Nu kan du fotografera felparkerade bilar – och få pengar
2025 04 27
En ny app gör att folk kan tjäna pengar på att anmäla felparkerade bilar.
Den som går och irriterar sig på felparkerade bilar vet nu vad nästa drag är.
En ny app gör det möjligt att anmäla bilar som står fel – och tjäna pengar på det.
Det rapporterar Teknikens värld.
Ny app
Den nya appen går under namnet “Scoutpark”.
Den som ser en felparkerad bil kan anmäla det via appen – och om det hela leder till en parkeringsbot så landar hundra kronor på den anonyma anmälarens konto.
– Rapporten går sen vidare till en parkeringsvakt som behöver befinna sig i samma område för att hinna sätta en p-bot på bilen, skriver Teknikens värld.
Först i Uppsala
Appen lanserades först i Uppsala och har sedan utökats till att omfatta flera andra kommuner.
Det är dock inte alla som ställer sig positiva till det hela – och kritiker pekar på att det rör sig om ett “angiverisystem”.
Lennart Johansson, vd för Uppsala parkering, förklarar varför parkeringsbolagen inte ansluter sig till initiativet.
– Det uppmuntrar till ett betalt angiverisystem och det är inget vi vill stå bakom, säger han till Upsala Nya Tidning.
“Lagar och regler”
Via hemsidan förklarar Scoutpark att man uppmuntrar till att ett samhälle där regler och lagar är viktigast.
– Genom att engagera samhällsmedborgarna kommer vi närmare en kultur där respekt för lagar och regler är normen, framhåller Scoutpark.
– Rapportera en felparkerad bil och om en parkeringsvakt utfärdar en kontrollavgift får du 100 kr direkt via Swish!
“Hjälper till”
Scoutpark förklarar vidare att de “genom att utnyttja kraften i samhällsengagemang och teknik har utvecklat en lösning som förbättrar ordningen och efterlevnaden i städerna”.
– Vår app gör det möjligt för privatpersoner att rapportera parkeringsöverträdelser i realtid, vilket bidrar till att parkeringsreglerna kan upprätthållas mer effektivt, menas det.
– Detta proaktiva tillvägagångssätt förbättrar inte bara parkeringsdisciplinen utan bidrar också till en mer respektfull användning av offentliga utrymmen.
Foto: A. Kalinin resp Riksbanken
Text: Redaktionen