Norge varnar: Kina förbereder stor närvaro i Norden

2025 03 05

Kina har stora ambitioner i Sveriges närområde.

Det är inte bara USA och Ryssland som växlar upp för att öka sin närvaro, till stor del militärt, i den arktiska regionen.

Enligt den norska underrättelsetjänsten NIS har Kina liknande planmer.

Diktaturens närvaro i Arktis är “begränsad men växande”, framför allt till följd av ett ökat samarbete med Ryssland, rapporterar Newsweek.

"Stor oro"

Kina har den senaste tiden börjat beskriva sig själv som en “arktisknära stat” med stora intressen i regionen, som delvis ingår i Sverige som har en fast plats i det arktiska rådet.

Förra året avslöjade den amerikanska tidningen att ett kinesiskt institut på Svalbard, som tillhör Norge, potentiellt bedrev forskning i dubbelt syfte.

– Som kan ha militära och civila tillämpningar. Detta väckte stor oro för USA:s regering, framhåller Newsweeks Kinakorrespondent Ryan Chan.

NIS varning: spänningarna ökar

De kinesiska ambitionerna, och dess täta samverkan med Ryssland i det aktuella området, har fått NIS att flagga för följderna.

– Under det senaste året har spänningarna ökat mellan Ryssland och Kina å ena sidan och västvärlden å andra sidan, skriver den norska underrättelsetjänsten i en rapport om aktuella säkerhetsutmaningar.

Enligt NIS består Kinas “största och mest framträdande” aktiviteter i Arktis i dess investeringar i ryska projekt gällande flytande naturgas. Ryssland bedöms även kunna locka fler medlemmar från organisationen BRICS, Brasilien, Indien och Sydafrika, till regionen för att fortsätta utveckla sina arktiska energiprojekt.

Kommer utnyttja läget

Norge framhåller vidare att "friktion och egenintresse” kommer att prägla det kinesisk-ryska samarbetet i Arktis.

Förutom fem fartyg redan i tjänst är Kina nu i färd med att utveckla tyngre isbrytare, vilket ökar dess förmåga att kartlägga Arktisk för såväl civila som militära syften.

– Kina kommer att sätta nationella intressen först, vilket innebär att kapitalisera på Rysslands beroende för att förhandla fram gynnsamma bilaterala avtal, uppger NIS.

LÄS MER: Ryssland växlar upp – Sverige varnas: "Förbered er för stor förändring"

LÄS MER: Kina påstås ha hittat enorm energikälla – "räcker 60 000 år"

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 december 2025

Stor ändring väntar alla med Samsung-telefon

2025 12 05

En stor förändring är på gång för alla Samsung-användare.

Detaljerna om Samsungs kommande uppdatering One UI 8.5 har läckt ut.

Enligt uppgifter kommer uppdateringen att innehålla en rad nya funktioner, rapporterar Android Police.

Läcka i förtid

Uppdateringen One UI 8.5 skulle egentligen presenteras officiellt nästa år, men tack vare en läcka har detaljerna om vilka nyheter som väntar Samsung-användare avslöjats.

Enligt tekniksajten Android Police innehåller uppdateringen en lång rad förbättringar som gör mobilen smartare, snabbare och mer användarvänlig.

– Det här är det största steget för Bixby på flera år. Assistenten blir mycket bättre på att förstå naturligt språk och kan svara snabbare och mer precist, säger en källa som följt utvecklingen, till sajten.

Bland annat ska Bixby kunna hantera mer avancerade konversationer, styra smarta hemmet med egna ord och ge svar hämtade direkt från internet via samarbetet med AI-tjänsten Perplexity.

LÄS MER: Här är banken med högst ränta just nu – hela listan

Fler funktioner

Förutom en smartare Bixby får användarna en rad nya funktioner som förenklar vardagen.

Användare kan nu nå filer från mobil, surfplatta och dator direkt i appen Mina filer, spela in bara den del av skärmen man vill, och anpassa snabbinställningarna precis som man vill.

Batteriet får också ett lyft med ett nytt energisparläge som kan räcka längre utan laddning, och batteriinformationen blir tydligare.

Dessutom kan användare nu skicka röstmeddelanden via Auracast, ansluta smartare till TV och andra skärmar, och hantera Bluetooth-hörapparater enklare.

För Galaxy Watch-användare blir det enklare att starta meditationer, dela träningspass på sociala medier och till och med mäta antioxidantnivåer direkt från klockan.

Slutgiltig version

Enligt uppgifter från Android Police startar betaprogrammet redan den 8 december, men som vanligt kommer betan inte finnas tillgänglig i Sverige.

– Betaprogrammet för One UI 8.5 kan starta redan nästa vecka. I första fasen kan betan vara begränsad till Galaxy S25-ägare i USA, Storbritannien, Korea och Tyskland. Senare under månaden kommer det utökas till fler länder, inklusive Indien och Polen, med den andra betafasen, uppger Android Police.

Den slutgiltiga versionen av One UI 8.5 väntas rullas ut i samband med nästa års toppmodeller i januari.

LÄS MER: Ångest i USA – tvingas betala 100 miljarder varje vecka

Foto: Amanz

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryskt bombplan har förstörts

2025 12 05

Ukrainska styrkor har förstört ett ryskt bombplan.

Under gårdagen gav Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR besked om att de förstört ett ryskt stridsflygplan av typen MiG-29.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer nästa besked från HUR – ett ryskt bombplan av typen Su-24 har träffats av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan förstört

Ukraina inledde en omfattande drönarattack mot flera militära mål på ockuperade Krym.

Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR uppger att deras drönare träffade ett ryskt Su-24 taktiskt bombplan som en del av en serie av åtta “precisa attacker” mot militära mål.

Attacken genomfördes med hjälp av långdistansdrönare.

Ett av flera mål

Filmklipp som delats av underrättelsetjänsten bekräftar träffen.

Men bombplanet var bara ett av flera måltavlor som fick besök av drönarna.

Radarsystem, drönare, ett godståg och en lastbil träffades också.

Läs mer: Putin ställer tungt krav på Nato

Samma mål

Samtidigt kommer uppgifter om att Kremls tjänstemän behåller sin tro på Putins ursprungliga mål med kriget i Ukraina.

– Ordföranden för Ryska federationens statsdumans utskott för internationella frågor, Leonid Slutskij, uppgav att Ryssland inte kommer att ändra sina “grundläggande” krav, inklusive förbud mot Nato-medlemskap för Ukraina och Ukrainas demilitarisering, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Inga nya uppgifter

USA:s särskilda sändebud Steve Witkoff reste som bekant till Moskva för att diskutera den amerikanska fredsplanen med Vladimir Putin.

Det har dock inte kommit några nya uppgifter om hur Putin ställer sig till förslaget.

Kreml har varit återhållsamma med kommentarer gällande USA:s arbete.

Läs mer: UPPGIFTER: Keir Starmer är redo – trotsar Putin

Foto: By Alexander Mishin , CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen