Norsk frustration över smeknamn på covidvariant

2023 01 07

Norges motsvarighet till Folkhälsomyndigheten riktar kritik mot benämningen av den nya varianten.

Den nya undervarianten av omikron XBB.1.5 skapar oro i många länder efter att ha spridits i hög fart.

Undervarianten påträffades först i USA i oktober och är en muterad version av XBB som upptäcktes i Indien i augusti.

Nu är norska experter kritiska till att XBB.1.5 fått smeknamnet “Kraken” i internationella medier, och menar att benämningen är problematisk, uppger norska VG.

– Kraken är ett löjligt smeknamn som bara syftar till att skapa onödig rädsla, säger överläkare Preben Aavitsland vid FHI, Norges motsvarighet till Folkhälsomyndigheten.

Argumenterar emot namnet

Världshälsoorganisationen menar att den nya varianten inte ser ut att ge mer allvarlig sjukdom än tidigare varianter av omikron.

Däremot kan det leda till en ökning av covidfall i Europa den kommande tiden.

Norska experter menar att smeknamnet “Kraken” kan vara missledande i sammanhanget.

– Att kalla varianten ”Kraken” kan ge en felaktig bild av att vi vet att den är speciellt skrämmande eller farlig jämfört med andra varianter. Det är en av flera varianter vi håller koll på, men det är för tidigt att säga om den blir en dominerande eller särskilt allvarlig variant, säger Trygve Ottersen, chef vid FHI:s avdelning för infektionskontroll, till VG.

Ökar kraftigt

I USA, där undervarianten först påträffades, har spridningen ökat kraftigt.

Under december gick procentantalet av nya covidinfektioner orsakade av XBB.1.5 från 4 procent till 41 procent.

– Det är en oerhörd ökning, säger Vita Husets samordnade för hanteringen av covid-19, Ashish Jha.

“Väntar oss ytterligare vågor”

Maria van Kerkhove, epidemiolog hos världshälsoorganisationen, har uttryck viss oro över spridningen.

– Vi är oroade över fördelen den har vad gäller spridning, säger hon.

Den nya varianten har än så länge påträffats i åtminstone 29 länder.

– Vi väntar oss ytterligare infektionsvågor runt om i världen, men det innebär inte nödvändigtvis ytterligare vågor av dödsfall eftersom våra åtgärder fortsätter fungera, säger van Kerkhove.

Riskbedömning på väg

Under de kommande dagarna väntas världshälsoorganisationen publicera en riskbedömning av varianten.

Flera fall av XBB.1.5 har upptäckts även i Sverige.

Foto: M König

Text: Redaktionen


”Extremt skadligt för Sverige” – regeringen varnar för otäckt scenario

2025 11 27

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) går ut med en skarp varning mitt under pågående fredssamtal mellan USA, Ryssland och Ukraina.

Ett ofördelaktigt fredsavtal för Ukraina kan få konsekvenser som skulle vara ”extremt skadliga för både Sverige och Europa”, varnar ministern.

Enligt Malmer Stenergard skulle ett sådant avtal ge Ryssland möjlighet att omplacera stora mängder soldater och militär utrustning från Ukraina. 

Ministern befarar att resurserna i stället skulle kunna riktas norrut – på ett sätt som utgör ett direkt hot mot Sverige och andra Natoländer i regionen.  

– Ryssland skulle kunna utgöra ett omedelbart hot om de snabbt kan rusta upp igen, säger hon till SvD.

”Vi ligger långt framme”

Maria Malmer Stenergard varnar för att små och medelstora länder kan hamna i farozonen om Ryssland går vinnande ur fredsförhandlingarna.

Sverige är dock förberett, betonar utrikesministern.

– Vi ligger långt framme när det gäller att rusta upp vårt eget försvar. Vi säger ju att vi ska nå 3,5 procent av BNP redan 2030, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland 

Varningarna haglar

Flera västländer har varnat för att ett gynsamt fredsavtal skulle ge den ryska krigsmakten tid att rusta upp och förbereda nya militära offensiver mot länder i Europa.

Ett av flera länder som slagit larm är Sveriges grannland Danmark.

Om Ukrainas rätt till självbestämmande inte accepteras i ett fredsavtal kommer Ryssland sprida sitt anfallskrig bortom Ukrainas gränser, har landets statsminister Mette Frederiksen varnat.

– Då riskerar vi att skapa ett andrum för Ryssland, som de kommer att använda för att mobilisera, beväpna och anfalla igen, sade hon i tisdags.

– Det som händer i Ukraina stannar inte vid landets gränser. Rysslands attack utmanar den grundläggande principen att rättvisa ska stå över makt. När vi står bakom Ukraina stöder vi inte bara ett land under attack, utan även vår egen säkerhet, tillade Frederiksen.

LÄS OCKSÅ: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


27 nov 2025

HÖJER OVÄNTAD SKATT: Direkt besked till många svenskar

2025 11 27

Regeringen går fram med en oväntad skattehöjning.

Utåt har Tidöregeringen markerat tydligt mot en höjd skatt på snus.

– Det finns en risk att kommissionens förslag innebär en höjd skatt på snus. Det här kommer vi att ta strid mot, sade EU-minister Jessica Rosencrantz (M) till DN när det blev känt att EU-kommissionen vill införa en ny tobakskatt. 

Men nu kan skatten höjas ändå.

Det framgår av ett förslag från regeringen.

Regeringen kommer inte att stoppa indexeringen av snusskatten, uppger Expressen. Beslutet innebär att skatten på snus höjs med en krona per kilo från och med 2027.  

Höjer skatten på tobak

Dessutom föreslår regeringen en ordentlig höjning av skatten på tobak. Utöver indexeringen föreslås skatten på cigaretter, cigarrer, cigariller, röktobak, tuggtobak och övrig tobak att höjas med 3,5 procent från och med 1 januari 2027, erfar Expressen.

Snusprodukter omfattas inte av den extra skattehöjningen.

"Attack mot svenska sättet att leva"

Både finansminister Elisabeth Svantesson (M) och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) har reagerat kraftfullt mot EU:s förslag om att höja skatten på vitt snus, som skulle innebära en flera kronor dyrare snusdosa.

– Förslaget innebär en kraftig höjning av skatten på vitt snus. Det skulle slå hårt mot många svenskar, och därför är jag så negativ till skatten, har Svantesson framhållit.

Dousa har kallat förslaget för ”fullständigt oacceptabelt”.

– Det är en attack mot det svenska sättet att leva, sade Dousa till Expressen i juli.

Kraftig kritik har även riktats från svenskt håll mot att skatteintäkterna, enligt förslaget, ska gå till EU i stället för Sveriges statskassa.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

FAKTA: Skatten på tobak

Cigaretter

2,06 kronor per styck + 1 procent av detaljhandelspriset.

Skatten per paket räknas: 2,06 kr × antal cigaretter + 1 % × detaljhandelspriset.

Cigarrer/cigariller

1,82 kronor per styck.

Räknas: skattesats × antal = skatt.

Röktobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

2 506 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Snus

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

432 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Tuggtobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

594 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Övrig tobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

2 506 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen