16feb26

NORDKOREA: ”Akut kris” – oroande uppgifter

2023 02 22

Nordkorea upplever just nu en “akut livsmedelskris” men vägrar ta emot hjälp från andra länder.

Att det är brist på mat i Nordkorea är ingen ny upplevelse för landet.

Den här gången tycks dock läget vara betydligt värre än vanligt, uppger experter för BBC och flaggar för mycket oroande uppgifter.

– Nordkorea upplever en akut livsmedelskris, skriver den brittiska kanalen och tillägger:

– Satellitbilder från sydkoreanska myndigheter visar att Nordkorea producerade 180 000 ton mindre mat 2022 än 2021.

"Pressat" läge

Enligt statliga medier i Nordkorea kommer några av landets högsta tjänstemän att träffas i slutet av februari för att diskutera en “grundläggande förändring” av jordbrukspolitiken.

– Det är mycket viktig och brådskande uppgift, medger den regimtrogna nyhetsbyrån KCNA som beskriver läget som “pressande”.

Det är dock svårt att veta exakt hur illa ställt det faktiskt är i landet.

– På grund av Nordkoreas strikta covidåtgärder vid gränsen för varor och människor finns det inget sätt för någon utomstående att gå in i landet och själva se hur situationen är, säger James Fretwell, analytiker på NK News.

Diktatorn vägrar ta emot hjälp

Anledningen till den eskalerande och oroande utvecklingen för landet sägs bero på gränskontroller, dåligt väder och sanktioner.

Landets diktator Kim Jong Un vägrar dock ta emot någon som helst hjälp utifrån, och en statlig tidning har liknat användning av utländskt bistånd med “förgiftat godis”, skriver BBC.

Nordkoreanska medier menar även att “imperialister” använder bistånd som en “fälla för att plundra och förtrycka” mottagarländer.

Nobbat utländsk hjälp förr

Det är inte första gången Nordkorea går igenom en kris samtidigt som Kim Jong Un säger blankt nej till stöd från omvärlden.

I somras plågades landet av ett stort covidutbrott, men regimen vägrade låta WHO bidra med vaccin till landets 25 miljoner invånare.

– Det här är inte bra för folket i Nordkorea. Det här är inte bra för regionen. Det här är inte bra för världen, sade WHO:s nödorganisationschef Michael Ryan.

Pengar på militären istället

Istället för livsmedel lägger diktatorn landets pengar på militära ändamål.

Förra året avfyrades över 70 ballistiska missiler – ett nytt rekord för Nordkorea.

Nyligen organiserades även den största visningen någonsin av interkontinentala ballistiska missiler i Pyongyang, som sägs kunna utmana USA:s försvarssystem.

– Regimen har erkänt hur svårt det är för vanliga nordkoreanska människor, men fortsätter att prioritera propaganda och upptåg för familjen Kim, missiluppskjutningar och strikta kontroller av befolkningen, säger Sokeel Park, sydkoreansk chef för frivilligorganisationen Liberty.

Ett av världens fattigaste

Nordkorea rankas som ett av världens fattigaste länder.

Det finns få uppskattningar av landets ekonomi närtid, men 2015 bedömde CIA World Factbook landets BNP per capita till cirka 1 700 dollar.

I jämförelse var motsvarande siffra för Sverige 71 090 dollar 2021, enligt Världsbanken.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen