till tre olika Systembolag”– plötslig rusning efter samma sak

2025 11 20

Idag bildades köer utanför många av Systembolagets butiker i samband med att de skulle öppna.

Bakom anstormningen ligger att det är den tredje torsdagen i november.

Det innebär att tiden är inne för den årliga skördefesten Beaujolais nouveau, vilket är en högtidsdag för många vinälskare.

I Göteborg ringlade sig köerna långa utanför Systembolaget inför öppningen.

– Förra året tänkte jag att jag kunde vänta till lunch, men då fick jag åka till tre olika Systembolag, säger Edvard Hübinette, till GP.

Årets skörd

Den första delen av namnet på skördefesten, Beaujolais, kommer från ett vindistrikt i Frankrike.

Den andra, Nouveau, är det franska ordet för ”ny”.

Vinerna släpps bara några veckor efter att druvorna har skördats och blir de första för årgången 2025.

I Frankrike firar man dagen, vilket också många i Sverige tagit fasta på.

– Vi ska ha lite middag med lite kompisar. Vi ska öppna förra årets årgångar också samma producent som jag hoppas få tag på i dag, säger Thea Näsström Alm, till tidningen.

Läs mer: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Också i Malmö

Det var inte bara i Göteborg som folk strömmade till Systembolaget idag.

Även i Malmö ringlade köerna.

– Jag hoppade ut från ett möte för att komma hit, säger William Madsen Martinsson, till SVT.

I Frankrike sträcker sig traditionen ända tillbaka till 1800-talet som en fest för att fira årets skörd.

I Sverige har det ökat i popularitet de senaste åren, efter att också ha varit populärt i slutet på 1900-talet.

– Det är verkligen en hype, säger sommelier och vininportör Thea Jönsson, till kanalen.

Fakta Beaujolais

- Franska Beaujolais sträcker sig mellan Mâcon och Lyon.

- Regionen har kontinentalt klimat.

- Beaujolais är i princip synonymt med gamay som kan ge allt från lätta och bäriga viner till mer koncentrerade och lagringsdugliga.

Källa: Systembolaget

Läs mer: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen