Nu kan du köpa Sveriges minsta lägenhet – så mycket kostar den

2025 01 18

En lägenhet på tio kvadratmeter har lagts ut till salu.

Bostadsmarknaden är alltjämt av stort intresse för den som vill hitta någonstans att bo och för den som vill göra bostadskarriär.

Priserna varierar beroende på hur marknaden ser ut, var lägenheten är belägen någonstans och hur stor den är.

Nu har Sveriges minsta lägenhet lagts ut till salu - och det för ett miljonbelopp.

Sveriges minsta

Det rör sig om en tio kvadratmeter stor lägenhet på Östermalm i Stockholm.

Mäklaren och bostadssajten Hemnet uppger att lägenheten är den minsta just nu till salu i Sverige.

Bostaden är alltså tio kvadratmeter och saknar kök - men finns nu på marknaden för den köpsugna för 2,3 miljoner kronor - ett kvadratmeterpris på 230 000 kronor.

Det rapporterar SVT.

“Marknaden bestämmer”

Mäklaren Simon Hedlund får frågan om inte det är lite väl dyrt för en lägenhet utan kök på tio kvadratmeter.

– Det här är väl Sveriges köpstarkaste marknad så det får väl marknaden bestämma helt enkelt. Men utifrån det som har sålts tidigare så tycker jag det, ja, säger han till SVT.

Så kan det bli

Bostadssajten Booli har lämnat en prognos för hur de ser på den svenska bostadsmarknaden 2025.

De tror på ökad aktivitet på bostadsmarknaden men måttligt stigande bostadspriser.

– Vi tror att hushållens ökade realinkomster och ytterligare sänkta rörliga bolåneräntor bidrar till att öka aktiviteten på bostadsmarknaden när fler vågar göra bostadsaffärer igen, framhåller Booli.

Sänkning väntas

Booli fortsätter.

– Däremot tror vi inte att det smittar av sig i kraftigt ökade bostadspriser då vi bedömer att de lite längre bundna bolåneräntorna, som har störst betydelse för bostadspriserna, inte sjunker mer.

– Dessutom har vi ett historiskt mycket stort utbud av bostäder på andrahandsmarknaden som i sig bör bidra till prispress.

Riksbanken väntas sänka styrräntan nu i januari och ekonomiska bedömare hoppas på ett 2025 med mer köpkraft hos konsumenter och mindre ekonomisk press.

Foto: Kirill

Text: Redaktionen


EXPERTER: Stormakt allt närmare inbördeskrig

2025 09 11

Experter varnar för att en stormakt kommer allt närmare ett inbördeskrig.

Oron och polariseringen har varit stor på många håll i världen de senaste åren.

Nu varnar experter för att stormakten USA kommer allt närmare ett inbördeskrig.

”Våldets låga nästan omöjlig att släcka”

Mordet på högerdebattören Charlie Kirk har än en gång aktualiserat debatten om våldet och polariseringen i det amerikanska samhället.

Författaren Stephen Marche, som har skrivit boken ”The Next Civil War”, varnar nu för att USA:s nästa inbördeskrig aldrig har varit så nära som nu.

Det faktum att vissa människor i sociala medier har jublat över Charlie Kirks död, snarare än att sörja den, är en extra allvarlig varningssignal, skriver han i en kommentar i The Independent.

Bristen på empati sätter igång en farlig våldsspiral, menar han.

– När våldets lågor har tänts är de nästan omöjliga att släcka, skriver Stephen Marche i tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Betydligt värre än väntat" - stort bakslag i USA

”Omöjligt hålla koll på nedgången”

Marche lutar sig mot en lång rad experter som har varnat för utvecklingen i USA, och framför allt för att samhällets reaktion på våld inte längre är densamma som den har varit förut.

Långt ifrån alla fördömer våldet, och vissa hotar med hämndaktioner, konstaterar författaren.

Stephen Marches bok kom för tre år sedan, och han har sedan dess varnat för utvecklingen i USA.

Våld har börjat definiera det amerikanska politiska livet, menar han.

– Den politiska destabiliseringen kommer alldeles för snabbt för att kunna uppfattas i sin helhet. Så mycket händer så snabbt att det är omöjligt att hålla koll på nedgången, skrev Marche i The Guardian tidigare i år.

”Då utbryter inbördeskrig”

Mordet på Charlie Kirk har alltså lett till en förnyad debatt om det politiska våldet och polariseringen i USA.

Ett citat från Charlie Kirk själv, där han också varnade för risken för ett nytt inbördeskrig, har spridits via ett klipp i sociala medier, rapporterar CNN.

– När folk slutar prata, då uppstår våld, sade Kirk i klippet, enligt kanalen.

– Då utbryter ett inbördeskrig, för man börjar tro att den andra sidan är så ond och de förlorar sin mänsklighet, tillade Charlie Kirk i klippet som nu sprids av hans anhängare i sociala medier.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland: "Då blir det action"

Foto: Bezav Mahmod Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Populär vara rusar i pris – slår 45-årigt rekord

2025 09 11

En populär investeringsvara ökar i värde och når rekordnivåer.

Årets stora turbulens på aktiemarknaden har fått allt fler att söka efter alternativa investeringar för sina pengar.

Traditionellt har guld gett en stabiliserande effekt i en investeringsportfölj.

– Guld betraktas som en säker lagring av rikedom, dess värde tenderar att hålla sig stabilt eller stiga i tider av osäkerhet eller ekonomisk turbulens, uppger brittiska The Independent.

Drivs av flera faktorer

Guldpriset har ökat i stadig takt under året.

Det har stigit med närmare 40 procent hittills i år, och med 112 procent de tre senaste åren.

– Centralbankerna, och särskilt Kina, har bidragit till prisökningarna eftersom de köper mer av metallen som värdebevarare, framhåller tidningen.

– En svagare dollar, spekulationer om räntesänkningar och den geopolitiska oron har alla varit bidragande faktorer till att priset på guld stigit kraftigt i år.

Läs också: Polismeddelande till bilister – ”Det ger faktiskt böter”

Rekordnivåer

De senaste veckorna har uppgången accelererat.

I veckan nådde priset 3 675 dollar per uns, vilket motsvarar 31 gram.

Det är den högsta prisnivån som har uppmätts om man justerar för inflationen.

Det tidigare rekordet var från 21 januari 1980.

– Då kostade guldet 850 dollar, men justerat för inflationen sedan dess motsvarar det 3 590 dollar i dagens penningvärde, uppger Bloomberg.

Skydd mot inflation

Det stigande guldpriset tros ha fler orsaker.

Sedan länge har det varit en populär investering i oroliga tider och perioder av inflation.

– Guldpriset speglar att vi återigen inser att inflationen kan bli ett problem, men också att det råder stor osäkerhet i världen, säger Carmen Reinhart, tidigare chefsekonom på Världsbanken, till The Independent.

– Guldets roll som inflationsskydd var något som gjorde det populärt på 1970- och 80-talen, men även före dess har guld alltid haft en viktig roll när tiderna varit osäkra.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: Shane

Text: Redaktionen