Norska Folkhälsomyndigheten: ”Våldsam ökning” av farlig sjukdom

2024 05 09

Under årets första månader har fem miljoner människor smittats av denguefeber.

Över 2 000 har dött i sjukdomen som sprids via myggor.   

Nu varnar norska Folkhälsoinstitutet , Norges motsvarighet till Folkhälsomyndigheten, för att den potentiellt dödliga denguefebern sprider sig i Europa.

– Vi ser en våldsam ökning av denguefeber för tillfället. Myggorna som överför dengueviruset tillhör släktet Aedes. En av arterna i det här släktet, kallad tigermyggan, har etablerat sig i områden i Europa, främst runt Medelhavet.

Det säger Elisabeth Astrup, läkare vid FIH:s avdelning för smittskydd och beredskap, till Dagbladet.

Vanligaste ”myggviruset”

Antalet fall av denguefeber i världen har ökat stadigt de senaste åren. I dag är det den vanligaste myggburna sjukdomen, uppger FIH.

I Sydamerika är situationen kritisk. I Argentina är sjukhusen fulla av människor som smittats av sjukdomen. Antalet smittade beräknades till 233 000 personer i slutet av mars, enligt The Guardian.

I takt med att temperaturerna stiger har myggor som bär på viruset även tagit sig till delar av Europa – främst varma länder som Frankrike, Italien och Spanien.

Norra Europa har hittills skonats från större utbrott av denguefeber, även om enstaka fall har rapporterats i Sverige och närliggande länder.

– Både myggans aktivitet och reproduktionen av viruset inuti myggan är temperaturberoende. I områden med lägre temperaturer är det därför liten risk att virussjukdomar sprids via Aedes-myggor, förklarar Elisabeth Astrup.

Kan öka lavinartat

Enligt den brittiska forskaren och virusexperten Rachel Lowe är det dock viktigt att vara på sin vakt när det kommer till myggrelaterade virussjukdomar. Hon pekar på att framtida klimatförändringar kan leda till att smittspridningen ökar kraftigt och når områden som tidigare skonats från sjukdomarna.  

Om den globala uppvärmningen begränsas till en grad skulle 2,4 miljarder kunna smittas av malaria eller denguefeber år 2100. Men om ingen förändring sker lär det snarare handla om 4,7 miljarder människor i slutet av århundradet, enligt Rachel Lowe och hennes forskarkollegor.

– Global uppvärmning på grund av klimatförändringar innebär att de sjukdomsvektorer som bär och sprider malaria och dengue kan hitta hem i flera regioner, med utbrott som kan förekomma i områden där folkhälsosystemen är oförberedda.

– Den skarpa verkligheten är att längre varma årstider kommer att utöka det säsongsbaserade fönstret för spridning av myggburna sjukdomar och gynna allt mer frekventa utbrott som blir allt mer komplicerade att hantera, sa Lowe till Sky News i slutet av april.  

Fakta: Denguefeber

Under 2023 rapporterades 150 fall av denguefeber i Sverige.

Sjukdomen ger influensaliknande symtom.

Vid infektion uppstår en eller flera av följande symptom:

- Röda ögon.

- Hög feber med frossa och svettningar.

- Kraftig huvudvärk.

- Muskel- och ledvärk.

Personer som insjuknar blir oftast feberfria inom en vecka.

Men sjukdomen kan vara livshotande.

– Sjukdomen kan bli allvarlig och kräva behandling med intensivvård på sjukhus. Många känner sig tröttare än vanligt upp till en månad efteråt, skriver vårdguiden 1177.

 

Arkivfoto: Region Kronoberg

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


05 jun 26

UPPGIFTER: Skattechock för bensin- och dieselbilar

2026 06 05

I dag måste köpare av nya bensin- och dieselbilar betala en förhöjd fordonskatt under tre års tid. 

– Malus – en förhöjd fordonsskatt under de tre första åren – gäller för bensin- och dieseldrivna personbilar klass I och II, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare, skriver Transportstyrelsen om skatten.

Nu kan det bli ännu dyrare.

Regeringens egen utredare Svante Mandell föreslår att straffskatten ska höjas och tas ut under längre tid, rapporterar Vi Bilägare.

Enligt förslaget ska köpare av nya bensin- och dieselbilar betala den förhöjda fordonskatten under fem år i stället för dagens tre år.

Dessutom föreslår Mandell att det så kallade grundbeloppet höjs från 360 till 420 kronor samt att gränsen för när den förhöjda fordonsskatten börjar tas ut sänks.  

– För att påskynda utfasningen av konventionella fordon föreslår utredningen att gränsen för när malus inträder sänks från 75 till 50 gram koldioxid per kilometer vilket motsvarar gränsen för ett lågutsläppsfordon enligt EU:s koldioxidkrav, skriver han i utredningen.

”Skattechock”

Bilsajten Carup beskriver förslagen som en ”skattechock på både nya och äldre bensinbilar”.

– En SUV kan få 2 700 kronor ytterligare skatt per år. Allra hårdast slår det mot små hybrider som kan gå från 1 500 till 4 200 kronor i skatt, skriver sajten.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

FAKTA: Förhöjd fordonskatt i dag

- I vissa fall tas ett förhöjt koldioxidbelopp (malus) ut under de första tre åren från att ett fordon blir skattepliktigt för första gången. Detta gäller personbilar klass I, lätta bussar och lätta lastbilar med fordonsår 2018 eller senare som blivit skattepliktiga för första gången 1 juli 2018 eller senare.

- Efter dessa tre år är beloppet samma som för fordon som blivit skattepliktiga för första gången före den 1 juli 2018.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Börsbolag i konkurs

Foto: Kathy

Text: Redaktionen