Nordkoreas besked – så ser de på samarbete med Trump

2024 11 23

Donald Trump har sagt sig ha en god relation till Nordkoreas diktator Kim Jong-un, men nya uttalanden från diktatorn kommer som en kalldusch.

Under sin första period som amerikansk president träffade Donald Trump Nordkoreas diktator Kim Jong-un vid tre tillfällen.

De två ledarna skrev också flera brev till varandra, och Trump beskrev att de två var ”förälskade”.

– Jag kommer bra överens med honom. Han vill också se mig återvända. Jag tror ärligt talat att han saknar mig, har Donald Trump sagt innan han återvaldes till president.

Men det är långt ifrån att relationerna med diktatorn blir lika vänskapliga den här gången, rapporterar TV2.

”Ingen vilja till samexistens”

Nordkorea har stärkt sin position avsevärt sedan Trump senast var president, enligt kanalen. Bland annat genom ett närmare samarbete med Ryssland, då man har börjat skicka nordkoreanska soldater till kriget i Ukraina.

Och i ett tal nyligen gav Kim Jong-un en negativ bild av förhandlingarna med USA, och möjligheterna att samarbeta.

– Vi har redan utforskat alla vägar för förhandlingar med USA, sade han, enligt den statliga nyhetsbyrån KCNA, uppger TV2.

– Till sist kom vi fram till att supermakten inte har en vilja till samexistens, utan en dominerande maktposition och en oföränderlig, aggressiv och fientlig politik gentemot Nordkorea, tillade han.

”Fast besluten att inte tappa ansiktet”

Den nordkoreanska diktatorn rasar också mot USA:s militära samarbete med andra länder i regionen, framför allt Sydkorea.

Det enda sättet för Nordkorea att säkra fred är att stärka sin försvarsförmåga, enligt Kim Jong-un, som inte nämnde någonting om goda relationer till Donald Trump.

Flera experter menar att relationen mellan Trump och Kim Jong-un kommer att bli annorlunda nu jämfört med hur den var under Trumps föregående presidentperiod, enligt kanalen.

– Trump kanske tycker att det räcker med kärleksbrev, men de senaste fem åren har Kim visat att han är fast besluten att inte tappa ansiktet igen, säger Hwang Ji-hwan, professor i internationella relationer vid University of Seoul, till The Wall Street Journal.

Dessutom har Donald Trump tilltänkta nya utrikesminister, Marco Rubio, en sträng syn på Nordkorea och har kallat Kim Jong-un för en ”galning”.

Det återstår alltså att se vilken linje Trump-administrationen väljer gentemot Nordkorea den här gången – och i vilken utsträckning Kim Jong-un är intresserad av att förhandla.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25dec25

Bilägare förbannade – oväntad faktura skickas hem

2026 02 24

Riksförbundet M Sverige slår larm om “helt onödiga” garantier.

Patent- och marknadsdomstolen håller med M Sverige om att så kallade förlängda fordonsgarantier är “helt onödiga och inte ger konsumenter något skydd”.

Men Patent- och marknadsöverdomstolen har gjort bedömningen att reklamutskicken om garantier inte utgör en affärsmetod som är att anse som otillbörlig marknadsföring.

M Sverige understryker på tisdagsmorgonen att garantierna – som ofta liknar en faktura – är “falska – även om de är lagliga”.

Många förbannade

Det rör sig om “oseriösa företag” som erbjuder bilägare förlängning av bilens fabriksgaranti när den har gått ut. 

– M Sverige har under många år kontaktats av bilägare om allehanda utskick om förlängda garantier, säger M Sveriges jurist Olle Haglund i ett pressmeddelande.

– Många blir förbannade när det framgår att det inte alls är fråga om någon garanti och att villkoren gör stora inskränkningar i vad som omfattas. Det är innehållslösa och ofta helt onödiga garantier som inte ger konsumenter något skydd.

“Viktigt att inte betala”

Riksförbundet understryker att villkoren ofta är komponentstyrda, att bara vissa delar omfattas och att bilisten ibland ska betala ”egen del av kostnaden” vid en skada.

– Om du har fått ett utskick från företaget är det viktigt att inte betala fakturan, fortsätter Haglund.

– Har du redan betalat en gång anses du ha ingått ett avtal med företaget. Säg i så fall upp avtalet senast tre månader innan det löper ut, annars förlängs det med ytterligare ett år.

Läs mer: Åkeri går i konkurs

Har varnat

Konsumentverket har tidigare varnat för bland annat DinBilGaranti och Svenskt Fordonsskydd – och Svenska Garantier har platsat på skamlistan.

Patent- och marknadsöverdomstolen har dock fastslagit att utskick av fakturor eller påminnelser från DinBilGaranti inte ska förbjudas då utskicken inte visats ha utgjort otillbörlig marknadsföring.

“Särskilt viktigt”

Beklagligt, menar Haglund.

– När företag agerar på ett sätt som ligger nära gränsen för vad som kan anses acceptabelt är det särskilt viktigt att konsumentorganisationer som M Sverige och Konsumentverket tydligt informerar om riskerna med de så kallade förlängda garantierna.

Läs mer: Billigaste biltypen att köra i Sverige

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


”Chockerande” – tysk bestörtning över Sverige

2026 02 24

Sveriges regeringspolitik väcker stor förvåning i Tyskland.

Under mandatperioden har Tidöpartierna gått fram med flera lagändringar för att strama åt den svenska migrationspolitiken.

De senaste veckorna har diskussionen kring de så kallade tonårsutvisningarna varit högaktuell.

Den nya svenska politiska linjen förbryllar, enligt flera tyska medier.

– Det är kallt i Sverige för den som föds med fel pass, uppger den tyska tidningen Tageszeitung.

Stämmer inte med bilden

I Tyskland förvånas man särskilt över tonårsutvisningarna.

Anledningen är att Sverige historiskt varit ett föregångsland på många sätt när det gäller barnens rättigheter.

– Detta sker i Sverige av alla länder, där så mycket pionjärarbete har gjorts för barnens rättigheter, konstaterar tidningen.

”Chockerande”

I flera andra medier syns en liknande förvåning över utvecklingen i Sverige.

– Sverige var en förebild för medkänsla. Nu förhåller det sig helt tvärtom, uppger Youtubekanalen Wie Funktioniert’s.

– Resultatet är chockerande. För första gången på femtio år har Sverige fler utvandrare än invandrare.

”Antalet minskar”

Sverige anammar nu den migrationspolitiska modell som Danmark jobbat efter sedan en tid, menar den tyska konservativa dagstidningen Die Welt.

– Sedan 1990-talet har Sverige tagit emot många människor från länder i kris, som det forna Jugoslavien, Afghanistan, Syrien, Irak och Somalia. Många invandrare bor i marginaliserade områden med hög arbetslöshet och kriminalitet, uppger tidningen.

Restriktiv migrationspolitik 

Samtidigt för Tyskland själva en restriktiv migrationspolitik. Förbundskansler Friedrich Merz har föreslagit permanenta kontroller vid Tysklands gränser för att kunna avvisa asylsökande direkt. Han har även argumenterat för ett stopp för familjeåterförening samt för att det ska bli enklare att genomföra utvisningar. 

LÄS OCKSÅ: Domen över Putin – ”riskerar att dö”

Svaret: Missvisande kritik

De så kallade tonårsutvisningarna har fått stor uppmärksamhet i Sverige.

Tidigare har familjeanknytning kunnat utgöra ”särskilt ömmande skäl”, vilket inneburit att minderåriga med tidsbegränsade uppehållstillstånd kunnat stanna i landet efter att de fyllt 18 år. Tidöpartierna avskaffade möjligheten 2023 med stöd av Socialdemokraterna.

Ludvig Aspling, migrationspolitisk talesperson för Sverigedemokraterna,  menar att begreppet ”tonårsutvisningar” är missvisande.  

– Det här handlar om personer som har fått ett uppehållstillstånd som är tidsbegränsat och som inte kan förlängas eftersom de inte längre uppfyller kriterierna för det tillståndet, det vill säga anknytning till sina föräldrar. Huvudregeln är att vuxna människor som inte är medborgare måste ha en grund för uppehållstillstånd, och det gäller även de här personerna, har han sagt till Kvartal.

LÄS MER: Paniken stiger – ryska lager kan ta slut idag

Foto: Gonzalo Leon Jasin resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen