NU ÖKAR PARTIET: Förhoppningar om trendbrott

2021 04 09

Liberalerna ökar med en hel procentenhet i senaste mätningen och nu hoppas partiet att ett trendbrott är nära efter sidbytet i regeringsfrågan från S-C-MP-V över till M-KD-SD-sidan.

För ett parti som ligger under 10% är en ökning med 1%-enhet betydligt större än för ett parti på 20-30% och när det gäller ett parti som ligger under spärren så handlar det om en extra viktig ökning . Därför stiger nu hoppet hos Liberalerna som är ett av de tre partier som ökar mest i nya Aftonbladet/Demoskop för april. Här är resultatet för alla partier jämfört med mars månad: 

Parti                                         April        Skillnad
🔴Vänsterpartiet                    8,4        -0,9
🔴Socialdemokraterna     25,4        +1,2
🟢Miljöpartiet                          3,3        +0,2
🟢Centern                                  9,8        -0,1
🟣Liberalerna                           3,7         +1,0
🔵Moderaterna                    22,8         -1,7
🔵Kristdemokraterna          5,2        -0,6
🟡SD                                           19,2        +1,0
 
ANALYS

✅ V ligger på en fortsatt mycket hög nivå men har fallit tillbaka en aning i debatten på sistone.

✅ S ökar men ligger på en lägre nivå än i andra mätningar.

✅ MP ligger under spärren och är i behov av att analysera varför partiet inte lyckas lyfta trots att gröna partier i många andra länder ökar rejält. 

✅ C går starkt och ligger klart över valresultatet.

✅ L ökar med hela 1,0 och närmar sig nu spärren. Mätningen är utförd strax efter Nyamkos besked i regeringsfrågan 28 mars och nu hoppas partiet att det handlar om ett trendbrott. Det behövs dock ytterligare mätningar innan man kan dra några mer säkra slutsatser.

✅ M tappar mest av alla partier och sannolikt sker tappet främst till SD. M ligger dock fortsatt på en hög nivå. 

✅ KD:s opinionsmässiga kris kvarstår och partiet får det sämsta resultatet hos Demoskop på 2,5 år.

✅ SD ökar till en nivå klart över valresultatet och är på uppgång i flera andra mätningar.

◾Mätningen är genomförd 30 mars-7 april.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår alla partier i procentsummeringen.

[forminator_poll id="2977"]

Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen