NORGE: Överväger omfattande förbud

2023 02 23

Den norska regeringen överväger att ta tydlig ställning mot tobak.

Diskussioner pågår i landet gällande möjligheten att införa ett livslångt tobaksförbud för kommande generationer.

Regeringen uppges även överväga ett förbud av smaksatt snus, rapporterar VG.

Hälsominister Ingvild Kjerkol kommer i mars presentera en omfattande folkhälsorapport där åtgärder för att nå ett tobaksfritt samhälle väntas vara del av innehållet.

– Norge har varit ett land som satt sig i förarsätet i folkhälsoarbetet. Det är viktigt för oss att skärpa ramarna och inriktningen, säger Hans Inge Myrvold, hälsopolitisk talesperson för Senterpartiet.

Vill se åtstramning

Myrvold fortsätter med att förklara att han vill se en åtstramning gällande den norska tobakspolitiken.

– Jag vill se en åtstramning. En sak är vad vi i riksdagen stiftar när det gäller lagar och ramverk, men vi måste också se till att den riktning vi väljer förenar folket. Diskussionerna i partierna har handlat mycket om detta, säger han. 

Kan följa Nya Zeeland

Ett land som redan klubbat igenom strikta tobakslagar är Nya Zeeland.

Där får ingen tobak säljas till personer som är födda efter 1 januari 2009.

Målet är att landet ska vara rökfritt så snart som 2025.

“Ingen bra anledning”

Nya Zeelands hälsominister Ayesha Verrall menar att vården kommer spara miljarder dollar på att slippa behandla sjukdomsfall som orsakats av rökning.

– Det finns ingen bra anledning att tillåta försäljning av en produkt som dödar hälften av människorna som använder den, säger Ayesha Verrall enligt SVT.

Ökar risken

Tobaksrökning är en av de främsta riskfaktorerna för sjukdom och för tidig död.

Det ökar risken för olika typer av cancersjukdomar, hjärt-och kärlsjukdomar, diabetes och infektioner i andningsorganen.

– När du röker eller snusar får du i dig ämnen som är skadliga för kroppen. De gör till exempel att du får sämre kondition och att risken ökar för flera sjukdomar. De påverkar också hjärnan så att du blir beroende, framhåller Vårdguiden 1177.

Foto: M. Oetelaar

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump-lägret till angrepp mot Norge

2025 08 28

En av Trumps närmaste män går till angrepp mot Norge.

Donald Trump och hans administration drar sig inte för att kritisera andra länder, även sådana som är allierade till USA.

Nu går en av Trump närmaste män, senatorn Lindsey Graham, till angrepp mot Norge.

Går till angrepp mot Norge

Lindsey Graham är ett tungt namn inte minst när det gäller utrikespolitiken, vilket gör saken extra anmärkningsvärd.

Graham går till hårt angrepp mot Norge efter att den norska oljefonden beslutat att göra sig av med sitt innehav i det amerikanska företaget Caterpillar på grund av dess kopplingar till Israel.

Graham kallar det för ett ”skitbeslut” och går hårt åt Norge.

– Till Norges statliga förmögenhetsfond – som är den största i världen: Ert beslut att straffa Caterpillar, ett amerikanskt företag, för att Israel använder deras produkt är mer än stötande. Er skitbeslut kommer inte att förbli obesvarat, skriver Lindsey Graham på X.

Graham är relativt populär i Europa eftersom han anses ha pressat Trump till att bli tuffare mot Ryssland.

Men nu hotar han Norge med konsekvenser på grund av oljefondens beslut.

”Ingen rättighet” att besöka USA

Graham riktar skarpa ord mot Norge och den norska oljefonden, som alltså beslutat att sälja sitt innehav i Caterpillar efter uppgifter om företagets utrustning används för att förstöra palestinsk egendom i Gaza.

– Om ni inte kan göra affärer med Caterpillar för att Israel använder deras produkter, kanske det är dags att ni blir medvetna om att det är ett privilegium, inte en rättighet, att göra affärer eller besöka Amerika, skriver Lindsey Graham.

Hotar med straff för Norge och ledningen

Han menar att det norska beslutet bör få konsekvenser.

– Kanske är det dags att införa tullar på länder som vägrar att göra affärer med stora amerikanska företag, menar Graham.

Han öppnar också för att straffa ledningen för den norska oljefonden.

– Eller kanske borde vi inte ge visum till individer som driver organisationer som försöker straffa amerikanska företag för geopolitiska skillnader. Jag vill uppmana er att ompröva ert kortsynta beslut, dundrar Lindsey Graham i inlägget.

Foto: Gage Skidmore, Flickr resp L Zischke

Text: Redaktionen


Nordea slår larm – om räntan

2025 08 28

Nordea varnar om ränteutvecklingen.

På senare tid har det höjts en del röster för att Riksbanken borde sänka räntan.

Men ett besked under torsdagen innebär att ett sådant beslut blir mer osannolikt, menar Nordeas chefsekonom.

”Försvinner mer och mer”

På torsdagen har regeringen meddelat att man tänker lägga 80 miljarder kronor på ofinansierade satsningar i höstbudgeten.

Nordeas chefsekonom Annika Winsth ser positivt på det beskedet, trots att det innebär att regeringen satsar 80 av de 110 miljarder som enligt KI kan läggas på ofinansierade satsningar de kommande fyra åren.

– Det är ju rimligt att ha en expansiv budget i det läge vi befinner oss nu, och vi har ju dessutom valår, så det är ju inte särskilt överraskande att man gör så här, säger Annika Winsth till radiokanalen.

Men regeringens förslag får konsekvenser, varnar Nordeas chefsekonom.

De som hoppas på att Riksbanken ska sänka räntan riskerar att bli besvikna.

– Däremot så gör väl det här att sannolikheten för att Riksbanken skulle sänka räntan ytterligare, den försvinner mer och mer med det här, säger Annika Winsth till radiokanalen.

Kritiseras av Damberg

På senare tid har det höjts en del röster, bland annat på ledarsidor, för att Riksbanken bör sänka räntan.

Men enligt Nordea så har det alltså blivit mindre sannolikt i och med regeringens besked.

Enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M) är satsningen i höstbudgeten nödvändig

– Många hårt arbetande människor och hushåll känner oro och köpkraften har minskat. Vi vill skapa tillförsikt hos svenska familjer, säger Elisabeth Svantesson till SVT.

Regeringen kritiseras dock hårt av Socialdemokraternas finanspolitiska talesperson Mikael Damberg.

– Det verkar som om Svantesson tappat kontrollen över svensk ekonomi. Sverige presterar sämre när det gäller tillväxt än övriga Europa, vi har hundratusen fler arbetslösa och vi har många hushåll som är hårt pressade av det höga kostnadsläget, säger Mikael Damberg till kanalen.

Foto: Nordea

Text: Redaktionen