NORGE: Säkerhetspolisen fruktar nytt attentat

2022 06 27

Arrangören Pride Oslo ställer in en planerad manifestation på måndagskvällen.

Den norska säkerhetspolisen, PST, är oroliga för säkerheten, rapporterar NRK.

Efter attentatet i Oslo har PST försökt få kontroll på flera personer som är anslutna till en viss miljö.

Försöken har misslyckats och polisen saknar således en överblick över flera personer, uppger NRK.

Fruktar nytt attentat

– Vi fruktar att det kan komma en följdhandling. Det har vi sett exempel på i andra länder. Det är inte ovanligt att enskilda eller flera som har samma tankegångar kan tänka sig att begå en ny terrorhandling i Norge. Vi måste göra vad vi kan för att förhindra, säger Roger Berg, chef för den norska säkerhetspolisen PST, till tidningen.

Försökt sedan lördagsnatten

Sedan attentaten på lördagskvällen har PST upprepade gånger försökt kartlägga personer som utgör ett hot mot hbtqi-miljön.

Säkerhetspolisens chef Roger Berg framhäver att det specifikt handlar om personer som stödjer extrem islamism.

– Det finns bland annat personer vi känner sedan tidigare. Och så har vi också indikationer på att det finns personer vi inte känner. Detta gör situationen mycket krävande för oss. Därför kan vi i nuläget inte minska hotnivån till en normal situation, säger han till Dagsnytt 18.

Ställde in minnesstund

En minnesstund för offren, som skulle hållits 19.30 på Rådhusplatsen i Oslo, har också ställts in.

Polisen gick tidigare ut på måndagen och bad människor stanna hemma eftersom säkerheten inte kan garanteras. 

Utreds som terrordåd

Två personer dödades och ett 20-tals skadades efter lördagens skjutning.

Attacken vid gaybaren London pub utreds som ett terrordåd.

Tidigare i dag meddelade norsk polis att den misstänkte skytten, Zaniar Matapour, häktas i fyra veckor med besöksförbud.

Foto: M. Förtsch

Text: Redaktionen


Invasion i svensk turistpärla: ”värsta jag varit med om”

2025 10 21

Folk stormar till en av Sydsveriges mest attraktiva turistpärlor så här års.

Höstupplevelsen när löven skiftar färg i Söderåsens nationalpark i Skåne är svårslagen.

Och när det vankades strålande sol i helgen blev parken fullständigt invaderad. 

Minst 1 500 bilar försökte ta sig in på parkeringen i lördags, rapporterar Helsingborgs Dagblad.

Byn Allarp som ligger mittemot nationalparken tvingades konstatera kaotiska scener på gatorna när de officiella parkeringsplatserna tog slut.

– Denna helgen var fullständig katastrof. Det var det värsta vi har varit med om, särskilt på lördagen, säger en boende i byn till lokaltidningen.

"Supervackert"

Flera besökare vittnar om att det var i princip omöjligt att hitta en parkering.

Istället tog folk till kreativa och potentiellt olagliga metoder när de ställde sig längs gräs- och vägkanter. Hur många som fått böter återstår att se, då statistiken inte samlas in förrän i efterhand.

Utsikten över Söderåsen i höstskrud.

Tove Hultberg är parkchef för Söderåsens nationalpark.

Hon har svårt att klandra folk för att de vill komma dit. Parken är “supervacker just nu”, säger hon.

Men det enorma trycket är ett problem, även om bilden är att felparkeringarna börjat minska jämfört med förra året.

– Det vi själva ser är att många stora husbilar ställer sig på tvären på vår parkering, den är inte byggd för så stora fordon. Och då får man böter, säger Tove Hultberg till HD.

LÄS OCKSÅ: Ilska inom regeringen – skyller på Liberalerna

Ikonisk utsikt

Söderåsens nationalpark ligger några mil öster om Helsingborg.

Parken karaktäriseras av djupa dalar, rafflande rasbranter och tjocka lövskogar.

Den mest ikoniska utsikten hittas troligen vid Kopparhatten, men även Hjortsprånget erbjuder hisnande vyer. 

Området, som domineras av bokskogar, är också en av de största sammanhängande naturskyddade ädellövskogarna i Nordeuropa, skriver Sveriges nationalparker om turistmålet.

Söderåsen har nyligen även uppmärksammats eftersom trätrappan till Kopparhatten tagits bort på grund av slitage. Den har fortfarande inte ersatts, bland annat på grund av kraftigt minskat anslag från regeringen för skyddad natur.

LÄS MER: Priskollaps nära – folkkär produkt kan störtdyka i pris

Foto: T. Guow

Text: Redaktionen


21 oktober 2025

”Bisarrt och absurt” – Trump kräver två miljarder

2025 10 22

Donald Trump kräver två miljarder.

USA:s president Donald Trump har tidigare varit föremål för ett antal brottsutredningar.

Som kompensation kräver nu Trump motsvarande över 2,1 miljarder kronor från det amerikanska justitiedepartementet.

Nu ska Trumps egna advokater och rådgivare fatta beslut i ärendet – vilket beskrivs som ”bisarrt”, ”absurt” och ett ”tydligt exempel på en etisk konflikt”.

”Saknar motstycke i amerikansk historia”

Donald Trump har alltså krävt ersättning för integritetskränkningar som han anser sig ha utsatts för i samband med utredningar mot honom under hans presidentvalskampanj.

De som ska fatta beslut om skadeståndskraven är personer som Trump själv har tillsatt på justitiedepartementet, rapporterar New York Times. Det handlar bland annat om Trumps egna advokater.

– Situationen saknar motstycke i amerikansk historia, eftersom Trump, en presidentkandidat, utreddes av federal polis och till slut vann valet och tog över just den regering som nu måste granska hans påståenden, rapporterar tidningen.

2023 lämnade Trump in ett skadeståndskrav efter en utredning om rysk valmanipulation och möjliga kopplingar till Trump-kampanjen 2016.

Året därpå lämnade han in ett liknande skadeståndskrav där han anklagade FBI för att ha kränkt hans integritet i samband med att de sökte igenom hans residens Mar-a-Lago efter hemligstämplade dokument.

Och nu ska beslut om skadeståndskraven alltså fattas av personer som Trump själv har tillsatt.

LÄS OCKSÅ: Zelenskyjs ilska mot Trump - beskedet förändrade allt

”Bisarrt och absurt”

Kritiker menar att intressekonflikten är uppenbar.

Bennett L. Gershman, professor i juridik vid Pace University, kallar det för "en parodi".

– Den etiska konflikten är så grundläggande och fundamental att du inte behöver en juridikprofessor för att förklara den, säger Gershman till tidningen.

– Och att sedan låta folk i justitiedepartementet avgöra om hans krav ska få gehör eller inte, och det är dessa människor som tjänar honom som avgör om han vinner eller förlorar. Det är bisarrt och nästan för absurt för att tro på, säger Bennett L. Gershman.

LÄS OCKSÅ: Tvärvändning om Trump och Putin

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen